Na následujících stranách získáš přehledné informace o věcech, které je dobré vědět při nástupu na akademickou půdu Mendelovy univerzity v Brně. Tyto informace ti v prvních dnech na vysoké škole velmi ulehčí život. Seznámíš se věcmi, které budeš jako prvňák muset vyřešit ihned při vstupu na akademickou půdu a budou nezbytně nutné po celé studium na MENDELU, jako je například vyřízení ISIC průkazu, zapsání prvních předmětů, ale také informace, které ti ulehčí vysokoškolský život, a to například jakým způsobem funguje menza, jak se dostaneš do školy, co s volným časem, a tak dále.
Co udělat nejdříve?
První, co Tě čeká po přijetí na Mendelovu univerzitu je zápis. Zápis probíhá v rozmezí července a srpna. Na zápis je povinností se dostavit. Jestliže není možné, aby ses z jakýchkoliv důvodů zúčastnil, je nutné sepsat plnou moc osobě, které důvěřuješ a vyslat ji za sebe. K zápisu si s sebou vezmi psací potřeby, průkazovou fotografii, také průkaz totožnosti (např. občanský průkaz nebo pas) a potvrzení o přijetí na VŠ. Na zápise se dozvíš, kdy se nastupuje do zimního semestru, obdržíš dokumenty k vyřízení ubytování, k vystavení průkazu ISIC a také svoje přihlašovací údaje do UIS. Po podepsání dokumentů o nástupu ke studiu na Mendelově univerzitě je nutné si jít vyřídit průkaz ISIC. Tento průkaz je takřka kouzelný. Pustí Tě do budov, platíš s ním v menze a také na něj uplatňuješ slevu na jídlo, půjčuješ si na něj knihy v univerzitní knihovně a v neposlední řadě na něj získáš mnoho slev a výhod. Fotografie na ISIC průkaz se pořizuje v suterénu budovy A, naproti vchodu do knihovny. Na tomto místě si Tě vyfotí a následně budeš čekat zhruba 3 týdny na úplné vyřízení průkazu. Hotový průkaz se vyzvedává na studijním oddělení Tvé fakulty proti podpisu. Platnost ISIC karty se musí každoročně obnovovat (do 31.12.) za poplatek, který je stanovený rektorem univerzity. O prodloužení se žádá na studijním oddělení fakulty, kdy studijní referentka po zaplacení poplatku přilepí na zadní stranu prodlužovací známku.
Kde se mohu ubytovat a najíst?
Další věcí, která je důležitá a vyřizuje se jako jedna z prvních, je zažádání o ubytování na kolejích. Pro místní nebo studenty z blízkého okolí, kteří hodlají dojíždět, toto neplatí. Pro dojíždějící je důležité vyřízení slevy na dopravu. Na některé druhy dopravy kartička ISIC neposkytuje slevu, proto je vhodné si nechat na studijním oddělení potvrdit studentský průkaz do 26 let. Tento průkaz se kupuje na jakémkoliv autobusovém či vlakovém nádraží a stojí zhruba 2 Kč, s ním následně navštívíš studijní referentku, která ti na něj dát razítko a vyplní zadní stranu. S takto potvrzeným průkaz opět navštívíš jakékoliv nádraží, kde ti jej potvrdí a můžeš ho začít používat (cena za toto potvrzení se pohybuje okolo 50 Kč). Pro studenty, kteří nemají možnost denně dojíždět, jsou koleje ideální volbou. O ubytování na kolejích se žádá přes ubytovací formulář, který obdržíš při zápisu ke studiu. Mendelova univerzita nabízí ubytování na čtyřech kolejích, a to: Koleje Jana Ámose Komenského, které se nachází v městské části Brno – Černá pole, vzdálené od univerzity cca 1,5 kilometru, dále to jsou koleje Josefa Taufera, které se nachází v městské části Brno – Královo pole, vzdálené od univerzity asi 3 kilometry, koleje Akademie, které se nachází v objektu „Z“ Mendelovy univerzity v městské části Brno – Černá pole, vzdálené asi 1 kilometr od areálu školy a vysokoškolské koleje Petra Bezruče, které sídlí v Lednici na Moravě. Vzhledem k tomu, že je uzavření smlouvy o ubytování na kolejích právní akt, je vyžadováno, abys byl u uzavření smlouvy přítomen. Před uzavřením smlouvy musíš uhradit zálohu 2000 Kč, která je vratná. Dále potřebuješ potvrzení (případně čestné prohlášení) o zřízení povolení inkasa ve prospěch účtu Správy kolejí a menz, kdy ze zadaného účtu budou odcházet peníze za ubytování ve prospěch účtu SKM. Na kolejích je možné se bezplatně připojit k internetu pomocí sítě. O koleje je nutné si zažádat do data, které ti upřesní při zápisu (většinou to bývá do prvního týdne v září). Cena za ubytování se odvíjí podle velikosti pokoje a toho, zda je součástí kuchyňka a sociální zařízení. Ceny se pohybují v rozsahu 70–120 Kč/lůžko/noc.
