V tomto průvodci pro první ročníky Ostravské univerzity se dozvíš vše potřebné, ať už si vybereš ke studiu jakoukoliv fakultu.
OBECNÉ INFORMACE
Zápis ke studiu:
Všechny informace o zápisu do studia ti budou sděleny v dopise, který obdržíš poštou. Nezapomeň si s sebou vzít doklad totožnosti (OP, pas), úředně ověřené maturitní vysvědčení a dostavit se na svou fakultu přesně na čas. Pokud na zápis nemůžeš z jakýchkoliv důvodů přijít osobně, popros rodiče, nebo kamaráda, aby tě zastoupil. K tomu je nutné mít ověřenou plnou moc, která je ke stažení na oficiálním webu univerzity www.osu.cz . Na zápis můžeš jít oblečený úplně normálně, nejedná se o žádnou oficiální událost. Zvol klidně tričko a kraťasy/letní šaty.
Imatrikulace
- Je slavnostní akce, na které není povinná účast.
- Jedná se o oficiální přivítání a uvedení studentů do prvního ročníku. Každá fakulta má datum imatrikulace jiné, přesné informace se včas dozvíš na webu své fakulty, nebo budou vyvěšeny na příslušných katedrách.
- Trvá asi hodinu a je dobré na ni i přes nepovinnou účast jít, protože podobnou slávu zažiješ až na promoci. Nezapomeň na formální oděv!
Studijní číslo, studentský e-mail
- V průběhu letních prázdnin ti bude přiděleno studijní číslo (F1XXXX, každá fakulta má jiné začáteční písmeno), které ti zůstane po celou dobu bakalářského studia. Své číslo najdeš v seznamu, který bude vyvěšen na webu OU v sekci aktuality. Vždy v aktualitách fakulty, kterou studuješ. Jako heslo funguje x + rodné číslo bez lomítka, tedy ve formátu: x1234567890. Pod přiděleným studijním číslem se budeš přihlašovat jak do Portálu OU, tak do studentského e-mailu.
- Každého půl roku je tvou povinností měnit si heslo, jinak bude přístup do schránky a také do Portálu zablokován. O nutnosti změnit heslo budeš informován e-mailem. Pokud nechceš každý den kontrolovat 2 e-maily, je možné si studentskou poštu přesměrovat na soukromý e- mail. To ale příliš nedoporučuji, jelikož univerzitní pošty chodí denně opravdu dost.
Studentská karta
- Studentskou kartu budeš potřebovat po celou dobu studia k tomu, abys mohl jít do studovny, do počítačové učebny, nebo se prokázat vyučujícímu u zkoušky. Můžeš si vybrat ze 2 typů, buď modrá studentská karta pro potřeby univerzity, nebo zelená ISIC karta se všemi dalšími výhodami.
- Tvou povinností je si kartu zřídit před nástupem do školy. Kartové centrum najdeš v budově IT na ulici Bráfova 5. Otevírací doba v měsíci září: po, st: 9-11; 13-15, út: 13-15.
- Každý rok pak musíš prodloužit platnost karty = zajít do kartového centra a nechat si na kartu nalepit stříbrnou samolepku.
- Modrá karta
- Cena: 100 Kč/prodloužení zdarma
- Zelená ISIC karta
- Cena: 220 Kč/prodloužení se platí
Elektronická peněženka, účet, specifický symbol
Na OSU funguje od roku 2012 tzv. Elektronická peněženka, neboli CUS (Centrální úhradový systém). Je to systém, kterým budeš platit v menze, v knihovně, ve skriptárně. K placení používáš svou studentskou kartu, na které máš nabité peníze. Peníze do elektronické peněženky se vkládají přímo na ten samý účet, kde platíš kartu. Nezapomeň vyplnit specifický symbol! Bez něj nebude nikdo vědět, že platba je tvoje. Specifický symbol najdeš po přihlášení do Portálu v sekci Personální informace.
Číslo účtu je pro fungování na univerzitě naprosto nezbytné. Pokud si na Portál účet nevložíš, nebude možné ti pak vyplatit např. stipendium nebo jiné finanční obnosy.
