Vysokou školou začíná další velká kapitola v tvém životě už začala a je jen na tobě, jak využiješ čas, který strávíš na Masarykově Univerzitě. Můžeš klidně projít celou školou, aniž bys někoho alespoň trochu více poznal, nebo se můžeš zapojovat do všemožných spolků, navštěvovat studentské party po celém Brně a poznávat lidi ze všech devíti fakult naší školy. Nakonec nám všem ale jde o jediné, a to je získat ten svůj vysněný titul.
Co před začátkem semestru?
Po tom, co úspěšně absolvuješ přijímačky, tě čeká zápis ke studiu, který je v daný termín na tvé fakultě. O místu a datu budeš informován v dopisu, který ti dojde. Na něj nemusíš být formálně oblečený. Na zápise dostaneš od slečny, u které se zapíšeš, přihlašovací údaje do ISu a budeš nasměrován na místnost, kde se vyfotíš. Tuhle fotku potom uvidíš na svém profilu v ISu a průkazce ISIC, kterou si koupíš přes obchodní centrum – v ISu pod záložkou Obchodní centrum, kde budeš s největší pravděpodobností muset zaplatit bankovním převodem, stejně jako když jsi podával přihlášku na školu. A na začátku semestru si průkazku můžeš vyzvednout na studijním oddělení své fakulty – pokud nevíš, kde to je, můžeš se zeptat se na recepci své fakulty. Na zápis za tebe může jít i někdo jiný, pokud ho k tomu zplnomocníš a po zápisu už jsi oficiálně studentem Masarykovy Univerzity. Na začátku semestru potom můžeš dojít na imatrikulaci, což je slavnostní zahájení studia. O té by ti měla dojít zpráva na tvůj mail v ISu. Imatrikulace většinou probíhá v kině Scala na Moravském náměstí. Jsou tam lidé, kteří jsou zaměstnáni na těch nejvyšších místech na škole. Sluší se dojít ve společenském oblečení.
Vždy před začátkem semestru je také důležité zaregistrovat si předměty a následně je i zapsat, ale o tom až v další kapitole.
Pokud pocházíš odněkud dál od Brna, tak je pro tebe určitě důležité i to, kde budeš bydlet. Je tu samozřejmě několik možností, ale většina studentů bydlí buďto na kolejích nebo na bytě. Koleje se dají zarezervovat na stránkách Správy kolejí a menz MU – www.skm.muni.cz, po zápisu na školu. Vše je tam velice dobře vysvětleno, takže by s tím neměl být žádný problém. V Brně je také široký výběr studentských bytů, takže je jen na tobě, kolik chceš měsíčně platit, jak to chceš mít daleko od školy atd. Ubytování je také jedna z věcí, která se často řeší na Facebooku ve skupině prváků.
Jak se vyznat v ISu?
Možná máš z ISu strach jako já, když jsem ho viděl poprvé a bojíš se, že si ani nedokážeš zaregistrovat předměty, ale rozhodně to není tak složité, jak se to může zdát. IS by měl být v průběhu studia tvůj největší kamarád, protože ti plno věcí usnadní. Přes IS budeš informován o blížících se akcích, zapisovat si předměty, odevzdávat domácí úkoly, psát zprávy a klidně i spoustu dalších věcí, když ti opravdu přiroste k srdci.
Po přihlášení vidíš na levé straně záložky Pošta, Student, Předměty, Rozvrh a další. Na pravé straně vidíš, v jakém semestru právě jsi, vyhledávač a kalendář. Ostatní jsem vlastně pořádně ani nepoužil.
Jak si tedy zaregistrovat předměty? Klikneš na záložku Student a tam uvidíš odkaz Registrace a zápis předmětů. Dole pod Přidat předměty klikneš na Šablona, tam vybereš svůj typ studia – bakalářské, doktorské nebo magisterské, u tebe s největší pravděpodobností bakalářské, na další stránce svůj obor, první semestr a tam už bys měl vidět povinné předměty, které si máš zaregistrovat. Stačí je tedy jen vybrat a potvrdit svůj výběr. Nepovinné předměty, což jsou občas kredity relativně zadarmo, se zapisují tak, že pod šablonou klikneš na ikonku fakulty. Tam stačí si pak v katalogu všech předmětů najít kód daného předmětu a zaregistrovat si ho pomocí vložení kódu. Tohle všechno uvidíš na stránce Registrace a zápis.