Některé koleje mají i vlastní menzy. Menz má Mendelova univerzita několik. Obvykle se nejedná ani o menzy jako takové, ale spíše třeba bufety, či pizzerie. V areálu školy se nachází 4 studentům přístupné objekty, které slouží k občerstvení studentů. Jedná se o výdejna v budově „X“, pizzerii v budově „O“, bufet v budově „Q“ a výdejna v budově „Z“. V menzách dostaneš od klasických jídel, přes minutky, k vegetariánským jídlům. Jako doplňky je možné si dokoupit pití, polévku či saláty. Ceny se pohybují mezi 30-45 Kč za hlavní jídlo. V pizzerii se cena pohybuje od 40–60 Kč za pizzu. V bufetech jsou nabízeny například bagety, toasty a jiné doplňkové věci. Ve výdejnách potraviny na studentských kolejích jsou ceny přibližně stejné. Ve veškerých výdejnách, bufetech a pizzerií se platí přednabitým ISIC průkazem, který je možný si opakovaně ve výdejnách dobít. Nejnižší částka nabití je 100 Kč. Je možné platit i v hotovosti, ale není uplatněna studentská sleva, také hradíš plnou cenu. Občas se stane, že mezi jednotlivými předměty máš přestávku pouze 10 minut, takže nejideálnější volbou je vzít si s sebou na vyučování do krabice pizzu. Samozřejmě to není pizza, jako na pláži v Itálii, ale také to rozhodně není rozmražená pizza ze supermarketu, takže pizzerie je určitě jedna z těch lepších voleb. V menze se občas stane, že si vystojíš frontu, která je mnohdy přes celou menzu a ještě vede ven, takže opět mezi předměty je nejrychlejší a nejpříjemnější volbou pizzerie.
Sport na MENDELU
Věc, která je na MENDELU velmi oblíbená, je Centrum sportovních aktivit. Za nízký poplatek můžeš využívat například posilovnu, plavecký bazén nebo chodit na hodiny florbalu, power jógy či krav magy a jiné. V rámci bakalářského studia jsou 2 aktivity zdarma a v případě 3. a další aktivity platíš 420 Kč za každou aktivitu na celý semestr. Tyto sportovní aktivity si musíš zaregistrovat v UIS jako normální předměty. S CSA je dokonce možné si zaplatit sportovní kurz v zahraničí nebo vyrazit na fitvíkendy cyklokurzy a jiné.
Práce s UIS
Na Mendelově univerzitě probíhá valná většina aktivit (zápisy, registrace, žádosti, atd.) přes Univerzitní informační systém. Je to systém, se kterým budeš určitě jako každý student naší školy chvíli zápasit, ale při zkouškovém období se z něj stane tvůj nejlepší kamarád kvůli neustálému aktualizování e-indexu. Do UIS se poprvé přihlašuje přes identifikační číslo, login a vstupní heslo, které získáš na zápisu do studia. Podrobný návod je popsán na webových stránkách http://is.mendelu.cz/navod/, popřípadě pokud bys měl problém s přihlášením, tak se můžeš obrátit na systémového integrátora na adrese uis@mendelu.cz
1) Portál veřejných informací
- V této sekci si můžeš dohledat osoby (a kontakty na ně), které s tebou studují, vyučují Tě nebo je potřebuješ kontaktovat kvůli studijním záležitostem (studijní referentky, atd.), kontakty na jednotlivá pracoviště a studijní plány.
