Jaké léčivé rostliny pěstovat proti stresu

Zdroj: Freepik.com

 

Bylinky jsou přirozeným prostředkem proti stresu a nespavosti – při mírných stavech úzkosti a nervového vypětí a problémech s usínáním se doporučují nálevy z meduňky, heřmánku, kozlíku lékařského nebo koupel s levandulí. Bylinná sedativa lze zakoupit v lékárnách bez lékařského předpisu. Představíme vám 5 bylinek na zklidnění.

 

Léčivé byliny proti nespavosti a stresu

Podívejte se s námi na nejznámnější léčivé rostliny, které pomohou při stresu a nespavosti. Nespavost je skutečnou noční můrou moderního člověka. Mnoho z nás sebou v noci hází a obrací a neúspěšně se pokouší usnout. Také stres má negativní vliv na zdraví. Těchto pět bylin vám od vašich obtíží pomohou:

 

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je vytrvalá bylina pocházející ze Středomoří a Malé Asie, v současnosti pěstovaná v Evropě jako oblíbená bylina s uklidňujícími vlastnostmi. Je bohatý na esenciální oleje (citronellal a citral), dále na seskviterpeny, kyselinu rozmarinovou, fenolové kyseliny a flavonoidy. Jako suroviny se používají sušené listy meduňky nebo silice získaná z rostliny.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), má charakteristickou intenzivní vůni. Obsahuje esenciální olej s hlavní složkou bornylacetát a valepotriáty. Kozlík lékařský má především uklidňující vlastnosti, ale nepůsobí na organismus návykově, lze jej tedy užívat dlouhodobě.

Chmel obecný

Chmel obecný (Humulus lupulus) obsahuje hořčiny – humulon a lupulon, fenoly jako rutin, kvercetin a proanthokyanidiny a silice. Používá se nejen jako koření v pivovarnictví. V lidovém léčitelství se chmel používal především k povzbuzení chuti k jídlu a jako močopudný prostředek.

Levandule

Levandule lékařská (Lavandula officinalis) je po staletí známá jako léčivá rostlina. Pochází z oblasti Středomoří, ale hojně se pěstuje v mnoha zemích včetně Česka. Levandule příjemně voní, i když chuť je hořká a štiplavá.Květy levandule obsahují esenciální olej, který je velmi oblíbený v aromaterapii.

Heřmánek

Heřmánek pravý (Matricaria recutita) je další léčivá rostlina používaná k uvolnění nervového napětí. Košíčky z heřmánku obsahují mimo jiné flavonoidy, deriváty kumarinu, cholin (příznivě působí na vývoj a činnost nervové soustavy a také na činnost jater).

Všechny výše uvedené bylinky si můžete rovněž vypěstovat sami v truhlíku či na zahrádce. Nasušené pak máte po celý rok k dispozici při stresu i nespavosti.

error: Content is protected !!