Třeba za měsíc bys měl být upozorněn na to, že se ti zapsaly zaregistrované předměty (tohle všechno probíhá před každým semestrem stejně, akorát od prvního se liší v tom, že v dalších semestrech musíš zapsání předmětů potvrdit, na to tě upozorní IS) a poslední věc, co zbývá, je si udělat rozvrh, což znamená vybrat si seminární skupiny – semináře mají předměty, které jsou obsáhlejší a většinou se tam probírají věci z přednášek. Zatímco na přednášce vás může být třeba 200, tak na semináři vás bude tak kolem 20. Ten výběr se tedy dělá zase v záložce Student a tam pod odkazem Seminární skupiny. Když si klikneš na tvůj zapsaný předmět (buď klikni na název a zobrazí se ti daný předmět, nebo jich zaškrtni vlevo více a dej zobrazit, pak se ti jich zobrazí tolik, kolik jsi jich zaškrtl), který má seminární skupinu, tak uvidíš plno možností, ze kterých můžeš vybírat a je jen na tobě, kdy se ti to hodí (den, čas, učitel). Můžeš si udělat tři delší dny a další dva být doma a mít čtyři dny víkend, nebo jít do školy každý den třeba jen na tři hodiny. Pokud tedy nechceš mít jeden předmět ráno a další odpoledne a mezi nimi mít pět hodin pauzu, tak je potřeba si dobře promyslet, kterou skupinu si vybereš, až bude otevřen zápis seminárních skupin a taky potom hodně rychle kliknout na Zkusit se přihlásit. Hlídej si, kdy přihlašování do skupin začíná a kdy končí, protože některé časy jsou atraktivnější a jde po nich víc lidí, takže je lepší být připraven přihlásit se hned, jak přihlašování začne.
Na konci semestru se budeš v ISu také hlásit ke zkouškám. Na přesné období budeš upozorněn vyučujícími a na zkoušku se přihlásíš zase v záložce Student a tam pod odkazem Zkoušky. Vybereš si předmět, který už má vypsané termíny a přihlásíš se na ten, který ti vyhovuje. K úspěšnému absolvování předmětu potřebuješ ze zkoušky nejhůř známku E – když dostaneš F, tak ti nezbývá nic jiného, než se přihlásit na další termín a to případně můžeš udělat ještě jednou. Když dostaneš třikrát F (máš tedy tři pokusy), tak předmět opakuješ příští rok, ale máš už jen dva pokusy. Většina předmětů je totiž vyučována jen v jednom nebo druhém semestru, takže pokud v jednom něco neuděláš, tak ten předmět můžeš zkusit znovu až za rok v tom samém semestru. Každý předmět má jiný typ ukončení – zkouška, klasifikovaný zápočet, zápočet nebo kolokvium. U Zkoušky a klasifikovaného zápočtu je hodnocení od A do F, takže se ti počítá do tvého studijního průměru, u kolokvia a zápočtu jde jen o to předmět udělat, ale žádný tvůj průměr neovlivní.
IS má tedy hodně funkcí, ale ty nejzákladnější už jsme si vysvětlili. I přes to, kolik funkcí IS má, jsem asi opravdu používal jen záložku Student a Pošta – tu je potřeba často kontrolovat, protože ti tam chodí důležité věci týkající se školy a fakulty a zprávy od vyučujících (například o domácích úkolech nebo o zrušení přednášky). Před první cestou do školy ještě doporučuji si důkladně pročíst Studijní materiály, které jsou také pod záložkou Student. Odkaz na studijní materiály si koneckonců můžeš uložit i jako záložku ve tvém prohlížeči, protože je budeš potřebovat téměř každý den. Jsou tam informace o tvých předmětech, domácí úkoly i odevzdávárny (odevzdávárna je cloudový úložiště, kam se případně odevzdávají práce učitelům).