2) Moje studium
- V této sekci najdeš veškeré informace ohledně tvého studia. Dostaneš se přes něj do svého e-indexu (pokud se na tvé fakultě nepoužívá klasický papírový, tak ti vyučující ihned zapisují známky A-F do elektronického indexu), k registracím předmětů a zápisu, zažádáš si zde o stipendia, pokud ti vyučující zadá práci, kterou máš odevzdat v elektronické podobě tak je tu sekce „Odevzdávárna“ (pozor! Odevzdávárna kontroluje shodu s ostatními dokumenty, pokud nebude každý dokument řádně ocitován, tak jsou z toho pak nepříjemnosti s vyučujícími kvůli plagiátorství obzvláště u důležitých prací jako je například bakalářská práce) a jako nejdůležitější – přihlašuješ se zde ke zkouškám.
Registrace předmětů
- Po přihlášení do UIS si v panelech najdeme „Portál studenta“.
- Po rozkliknutí „Portál studenta“ klikneme na Registrace/Zápisy.
- V Registrace/Zápisy si označíš všechny povinné předměty a vybereš si z nabídky povinně volitelných předmětů. Jakmile budeš mít vlevo v kolonce Ozn. zaškrtnuté všechny předměty, zmáčkni tlačítko „Přidat povinné předměty“. Pokud si náhodou rozmyslíš nějaký zapsaný předmět, tak jeho změnu či zrušení můžeš vykonat jen u studijní referentky, nikoliv už přes UIS.
Zápis předmětů
Zápis do předmětů probíhá úplně stejným způsobem. Přeš „Portál studenta“ se dostaneš k Registrace/Zápisy, tentokrát již nebude možná volba, ale přímo v kolonce Ozn. zaškrtneš již při registraci zvolené předměty. Při zápisu si sestavuješ svůj vlastní rozvrh, tím že si v nabídce vybereš datum a čas, ve který chceš daný předmět studovat. U každého předmětu je rozbalovací šipka, ve které zvolíš den a čas, ve kterém se předmět vyučuje, a podle toho si sestavíš svůj vlastní rozvrh.
Nemusíš se obávat, že bys registraci či zápis předmětů promeškal. UIS tyto aktivity připomíná na své hlavní stránce. Pokud se jedná o úplně první zápis předmětů, tak se to odvíjí podle toho, jakou fakultu studuješ. Je dobré se na tuto informaci zeptat již při zápisu do studia studijní referentky. Některé fakulty první semestr studia dávají již vytvořený rozvrh, ale na některých fakultách je nutné provést zápis a registraci (a tím pádem i sestavení rozvrhu) do předmětů sám.
Přihlašování na zkoušky
Po kliknutí na „Přihlašování na zkoušky“ se dostaneš do sekce, ve které se přihlašuješ na zkoušky. Po vybrání vhodného termínu klikneš na tlačítko přihlásit a jsi přihlášen na termín zkoušky. Také je zde uveden datum a čas, do kterého se můžeš přihlašovat či odhlašovat ze zkoušky. Pokud už je termín, o který máš zájem plný, je možné si nastavit tzv. hlídacího psa (ikona oranžového psa), který tě po uvolnění místa upozorní.
3) eLearning
- V této sekci vykonáváš testy a zkoušky. Ale pozor, samozřejmě není možné, aby ses podíval na test či zkoušku dopředu. Zkouška či test se otevřou vždy v čas, na který je vypsaná daná zkouška. Dále je zde možné si prohlížet elektronické studijní materiály, které ti vyučující zpřístupní.
