Eutanazie – referát

informatika

 

Téma: Eutanazie

Předmět: Společenské vědy

Přidal(a): Brabi

 

 

Eutanazie pochází z řeckého dvojsloví Eu thanatos – „dobrá smrt“. Jedná se o usmrcení, které je provedeno na žádost. Původní význam zmíněného řeckého dvojsloví byl úplně jiný, eutanazie byla všestranná péče o umírajícího člověka, kterému už nebylo pomoci. Takové to péči dnes říkáme paliativní léčba.

Z hlediska historie prováděli tento dobrovolný odchod ze života již staří Řekové a Římané. Známými zastánci této praktiky byl Sokrates nebo Platón. Zásadně proti eutanazii se stavěl Hippokrates, který je považován za zakladatele medicíny a je též znám svou přísahou.

Ve středověku tuto problematiku ovlivňovala církev, pro kterou jde o hřích. V křesťanském pojetí představuje provedení eutanazie provinění proti přikázání „Nezabiješ!“. Z tohoto důvodu je zřejmé, že moderní dějiny eutanazii mohou začít až po všeobecném ústupu křesťanství jako jediného možného lidského přesvědčení.

Podle různých zdrojů byla poprvé provedena eutanazie u britského krále Jiřího V., kterému lékař ukrátil trápení podáním smrtící kombinace morfia a kokainu. Tento čin byl dlouhá desetiletí před veřejností zatajován.

První legální eutanazie na světě proběhla v roce 2002 v Nizozemsku, kde byla právním předpisem povolena. Eutanazii zde může podstoupit jen pacient, který nesnesitelně trpí a neexistuje naděje, že by se jeho stav zlepšil. Nemusí se jednat pouze o fyzické utrpení, může se jednat i o vidinu ztráty důstojnosti nebo neodvratného chátrání. Takové rozhodnutí musí být dlouhodobé, pacient ho musí učinit za plného a především ničím neovlivněného vědomí s tím, že dotyčného zdravotní stav musí posoudit druhý lékař. Osobně se mi tento přístup zamlouvá, jelikož si nedovedu představit, co může být horší než trpět nesnesitelnou bolestí a k tomu nemít žádnou nadějí na uzdravení. Rozumím i pohledu, že nikdo z nás by neměl mít právo vzít někomu život, nicméně se domnívám, že v takovém to případě, kdy je pacient skutečně bohužel nevyléčitelný a opravdu trpí, tak by měl mít právo na to se rozhodnout o dobrovolném ukončení svého života.

Nejpozoruhodnější je to však ve Švýcarsku. Zde je možný dobrovolný odchod ze života již od roku 1942. Zde se ale jedná o asistovanou sebevraždu, což znamená, že lékař může smrtící koktejl připravit, ale klient ho musí vypít sám. Eutanazii je možné na rozdíl od asistované sebevraždy provést podáním injekce s tlumící látkou, která vede ke ztrátě vědomí a následně k zástavě dechu a srdeční činnosti.

Zcela unikátní je fakt, že asistovanou sebevraždu mohou ve Švýcarsku podstupovat i cizinci a v hojné míře to dělají. Tuto službu zde poskytuje několik specializovaných klinik.

Další státy, kde je eutanazie legální: Belgie od roku 2002 – v roce 2011 se zde pro eutanazii rozhodlo 1133 pacientů, kteří většinou trpěli pokročilou formou rakoviny. V roce 2012 zde tvořila eutanazie
2 % veškerých úmrtí. V roce 2014 se Belgie stala první zemí na světě, kde byla legalizována dětská eutanazie bez ohledu na věk. Lucembursko od roku 2009, Kanada od roku 2016, Německo, Rakousko, Velká Británie, Švédsko, některé státy USA a Kolumbie. Na závěr nutno zmínit, že české právo eutanazii ani asistovanou sebevraždu neumožňuje.

 

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Eutanazie
  • https://plus.rozhlas.cz/iva-pekarkova-co-je-eutanazie-8275029
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/pred-patnacti-lety-nizozemsko-jako-prvni-zeme-sveta-povolilo-eutanazii-40029177
  • https://www.epravo.cz/top/clanky/eutanazie-ve-svete-33479.html
💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!