Zažádej si o ubytovací stipendium, nárok na něj má každý, kdo nemá trvalé bydliště v Brně. Stačí kliknout na záložku Stipendia a tam bude tlačítko Zažádat o stipendium. Tohle se dá udělat až tak na konci října nebo na začátku listopadu a vyplácí se třeba o měsíc později na tvůj bankovní účet.
Co jsou to ty kredity?
Kredity se dostávají za úspěšné ukončení předmětu a za své bakalářské studium, což je 6 semestrů, jich potřebuješ 180 – průměrně tedy 30 za semestr, abys dostudoval včas. Minimální počet, který ti stačí k projití do dalšího semestru, je 20 kreditů, nebo 45 dohromady za tenhle a předchozí semestr. Můžeš mít tedy teoreticky jeden semestr odstudovaných 10 kreditů a další semestr 35 kreditů. Výhoda pro ty, kteří studují třeba dva obory zároveň, je ta, že jim k projití do dalšího semestru stačí 20 kreditů z obou dohromady.
Za absolvování každého předmětu samozřejmě dostaneš jiný počet kreditů – většinou podle jejich obtížnosti. Například předmět, který je jen online a strávíš u něho půl hodiny denně, ti přinese 2 kredity, ale předmět, který má přednášky, semináře, a ještě třeba úkoly na doma ti jich může přinést 8. Když tedy poprvé uvidíš své předměty, tak ti může připadat, že nemáš šanci to udělat, ale opravdu to není tak hrozné, jak se zdá.
Praktické rady a informace
Důležitá věc je si co nejlépe poskládat rozvrh, takže si opravdu pohlídej, kdy se zapisuje do seminárních skupin.
Na Facebooku se přidej do všech skupin, které se tě týkají, pokud jsi to ještě neudělal. Prváci mají určitě nějakou skupinu, kde se řeší plno věcí, které se mohou hodit a možná ještě důležitější je skupina pro tvou fakultu, protože se tam můžeš dozvědět plno věcí o předmětech, které máš. Pokud bys ode mě něco opravdu nepochopil, jsem si jistý, že tvoji noví spolužáci ti rádi pomohou.
Využívej studentských slev a vyzkoušej všechny menzy po Brně. Podle mě je nejlepší ta na Campusu a na Moravském náměstí. Jídlo ve školních bufetech bývá většinou o poznání horší než v menzách.
Zajdi si do knihoven a udělej si tam členství, určitě to budeš potřebovat. Nejlépe knihovna na tvé fakultě, na Filozofické fakultě, v Campusu a třeba i Moravská zemská knihovna.
Po celé Masarykově Univerzitě, a to i včetně menz je pro tebe volně přístupné Wi-Fi, přihlásíš se na něj jednoduše svým účtem a sekundárním heslem, které si nastavíš v ISu (na zápisu dostaneš papír se svými hesly a podle návodu si nastavíš své sekundární heslo), takže se neboj využít internet.
K poznání nových spolužáků doporučuji hospody a restaurace, kterých je plné Brno. Asi největší zastoupení mají v centru kolem Masarykovy ulice a Náměstí Svobody. Koneckonců dost jich bude i v okolí tvé fakulty nebo tvého ubytování.
Podle mě je sledování Facebooku asi nejlepší cesta k akcím všeho druhu, které se téměř nepřetržitě konají po celém Brně.
Co se týče oblečení u zkoušek. U zkoušek se dá říct, že k písemným stačí normální oblečení a k ústním je asi lepší dojít formálně oblečený.
Důležité odkazy a moje zdroje:
www.is.muni.cz, http://www.gotobrno.cz, www.brno.cz, www.muni.cz, www.skm.muni.cz,
Doporučení na závěr
Asi nejdůležitější ze všeho je, aby sis hlídal a dodržoval termíny. Budeš muset dost věcí potvrzovat a odevzdávat, a když něco z toho uděláš pozdě, tak tě mohou čekat problémy.
K úspěšnému studiu tedy sleduj poštu, procházej studijní materiály, skupiny na Facebooku, které se tě týkají, a nepodceňuj žádnou zkoušku, ale zase z nich neměj žádný strach – plno lidí před tebou už je přece zvládlo.
Do tvého studentského života přeji mnoho štěstí!