4) Věda a výzkum
- V této sekci si můžeš vytvořit svůj vlastní životopis velmi rychle a jednoduše jak z údajů, které máš zadané v UIS, tak z údajů, které si časem můžeš doplnit.
5) Osobní managment
- Velmi důležitá kategorie. V této kategorii spravuješ svou univerzitní poštu. Je možné si nastavit přeposílání na osobní e-mail, avšak občas se stane, že e-mail dorazí pouze do univerzitní pošty a do osobní se už nedostane, takže je určitě věrohodnější sledovat univerzitní poštu. Dokumentový server funguje jako úložiště veškerých materiálů, které ti vyučující či fakulta zpřístupní. Dále se zde dostaneš k jídelnímu lístku a také si zde můžeš kontrolovat stav svých financí na ISIC kartě.
6) eAgenda
- Vtéto sekci jsou dokumenty v elektronické podobě například k zažádání o koleje. Pokud jsou vydány, tak se dostaneš k ePrůzkumu, kde se jednou za čas objeví formou dotazníku nějaký průzkum.
7) Technologie a jejich správa
- Další z důležitých sekcí. Přes „Certifikát bezdrátové sítě (eduroam)“ se připojíš za pomoci certifikátů k wifi. Bohužel je to komplikovanější než fráze „dáte mi heslo na wifinu?“, ale za to se připojíš po všech brněnských univerzitách a na mnoho místech po celém světě. Přesný postup k připojení pro všechny druhy operačních systémů najdeš na stránce eduroam.mendelu.cz
8) Správa pověření mobilních aplikací
- V této sekci se zobrazují mobilní aplikace. Můžeš je zde povolit či zakázat.
9) Dokumentace do UIS
- Jsou zde například zodpovězeny otázky, na které se studenti nejčastěji dotazují, licenční informace, atd.
10) Herna pro chvíle oddechu
- Jak už říká název, tak se jedná o klasické oddechovky, jako je například housenka či skládání barevných kostek.
11) Přizpůsobení informačního systému
- Uživatelská nastavení, různé vzhledy, vytvoření vlastního designu, atd.
12) Nastavení informačního systému
- Opět se jedná o uživatelská nastavení.
Jak to na MENDELU chodí?
Všechno začíná registrací a zápisem předmětů. Mnoho studentů tuto událost dost často zapomene, ale UIS automaticky připomíná veškeré důležité informace ohledně studia na hlavní stránce. Registrace předmětů a následný zápis probíhá v zimním semestru obvykle od poloviny září a v letním semestru ke konci května. Pomocí registrace si vybíráš předměty, které bys chtěl studovat v následujícím semestru. Pokud splňuješ požadavky stanovené pro předmět, bude ti předmět zapsán (dělá se v UIS úplně stejným způsobem jako registrace předmětů). Registrace probíhají u každého v jiný datum a čas. Je to dáno především prospěchem žáka – kdo má lepší prospěch, je k registraci připuštěn dříve. Zápis předmětů probíhá ke konci semestru. Podrobné vysvětlení, jak si zapsat a zaregistrovat předměty je výše.
