Kazuistika z domova pro seniory (3)

Proč je zakázané kopírování? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu

 

   Otázka: Kazuistika

   Předmět: Společenské vědy

   Přidal(a): Shelly

 

Anamnéza

Paní M, přibližný věk 85 let. V domově pro seniory pobývá již čtvrtým rokem. Klientka se vdala velmi mladá, již ve svých 18-ti letech. Spolu s manželem vychovala tři dcery. Dále má paní M 6 vnoučat a 2 pravnoučata. Manžel paní M zemřel před 10 lety. Od té doby nebyla klientka schopna zvládat starat se sama o sebe, často padala a její celkový fyzický i psychický stav se zhoršoval. Po smrti manžela začal mít deprese a začala užívat antidepresiva. Její dcery paní M moc nenavštěvují, protože dvě z nich žijí v zahraničí a třetí žije na druhém konci republiky. Kontakt se snaží udržovat alespoň přes dopisy, ale paní M by si přála větší zájem ze strany dcer. Klientka je na dvoulůžkovém pokoji s paní, která moc nemluví, tudíž si často stýská, že si nemá pořádně s kým popovídat.

 

Poskytované služby a individuální plán klienta

Paní M je částečně soběstačná. K chůzi používá chodítko a hůl. Sama zvládá ranní hygienu, ale potřebuje doprovod a domopoc při celkové hygieně. Vždy jednou roku se s paní píše individuální plán. Paní uvádí, že by potřebovala více kontaktu s okolím, ale především s rodinou. Jinak je celkem spokojená, jen se občas cítí osamělá a právě v těchto chvílích potřebuje podporu ze strany pečovatelek. Paní nechodí moc na různé aktivity, spíše tráví celý den na pokoji a občas je negativisticky laděná, někdy až pasivní. Klientka se těší do domova seniorů na Kamenické, protože změní prostředí a pozná nová lidi.

 

Hodnocení práce s klientem

Po fyzické stránce je paní M zajištěna veškerá péče. Po psychické stránce je na tom paní M hůř. Přijde mi, že paní M ztrácí motivaci k životu, zejména protože si myslí, že na všechno zbyla sama. Jediné co by potřebovala, je opora jak z prostředí domova seniorů, tak i z prostředí rodinného. Na škodu by nebylo zavolat dcerám a zkusit s nimi promluvit o navštívení matky. Myslím, že by to paní M velmi prospělo. Poté by určitě stálo za to, aby paní M přišla na to, co by ji v domově mohlo bavit, protože zbytečně sedí a „kouká“ celé dny do zdi. Například namalování obrázku nebo starání se o květiny by ji mohlo udělat radost.

 

Odhad vývoje do budoucna

Paní M by potřebovala navštěvovat psychologa a psychiatra. Dále by potřebovala i dostatek pohybu, aby neztratila úplnou hybnost končetin. Někdy si stěžuje i na bolesti nohou, proto by bylo dobré, kdyby cvičila s terapeutkou. Jinak hrozí, že se nejen s fyzickým stavem zhorší zase poněkud více i její psychický stav, a to by mohlo vést následné i k úmyslnému ukončení života. Kdyby se paní M dostávalo více podpory a vyjádření citů, myslím, že by se její stav výrazně zlepšil.