Otázka: Pomoc rodinám s dětmi – prevence, programy
Předmět: Sociální péče
Přidal(a): Kopčík
¨
Pomoc rodinám s dětmi – prevence, programy
Sociální služby zahrnují
- a) sociální poradenství,
- b) služby sociální péče,
- c) služby sociální prevence.
Sociální poradenství zahrnuje
- a) základní sociální poradenství,
- b) odborné sociální poradenství.
Základní sociální poradenství poskytuje osobám potřebné informace přispívající k řešení jejich nepříznivé sociální situace. Sociální poradenství je základní činností při poskytování všech druhů sociálních služeb; poskytovatelé sociálních služeb jsou vždy povinni tuto činnost zajistit.
Odborné sociální poradenství je poskytováno se zaměřením na potřeby jednotlivých okruhů sociálních skupin osob v občanských poradnách, manželských a rodinných poradnách, poradnách pro seniory, poradnách pro osoby se zdravotním postižením, poradnách pro oběti trestných činů a domácího násilí; zahrnuje též sociální práci s osobami, jejichž způsob života může vést ke konfliktu se společností. Součástí odborného poradenství je i půjčování kompenzačních pomůcek.
Služby sociální péče napomáhají osobám zajistit jejich fyzickou a psychickou soběstačnost, s cílem umožnit jim v nejvyšší možné míře zapojení do běžného života společnosti, a v případech, kdy toto vylučuje jejich stav, zajistit jim důstojné prostředí a zacházení.
Služby sociální prevence napomáhají zabránit sociálnímu vyloučení osob, které jsou tímto ohroženy pro krizovou sociální situaci, životní návyky a způsob života vedoucí ke konfliktu se společností, sociálně znevýhodňující prostředí a ohrožení práv a oprávněných zájmů trestnou činností jiné fyzické osoby. Cílem služeb sociální prevence je napomáhat osobám k překonání jejich nepříznivé sociální situace a chránit společnost před vznikem a šířením nežádoucích společenských jevů.
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi podle zákona o soc. službách
- terénní, popřípadě ambulantní služby poskytované rodině s dítětem, u kterého je jeho vývoj ohrožen v důsledku dopadů dlouhodobě krizové sociální situace, kterou rodiče nedokáží sami bez pomoci překonat, a u kterého existují další rizika ohrožení jeho vývoje.
Služba obsahuje tyto základní činnosti:
- a) výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,
- b) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
- c) sociálně terapeutické činnosti,
- d) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.
Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež
- poskytují ambulantní, popřípadě terénní služby dětem ve věku od 6 do 26 let ohroženým společensky nežádoucími jevy.
- Cílem služby je zlepšit kvalitu jejich života předcházením nebo snížením sociálních a zdravotních rizik souvisejících se způsobem jejich života, umožnit jim lépe se orientovat v jejich sociálním prostředí a vytvářet podmínky k řešení jejich nepříznivé sociální situace.
- Služba může být poskytována osobám anonymně.
Služba obsahuje tyto základní činnosti:
- a) výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,
- b) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
- c) sociálně terapeutické činnosti,
- d) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.
Lata je pražská nezisková organizace fungující již 15. rokem, která pomáhá ohroženým dětem a mladým lidem.
Posláním Laty je:
- Pomáhat mladým lidem zvládat jejich nepříznivou nebo ohrožující situaci a posilovat jejich samostatnost.
- K tomu využívají vrstevnickou podporu dobrovolníka a další navazující služby pro klienta a jeho rodinu.
- Pomáhají se začleněním se do společnosti, s řešením problémů a obtížných nebo ohrožujících situací.
- Vyrovnávají jejich znevýhodnění a posilují jejich dovednosti
- Pracují s rodinou klientů, poskytují komplexní pomoc a podporu.
Základem poskytované služby je projekt Ve dvou se to lépe táhne, který pomáhá mladým lidem zvládat jejich nepříznivou nebo ohrožující situaci a posiluje jejich samostatnost.
K tomu využívá vrstevnickou podporu dobrovolníka a další navazující služby pro klienta a jeho rodinu.
Pět P (Pomoc, Přátelství, Podpora, Péče a Prevence)
- dobrovolnický program určený dětem ve věku 6-15 let, které to mají jakýmkoli způsobem v životě složitější, než jejich vrstevníci.
- je zaměřen na řešení sociálních a komunikačních obtíží dětí a funguje na principu přátelského vztahu dítěte s dospělým dobrovolníkem. Odborně sestavená dvojice se schází nejméně po dobu deseti měsíců na jedno odpoledne v týdnu a věnuje se volnočasovým aktivitám, které si společně domlouvá.
Program KOMPAS – vznikl z klíčových slov: KOMunikace, PArtnerství, Spolupráce.
- je sociálně-preventivním dobrovolnickým programem pro děti ve věku od 7 do 15 let.
- Do programu jsou zapojovány děti:, které žijí pouze s jedním rodičem, pocházejí ze sociálně slabé rodiny, které se potýkají s problémy ve škole (např. málo kamarádů, špatné školní výsledky apod.), děti, které pocházejí z rodin cizinců či jiných etnik, děti, které se ocitly v náročné životní situaci (smrt někoho blízkého v rodině, rozvod rodičů apod.), děti s handicapem, nebo z rodiny, kde se vyskytuje handicap.
- setkává skupina 6ti znevýhodněných dětí a 2 vyškolených dobrovolníků jednou týdně po dobu 5ti měsíců. Náplní těchto setkání jsou nejen hry, výlety a soutěže, ale i další aktivity zaměřené na získávání a rozvoj sociálních dovedností. Cílem programu KOMPAS je naplnit volný čas dětí tak, aby je oslovil a zaujal. Vychází se vždy ze zájmu a potřeb dětí zapojených do programu.