Předměty zapsané a zaregistrované máš, ale co dál? Jak jistě víš, tak na vysoké škole existují zápočty a zkoušky. Přihlašování na zkoušky jsme si už vysvětlili v návodu k UIS, ale co to ta zkouška vlastně je? Začneme od začátku. Na začátku každého semestru si zvolíš předměty, které chceš studovat. Některé jsou povinné, některé volitelné a jiné jsou zase povinně volitelné (musíš si zvolit např. 2 z nabídky 4 předmětů). Za každý předmět je vypsaný určitý počet kreditů. Kredity se udělují v různých výších za předmět, podle toho, jak je předmět náročný nebo kolik času vyžaduje. Na konci 3letého bakalářského studia musíš mít 180 kreditů a ze 4letého bakalářského studia 240. Z toho vyplývá, že na jeden semestr 3letého bakalářského studia vychází 30 kreditů. K tomu, abys postoupil z prvního do druhého semestru, potřebuješ minimálně 12 kreditů. Aby ses mohl zapsat do jakéhokoliv dalšího semestru, musíš za předcházející dva semestry získat alespoň 40 kreditů. Jakmile si zvolíš své předměty (a nezměníš je či nezrušíš v zhruba prvních dvou týdnech u studijní referentky), tak je musíš dostudovat ať se děje co se děje. Některé předměty jsou ukončeny zkouškou, některé zápočtem a u některých je nutné dokonce obojího s tím, že zápočet předchází zkoušce. Po úspěšném zápočtu jsi připuštěn ke zkoušce. Zápočet je hodnocen buď „započteno“ nebo „nezapočteno“. Zápočet může být formou prezentace, seminární práce, ale také testu, popřípadě zkoušení nebo kombinací těchto zmíněných forem. Důležitým kritériem k udělení zápočtu je také absence na cvičeních. Přednášky povinné nejsou, avšak pokud se jedná o nějakou výjimečnou situaci, jako je například hostovaná přednáška, atd. může vyučující požadovat přítomnost studentů. Naopak cvičení/semináře jsou skoro na všech fakultách povinné. V prezenční formě studia jsou na cvičeních tolerovány bez omluvy (avšak je vhodné napsat vyučujícímu e-mail, popřípadě po někom vzkázat, že se nedostavíš) nanejvýš 2 absence za semestr. Někteří vyučující připočítávají například body ze zápočtových testů nebo seminárních prací, které jsou nad požadovanou hodnotu, k výsledku zkoušky, ale body neovlivní to, zda zkoušku uděláš či ne, ale pouze ti zlepšují výslednou známku. U zápočtu nejsi nijak omezen v tom, co si oblečeš, protože většinou probíhají v normálním prostředí a v hodinách na cvičeních. Zkoušky mohou být ústní, písemné či formou e-testu na počítači (velmi oblíbený způsob na PEF). Jsou hodnoceny na stupnici od A po F s tím, že F je nedostačující a musíš zkoušku opakovat. Zkouška má jeden řádný termín a 2 opravné termíny. Každý předmět lze studovat maximálně dvakrát (na povolení děkana třikrát, ale o to můžeš zažádat jen dvakrát za studium). Existují předtermíny zkoušek, kterých studenti rádi využívají, protože mají pocit, že jsou otázky lehčí. Možná u některých vyučujících otázky lehčí jsou, u jiných vyučujících také být nemusí, pokud jsou ale otázky vygenerovány pomocí systému, tak s tím vyučující nic moc nezmůže i v tom případě, pokud se jedná o předtermín. Ke zkouškám se chodí slušněji oblečený. Jestliže se jedná o písemnou zkoušku, tak to není až tak formální jako ta ústní. K ústní zkoušce je vhodné přijít jako muž oblečený v obleku a u žen například kostýmek či sukně s halenkou. Někteří vyučující jsou na tohle obzvlášť vysazení a jsou schopni tě ke zkoušce kvůli nevhodnému oděvu vůbec nepřipustit, proto bych to nepokoušela a raději volila ověřenou klasiku jako když jdeš například do divadla. Pokud se rozhodneš přejít na MENDELU z jiné školy či jiné fakulty, tak je to možné pouze tehdy, zda nedošlo k uplynutí více než 5 let od ukončení předmětu. Žádost o uznání předmětů, které jsi absolvoval v předchozím studiu, je nutné předložit nejpozději v období zápisu do prvního semestru. Pokud se jedná o žádost o uznání předmětů studovaných souběžně, tak jsi povinen žádost předložit nejpozději do zápisu do následujícího semestru. Je možné uznat předměty i ze zahraničních vysokých škol. V případě, že dojde k uznání předmětů, tak jsou ti uznány i kredity za tyto předměty a dále uznané předměty nemusíš navštěvovat, protože zkoušku z nich máš hotovou z předchozí školy/fakulty/oboru.