Skriptárna, materiály, E-learning
- Jako každý vysokoškolák, i Ty budeš potřebovat učebnice. Může se stát, že vyučující řekne, že žádnou učebnici pro výuku svého předmětu nepoužívá, většinou ale skripta existují. Seženeš je ve skriptárně, která sídlí v Pedagogické fakultě na ulici Mlýnská 5. Můžeš platit kreditní kartou, anebo nakupovat pohodlně přes e- shop zde http://knihkupectvi.osu.cz/eshop
- Pokud jde o materiály, na Ostravské fungují studenti tak, že si zakládají skupiny svých oborů na Facebooku, kam se všichni z ročníku postupně přidají a sdílí potom s ostatními spolužáky své materiály a další studijní postřehy. Také existuje na FB skupina Prváci z OSU, kam se přidávají studenti z Ostravské a sdílí své dojmy nebo tam píší své dotazy ohledně zkoušek, vyučujících, předmětů apod. Můžeš se přidat tady: https://www.facebook.com/groups/209753912481826/
- Existují také materiály přímo od vyučujících. Takové nalezneš na Portále v sekci studijní materiály nebo na T-disku. Co je T-disk ti vysvětlí vyučující, který toto úložiště používá a bude po tobě chtít, aby sis z něj stáhl materiály.
- Někteří pedagogové rádi využívají metodu E- learningu, kterou praktikují prostřednictvím Moodle. Přihlášení prostřednictvím studijního čísla a hesla tady: http://moodle.osu.cz/
Potvrzení o studiu, kartička na MHD
- Potvrzení o studiu si vyplníš a necháš orazit na studijním oddělení tvé fakulty. Můžeš si ho také vytisknout a předvyplnit doma. Nezapomeň, že akademický rok = AR začíná 1. září a končí až 31. srpna.
- Studentská kartička na ostravskou MHD byla nahrazena tzv. Odiskou. Všechny potřebné informace nalezneš zde: kodis.cz/zmeny-v-prodeji-dlouhodobych-casovych-jizdenek-prozaky-a-studenty-od-15-do-26-let
Portál
Tohle je asi nejdůležitější část celého textu. Zde ti vysvětlím, jak používat Portál Ostravské univerzity a jak se v něm orientovat.
Na tomto obrázku je velmi přehledně popsáno, co vše můžeš na Portále vyhledávat. Není na tom nic těžkého, vždy jen rozklikneš položku, která tě zajímá a můžeš zjistit, co potřebuješ. Hledáš konkrétního učitele? Klikni na kolonku „učitelé“. Tam najdeš také seznam bakalářských a diplomových prací. Zajímá tě, jestli je volná nějaká učebna? Není nic jednoduššího, než to zjistit kliknutím na „volné místnosti – semestr“. Portál je po aktualizaci velmi přehledný, takže orientace v něm opravdu není nijak složitá.
Jako studenta Tě budou nejvíce zajímat tyhle sekce: Elektronický index, Přihlašování na zkoušky, Předzápis a Elektronický zápis do akademického roku.
Elektronický index
V elektronickém indexu uvidíš všechny své zapsané předměty. Je tvou povinností kontrolovat, zda už vyučující zapsal známku/zápočet do indexu. Známku ti sdělí hned po zkoušce, výsledek zápočtu budeš mít cca do týdne. Známky a zápočty musí vyučující zapsat do konce zkouškového období. Pokud tak neučiní, je třeba je urgovat. Černým kroužkem je označen vážený studijní průměr. Ten nesmí být vyšší, než 3,4.
Ještě prozradím, že o zkouškovém období, které je v každém semestru, tj. 2 za rok, nechodíš do školy, učíš se doma a na fakultu přijdeš pouze na zkoušku/zápočet.
Přihlašování na zkoušky
Budeš nejvíce používat ve zkouškovém období. Učitelé na Portál vypíší termíny zkoušek a zápočtů a ty si ty, které ti budou nejvíce vyhovovat, vybereš a zapíšeš se. Někteří učitelé jsou ochotni vyhlásit předtermín, který většinou na internet nevypisují a sdělí Ti datum na poslední hodině předmětu. Sami vyučující Vám na hodině, případně mailem sdělí, kdy budou na Portál vypisovat termíny zkoušek/zápočtů. Pak záleží jen na Tobě, jak rychlý budeš. Většinou se ale stává, že se studenti postupně z termínu odhlašují. Pokud jsi tedy nestihl vyhovující termín, nic není ztraceno. Ze zkoušky/zápočtu se můžeš odhlásit nejpozději 24 hodin před konáním, pokud to nestihneš a nedostavíš se, případně se neomluvíš učiteli (může ti dovolit přijít na jiný termín), pokus ti propadá a počítá se jako neúspěšný.
