Kam po maturitě? Je lepší v této době nastoupit na další studium nebo začít pracovat?

Většinu z vás nyní nejspíše trápí samotná maturitní zkouška a jak ji úspěšně zvládnout. Již v tuto dobu je však nutné myslet i na vzdálenější budoucnost a to sice, co dělat po maturitě? Nabízí se většinou pouze tři možnosti – lidé, kteří si chtějí prodloužit studijní léta a chystají se na výkon specializovaného pracovního oboru, míří většinou na vysoké školy, někteří chtějí poznat svět a tak vyrazí na rok nebo i na delší dobu do zahraničí a pak zbývá třetí skupina lidí, kteří se rovnou uchází o nějaké pracovní místo a začínají pracovat. Pokud se zrovna nacházíte na této rozhodovací křižovatce života a nevíte, kam se vydat, možná vám s rozhodováním trochu pomůže náš dnešní článek.

 

TIP: Příprava na maturitu vám nejde příliš od ruky? Podívejte se na oblíbené učební metody, které vám s přípravou pomohou.

 

Jak se rozhodnout, co dělat po maturitě? Srovnejte si priority

Jak už jsme zmínili, po maturitě se nabízejí tři možnosti, co dál se životem. Každá z nich si s sebou nese svá pro a proti, která vám možná pomohou s rozhodováním. Nejdůležitější jsou samozřejmě vaše osobní preference a priority v životě, takže se na chvíli zastavte, položte si následující otázky a zamyslete se nad odpovědí:

  • Láká mě vidina zahraničí a poznávání světa?
  • Potřebuji k výkonu své vysněné práce nějaký titul nebo minimální dosažené vzdělání?
  • Lze se vzdělávat v mém oboru také pomocí kurzů nebo seminářů?
  • Chtěl/a bych si zlepšit cizí jazyk?
  • Kde se vidím za 5 let?
  • Chtěl/a bych raději budovat kariéru nebo mi o postavení v práci příliš nejde?
  • Za jak dlouho chci založit rodinu a co chci před tím stihnout?
  • Jak je na tom moje finanční stránka? Potřebuji začít vydělávat nyní nebo mohu dále studovat?

 

Díky uvedeným otázkám vám možná odpověď na otázku “co dál” přímo vyvstane v mysli. Jestliže si však ani nyní nejste jistí, jak dále postupovat, nebo se například vaše odpovědi tak trochu bijí jedna o druhou, máme pro vás srovnání všech modelových situací.

 

1.  Pokračování ve studiu na vysoké škole

Především studenti gymnázií většinou míří dále na vysoké školy, ale samozřejmě i studenti odborných středních škol tuto variantu často volí. Výhodou nepřetržitého studia je, že nevypadnete z učebního módu a na různé zkoušky, testy nebo třeba četbu knih a materiálů jste zvyklí. Jestliže víte, že vaše vysněná práce vyžaduje vysokoškolské vzdělání, pravděpodobně nemáte ani moc na vybranou. Prodloužit si status studenta však skrývá i další výhody jako je levnější jízdné nebo další slevy díky kartičce všech vysokoškoláků ISIC. Také poznáte nové tváře nebo se odstěhujete do většího města, kde se většina vysokých škol nachází.

Na druhou stranu pokračování ve studiu může být finančně náročné, zvlášť pokud vás nadále nemohou podporovat rodiče. Často budete vystaveni různým zkouškám jako je shánění výhodného bydlení, spolubydlících a pak tu také máme studijní povinnosti, které bývají každý semestr zakončené poměrně náročnými zkouškovými obdobími. Vystudovat vysokou školu vám navíc zabere dalších 3 a více (většinou 5) let, takže v době státnic vám bude pravděpodobně okolo 25 let a ještě za sebou nebudete mít téměř žádnou praxi. Tento model také není vhodný pro lidi, kteří by rádi založili rodinu v mladém věku.

 

2.  Rok nebo dva v zahraničí

Prodloužení volna a ještě v zahraničí? To zní jako sen, že? Mezi největší výhody odcestování na nějakou dobu za hranice Česka patří zlepšení jazykových dovedností, nasbírání cenných zkušeností v pracovním i v samotném životě nebo probourání komfortní zóny.

Počítejte však s tím, že pokud se ze zahraničí chcete opět vrátit do školního světa, může vás tato pauza nepříjemně vykolejit. Člověk si rychle odvykne od neustálého učení a dostat se zpět do režimu možná chvíli potrvá. Studium si také díky tomuto pobytu za hranicemi prodloužíte (a je možné, že jej pak budete muset hradit ze svého, jelikož jej nestihnete dokončit do 26 let).

 

3.  Pracovní poměr hned po maturitě

Dále se nabízí možnost rovnou skočit do pracovního prostředí a začít vydělávat. Tento model se hodí především pro lidi, kteří už nechtějí nebo nepotřebují pokračovat ve studiu a těší se na práci samotnou. Mezi velké pro většinou patří finanční stránka, kdy si začnete vydělávat své první peníze (větší než na brigádě) a zatím ještě nemáte příliš velké životní náklady. Také můžete začít brzy postupovat po kariérním žebříčku, jestliže k postupu nepotřebujete vysokoškolské tituly.

Tato varianta se hodí také pro brzké založení rodiny nebo budování bydlení a podobně. Ovšem nese sebou i nevýhody: velmi rychle budete nuceni skočit do plně dospělého života, na který třeba ještě nejste připraveni. Rozhodnete-li se po nějaké době, že byste přece jen ještě nějaké to studium rádi absolvovali, bude pro vás opět o něco těžší začít se znovu pravidelně učit a podobně. Nezapomínejte také na zodpovědnost ohledně peněz a s nově nabytými finančními prostředky hospodařte uvážlivě.

 

Nikdy není pozdě začít se znovu vzdělávat nebo změnit obor

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, pamatujte, že nic není definitivní a vždy můžete udělat patřičnou změnu. Ze školy můžete odejít nebo přestoupit na jiný obor, jestliže vám ten původní nebude vyhovovat. V zahraničí také nemusíte strávit celý rok, ale můžete po pár měsících svoji cestu nasměrovat zase domů. Zaměstnání lze poměrně snadno změnit a buď se vrátit na vysokou školu nebo třeba změnit obor díky rekvalifikačnímu kurzu. Nikdy nevíte, zda se na poprvé rozhodnete zcela správně, ale změna je vždy možná.

 

Pracovní obory, které mají slibnou budoucnost

Nejvíce vás láká vidina stálého zaměstnání a přemýšlíte, který obor zvolit? Jaké oblasti se i v dnešní době zdají stabilní a slibují kvalitní budoucnost? Po zkušenostech z roku 2020 se příliš lidí nehrne do služeb, gastronomie nebo cestovního ruchu a není příliš divu. Tyto obory utrpěly výrazné ztráty a rozhodně nyní nepatří mezi jisté volby.

Zkuste se tedy spíše porozhlédnout po oborech, které se nadále vyvíjejí a prosperují i přes pandemii. Mezi takové patří stálice jako účetnictví, které zde bude potřeba vždy. Kvalitní účetní a daňové poradce potřebují všechny firmy nebo i živnostníci. Také moderní oblasti jako online marketing nebo IT obory se těší slibné budoucnosti a neustále rostou. Pro manuálně zaměřené pak doporučujeme klasická řemesla (například elektrikář, stavař nebo pokrývač), ve kterých si lze vydělat opravdu pěkné peníze a o práci není nouze.

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!