Jak se začlenit, úspěšně dokončit studium a všeobecné rady při studiu
Každý byl jednou na pozici studenta prvního ročníku, jako jsi nyní i ty. Avšak vysoká škola nefunguje na stejném principu jako škola základní a střední, kdy se třída dělí na skupinky, které jsou vzájemnými rivaly. Lidé jsou rozdělení do skupin, popřípadě ročníku, nikoliv do tříd. To je první velká změna oproti předcházejícím dvěma školám. Na spoustě přednášek a cvičení se ti stane, že budeš ve skupině sto lidí a budeš mít i na konci semestru pocit, že jsi půlku z nich nikdy neviděl, ale neboj se zeptat na radu nebo někoho oslovit, neukousnou tě. Každý je na vysoké škole sám za sebe bez uceleného kolektivu a každý nový člověk, se kterým se seznámíš nebo jen dáš do řeči je obrovské plus. Proto je nejlepší se hned od začátku vyhnout povrchnímu jednání a na místo toho se snaž spřátelit s co nejvíce lidmi. To stejné platí u vyučujících, mnozí si tě ani za tak krátký čas nezapamatují jménem (proto se vzájemně oslovujeme kolego/kolegyně a u vyučujících se při oslovení používá nejvyšší dosažené vzdělání – profesor, docent a jiné, abychom někoho nepřivedli do nepříjemné situace). Ale i přes to, že máš pocit, že se s nimi už nikdy neuvidíš, je dobré se k nim chovat s pokorou a úctou. Jak už je výše zmíněno, čím lepší vztahy si budeš udržovat, tím bude pro tebe studium jednodušší a rozhodně i příjemnější. Pokud chceš školu úspěšně dokončit, je důležité, aby sis věřil, nebál se vystupovat před kolegy či vyučujícími. Vyučující mají rádi zdravé sebevědomí při vystupování, ale i zde platí všeho s mírou. Snaž se být pilný a cílevědomý, nenechávej věci na poslední chvíli, protože pak se toho o zkouškovém období hodně nahromadí. Bohužel tu není nikdo jako na předcházejících vzdělávacích institucích, kdo dává formou zkoušení či testů pozor na to, zda se průběžně připravuješ. Na vysoké si tohle musíš hlídat sám. Je dobré si hodně věcí plánovat, pořídit si diář, do kterého si rozvrhneš celý semestr a zkoušky, abys měl dostatek času na učení, je dobré využívat u předmětů, které jsou jednodušší na přípravu, předtermíny zkoušek (předtermíny = termíny zkoušek, které jsou vypsány ještě dříve než začne zkouškové období), protože je budeš mít rychle z krku a budeš se moct stoprocentně soustředit na jiné zkoušky, které vyžadují delší čas na přípravu, skripta si raději půjčuj s předstihem než abys byl ten, na koho se nedostanou (na internetu jich není moc dostupných), měj na cvičeních co nejmenší absenci, snaž se navštěvovat i přednášky (ačkoliv nejsou povinné, mnozí vyučující praktikují zápočet z učiva ve cvičeních a zkouška z učiva probraného na přednáškách) a taky se snaž vytvořit si co nejvíce přátel, kteří ti rádi pomůžou a zpříjemní ti celé studium. Zkoušky je nejlepší nenechávat na poslední chvíli, protože by se mohlo stát, že už vyučující nevypíše termíny a tím pádem přijdeš o možnost si to alespoň zkusit. Vyučující je povinen vypsat 1,5násobek počtu zapsaných studentů na předmět. Dále je dobré vědět, že zimní semestr je kratší než ten letní, takže pokud si budeš věřit, tak se snaž, jak už je výše zmíněno využít předtermínů, abys vše stíhal bez stresů. Prázdniny na vysoké nezačínají jako na základní a střední škole 1. července, ale začínají tehdy, jakmile úspěšně složíš jednotlivé zkoušky. Další změnou je doba vyučovacích hodin. Hodiny netrvají 45 minut a nezačíná a neukončuje je zvonění. Cvičení či přednáška začíná příchodem vyučujícího a končí jeho