Co se týká ostatních ikonek v levém sloupci, mohla by Tě ještě zajímat položka Studijní materiály. Vše okolo Ti ale vysvětlí podrobně až vyučující, který bude chtít, abys jeho materiály uložené na Portále použil. Kolonka Seminární práce slouží k tomu, abys na Portál nahrál svou seminární práci – pokud to bude vyžadovat vyučující. S dalšími položkami nemám zkušenosti, protože jsem je nikdy nemusela použít.
Předzápis
Předzápis musíš udělat každý semestr. Je to proto, aby se zjistilo, o jaké předměty kromě těch povinných mají studenti zájem a aby v nich byl zajištěn dostatek míst. Předzápis nerovná se zápis předmětů a tvorba rozvrhu. V předzápise si pouze vybereš B, případně C předměty, do kterých chceš chodit. Samozřejmě zaklikneš také A předměty, které jsou povinné.
E-mailem se pak dozvíš, kdy přesně bude probíhat zápis předmětů. Tam už si tvoříš rozvrh a zapisuješ to, co sis vybral v předzápise. Přednášky jsou pevně dané, takže si svým potřebám můžeš přizpůsobit pouze semináře, u kterých je vždy na výběr z několika dnů/vyučujících. Je dobré se zapsat na ten seminář, který vede přednášející.
Výjimka při úplně prvním zápisu předmětů: Při Tvém prvním zápise se neprovádí žádný předzápis předmětů. Jednoduše proto, že není kdy ho provést, jelikož začínáš první semestr. Takže až bude upřesněno datum zápisu, přihlásíš se do systému a klikneš na kolonku předzápis.
Krok 1: Po rozkliknutí uvidíš tři řádky pod sebou – A předměty, B předměty a C předměty.
Krok 2: Postupně řádky rozklikneš a v každé sekci si zapíšeš příslušné předměty. V sekci A všechny určené pro ZS (zimní semestr) 1. ročník, v sekci B si vybereš, jaké budeš chtít, C předměty si můžeš a nemusíš zapisovat, záleží na tom, jak moc chceš kreditů.
Krok 3: Zapíšeš je tak, že si zaklikneš přednášku a seminář (pokud daný předmět seminář má) a potvrdíš tlačítkem „uložit změny“. Další zápisy už probíhají formou předzápis – zápis. Postup je stále stejný.
Elektronický zápis do akademického roku
Při nástupu do prvního ročníku se jdeš na fakultu zapsat osobně s dokladem totožnosti a ověřenou kopií maturitního vysvědčení, další roky studia už zápis probíhá elektronicky přes internet. Jedná se o jednoduchý krok, kdy pouze zaklikneš kolonku „Zapsat do nového akademického roku“. Nesmíš na zápis zapomenout! Je to totiž důvod k ukončení studia.
PRVNÍ SEMESTR NA VŠ
Předměty
- Na univerzitě jsou tři typy předmětů: A, B, C. A předměty jsou povinné a za dobu studia je musíš všechny splnit. B předměty jsou povinně volitelné a za dobu studia musíš absolvovat určitý počet těchto předmětů. Jejich počet je závislý na tom, za kolik jsou kreditů. Celkově musíš za B předměty získat okolo 12 kreditů za celé studium, každá fakulta má trošku jiné požadavky. C předměty jsou nepovinné, tedy můžeš, nebo nemusíš si takové předměty zapisovat.
- Můžeš si zapsat jakýkoliv C předmět, takže pokud studuješ např. Filozofickou fakultu, ale zajímá Tě chirurgické šití, můžeš tento předmět navštěvovat. Pokud studuješ matematiku, ale chtěl bys umět základy hebrejštiny, není žádný problém.
- B + C předměty nemusíš splnit celkem 6x. To znamená, že pokud sis zapsal hebrejštinu, ale nakonec jsi zjistil, že Tě nebaví, nebo nestíháš přípravu do hodin, nic se neděje a nic Ti nehrozí. Pokud však překročíš počet 6 nesplněných předmětů, je to důvod k ukončení studia. Pokud se jeden rok rozhodneš do zapsaného předmětu nechodit, ale následující rok si to rozmyslíš a zapíšeš ho znovu, předešlé nesplnění se anuluje. Jestliže předmět znovu neuděláš, stále se počítá jako jeden nesplněný.