odchodem. Jednotlivé fakulty pořádají mnoho kurzů o tom, jak se kvalitně a efektivně učit a mnohé další. Pokud ti nějaký předmět nepůjde nebo si v něčem nebudeš jistý, neboj se domluvit si s vyučujícím osobní konzultaci. Je vhodné si konzultaci s vyučujícím domluvit dopředu přes e-mail nebo telefon (veškeré kontakty získáš v UIS v „Portál veřejných informací“ sekce Lidé na Mendelu), protože si lépe rozvrhne čas. Tyto konzultace se neboj využívat. Mnohdy budou příjemnější jak pro tebe, tak pro vyučujícího a mnohem lépe danou problematiku pochopíš. Další věcí, na kterou mnozí zapomínají, je potvrzení o studiu. Tím, že jsi student (platí do 26 let), tak máš mnoho výhod a slev (například při vedení běžného účtu, slevy na dani, apod.). Výhody je možné využívat, pokud odevzdáš potvrzení o studiu na příslušnou instituci, ve které chceš slevu uplatnit. Na MENDELU je možné získat stipendia, například za prospěch, ubytovací stipendium a jiné. O stipendium můžeš zažádat na studijním oddělení nebo v „Portálu studenta“. Ubytovací stipendia se připisují na účet ke konci odstudovaného semestru. A teď pár rad k efektivnímu učení. Určitě je fajn, pokud studiu věnuješ dostatek času a nepřijde ti tvé učení efektivní, navštívit některý z nabízených kurzů MENDELU o tom, jak se správně učit. Je pravda, že existuje spousta fíglů, různé mnemotechnické pomůcky k tomu, jak si zapamatovat nějakou problematiku, ale k některým věcem si člověk musí prostě sednout a dostat definice slovo od slova do hlavy. První důležitou věci, je izolovat se od ostatních. Buď si najít své klidné místo na učení, nebo se chodit učit do knihoven či studoven, pokud není možné, aby sis takové místo našel, nebo ti to nevyhovuje, tak se pokus od okolního světa oprostit například tichou hudbou do sluchátek, která tě sice odtrhne od okolí, ale nebude tě nijak vyrušovat při učení se. Dále je fajn, pokusit se najít svůj vlastní systém, třeba si rozdělit učivo do několika dnů před zkouškou, ale poslední den, který předchází zkoušce si nechat jako takový klidnější den, ve kterém už budeš opakovat jen nejasnosti. Je fajn, si najít systém ve zvýrazňování a popiscích. Barvy, které budeš volit ke zvýrazňování, se snaž neměnit. Jakmile se do svého systému vžiješ, tak se budeš lépe orientovat v tom, které barva je nadpis, podnadpis nebo samotný text. Je dobré si do textů dělat popisky vlastní rukou. Mnohem lépe si to tím, že budeš učivo psát, zapamatuješ a taky si při zkoušce přesně vybavíš místo, kde máš svůj popisek a vzpomeneš si, k čemu se to vztahuje. Při samotné výuce je vhodné být aktivní, ale všeho s mírou. Na přednáškách se většinou jen aktivně poslouchá, dělají se zápisky, ale na cvičeních, kde je většinou méně lidí než na přednášce se už diskutuje jak se spolužáky tak s vyučujícím na různá témata, sledují se prezentace (někteří vyučující materiály poskytují, jiní ne, proto je vhodné si hned na začátku semestru ujasnit to, jak bude výuka vypadat) a zapisují z nich výtažky, ve volnějších předmětech se o tématech především diskutuje nebo se vytváří fiktivní problémy a cílem studentů je si je vzájemně objasnit a opět se dopracovat k diskuzi a rozuzlení.
A ta nejdůležitější a nejpraktičtější rada je být v klidu. Nepovede se zkouška? Nic se neděje, existuje opravný termín. Pokud si budeš dělat kvůli všemu nervy, tak se to brzy projeví na zdraví, a v tom lepším případě to nezanechá stopy na tobě, ale rozhodně na studiu ano. Takže hlavu vzhůru a s chutí do toho J.