- A předmět musíš splnit za každých okolností. Pokud Ti něco ve splnění předmětu brání, existuje možnost převést předmět do dalšího roku = neuděláš předmět v ZS, můžeš si ho přeložit do dalšího ZS. Předmět sis zapsal podruhé, musíš ho tedy splnit, jinak končíš. Existuje také převedení předmětu do následujícího semestru. K tomu je nutné vyplnit žádost, kterou musí schválit vyučující daného předmětu a následně vedoucí katedry. Pak se jen individuálně domluvíš na termínu zkoušky/zápočtu. Jelikož i zde sis předmět zapsal podruhé, je nutné ho úspěšně dokončit, jinak konec.
- Pokud máš k předmětu, který jsi nesplnil, velký odpor, můžeš si tento předmět (např. nesplněná Odborná latina z 1. ročníku) dozapsat až v ročníku posledním. Tato možnost tu je, ale zásadně nedoporučuji se k ní uchylovat. Není totiž nic horšího než skutečnost, že Tě vyhodili ze školy po tom, co jsi odevzdal bakalářskou práci a máš před státnicemi. Opakování předmětů a jejich znovuzapisování má každý individuální. Někdo to chce mít z krku hned další semestr, někdo si převádí do dalšího roku, aby mohl znovu absolvovat přednášky, načíst literaturu, dobře se připravit. Celkově neznám moc lidí, kteří by si dodělávali předměty na poslední chvíli, protože za ty nervy to opravdu nestojí.
- Vždy, když budeš chtít předměty převádět z jednoho semestru do druhého, doporučuji osobně zajít za vyučujícím, vysvětlit mu danou situaci a promluvit si s ním o všech možnostech. Kantor uvidí Tvůj zájem věci řešit a nebude mít problém vyhovět.
Přednášky, cvičení/seminář
- Přednáška bývá nepovinná, tudíž se nedělá prezence a nemusíš na ni tedy chodit. Z vlastní zkušenosti ale doporučuji na přednáškách být, jelikož se vyučující může u zkoušky zaměřit na nějaký konkrétní detail, který byl zmíněn právě na přednášce a ve skriptech ho nenajdeš. Nejdůležitější vždy bývá 1. přednáška, kde Ti učitel sdělí své požadavky a také to, jak a z čeho bude probíhat zkouška/zápočet.
- Seminář/cvičení slouží k prohloubení znalostí a orientaci v problematice probírané na přednášce. Bývá povinné, vyučující si dělá prezenci a bývá dovoleno chybět maximálně 2x za semestr. Pokud se nemůžeš na seminář dostavit, vždy se předem omluv vyučujícímu a když je to možné, nahraď si chybějící hodinu jiný den v týdnu.
- Důležité!!! Nezapomeň, že už jsi na univerzitě, tudíž se zde praktikuje jiné oslovení vyučujícího než na střední škole. Vždy se řiď titulem, který má daná osoba před jménem. Oslovuj vždy tím nejvyšším dosaženým, tzn. Prof. = pane profesore; Doc. = pane docente; PhDr. = pane doktore; to samé i u titulu PhD. za jménem; Mgr. = pane magistře; Ing. = pane inženýre. Pokud jsou tituly ve formátu Mgr. Jméno Příjmení, PhD, oslovuj vždy pane doktore.
- Také nezapomeň na zdvořilé oslovení v mailech = Vážený pane profesore/docente…
Zápočet/zkouška
- Zkoušková období jsou v AR celkem 2 (1 v zimním a 1 v letním semestru). Zimní trvá od ledna do začátku února, letní pak od poloviny května do konce června. Zkouškovým obdobím předchází zápočtový týden, během kterého máš šanci se „zbavit“ několika lehčích předmětů.
- Zápočet je lehčí způsob, jak ukončit předmět. Dostaneš ho buď za docházku, napsanou seminární práci, prezentaci v Power Pointu nebo za absolvovaný písemný test. V indexu se Ti pak objeví buď „splněno“ nebo „nesplněno“.
- Zkouška bývá většinou těžší než zápočet. Někdy je předmět zakončen jen zkouškou, někdy je propustkou ke zkoušce zápočet. Zk může být písemná, nebo ústní, případně kombinovaná, což spočívá v tom, že dostaneš krátký testík zaměřený na praxi, ústně se pak zkouší teorie.
- Na zápočet máš oficiálně 1 pokus, druhý pokus, který se praktikuje na OU je pouze dobrá vůle vyučujících, nikde není napsáno, že musí být pokusy dva.
- Na zkoušku máš 1 řádný + 1 opravný + 1 děkanský termín. Děkanské termíny nejsou ale příliš často udělovány, takže na ně nespoléhej a pracuj se dvěma pokusy. Pokud ano, tak většinou až v posledním ročníku.
- Pokud nestihneš zkoušku/zápočet udělat během zkouškového období v LS, je možnost po domluvě s vyučujícím nechat se vyzkoušet během letních prázdnin.
- Je také velmi důležité, aby sis hlídal splnění všech povinností, které jsou v daném předmětu propustkou ke zkoušce. Pokud zapomeneš něco včas odevzdat, učitele to většinou nezajímá a Ty budeš mít starosti navíc.
- Dbej na to, abys vždy přišel na ústní zkoušku společensky oblečen (oblek, kravata/motýlek, oblekové boty; šaty, sukně, společenská obuv). V okamžiku, kdy přijdeš v riflích, tričku a teniskách je naprosto jedno, jak skvěle to umíš. Na písemnou zkoušku/zápočet není formální oděv potřeba, ale přijít v něm můžeš.
Kredity, známkování, VSP
- Za splnění každého předmětu se ti připisují kredity, je to vlastně takové skóre. V průběhu bakalářského studia musíš dohromady nasbírat minimálně 180 kreditů, což činí 60 kreditů za 1 rok.
- Hranici 180 kreditů je třeba si hlídat, žádné promíjení 1 nebo 2 kreditů (když Ti pochybí) tady neexistuje.
- V prvním semestru musíš získat minimálně 20 kreditů, za první rok minimálně 40 kreditů; abys mohl klidně spát a nezdálo se ti o chybějících kreditech, je optimální mít každý semestr zapsáno 35 kreditů.
- Maximum kreditů za AR je 90. O navýšení můžeš požádat děkana, který se rozhodne, zda ti to povolí, či ne.
- Výjimka platí u oboru Všeobecné lékařství: Medici musí splnit v prvním semestru všechny A předměty. Medici mají ještě jednu zvláštnost, a to papírový index. Mohou si tedy zvolit, zda chtějí klasiku, nebo moderní index na Portále.
- Pokud jde o známky, funguje na OU stupnice A – F, kdy A=1, B=1,5; C=2, D=2,5; E=3; F=4. Když obdržíš F, musíš jít na další pokus.
- VSP = Vážený studijní průměr nesmí přesáhnout hodnotu 3,4. Vyšší hodnota je důvodem k ukončení studia.
Internet, wi-fi připojení, tiskárny, scanery
- Ve studovnách na jednotlivých fakultách jsou k dispozici počítače s připojením k internetu.
- Wi-fi připojení je také k dispozici, připojíš se pomocí svého studijního čísla a hesla.
- Ve studovně jsou přístupné tiskárny, kopírka, scannery. Tisk a kopírování za menší poplatek.
Menzy, restaurace
- Ostravská univerzita má samozřejmě také menzy. Veškeré informace o stravování na univerzitě najdeš tady: http://menza.osu.cz/
- Pokud Ti nebude v menze chutnat, můžeš vyzkoušet menu v některé restauraci.
- Skvělá kavárna, kde můžeš s přáteli posedět o volné hodině je http://www.klubatlantik.cz/ a nebo http://www.minikino.cz/
Koleje, ubytování
- Ostravská samozřejmě nabízí také možnost ubytování. Buďto koleje, o kterých se podrobnosti dozvíš tady: http://koleje.osu.cz/
- Nebo studentské ubytování Vista: http://www.studentske-koleje-ostrava.cz/
- Do třetice máš možnost rezervovat si ubytování tady: http://www.kampuspalace.cz/
- A do čtveřice se můžeš přidat do skupiny na FB a odpovědět na některou z uveřejněných nabídek: https://www.facebook.com/groups/209753912481826/?fref=ts
Spolky, organizace
- Největší vyžití mají studenti medicíny, vše potřebné najdeš tady: http://lf.osu.cz/index.php?id=10062 případně na FB. Informace samozřejmě budou i přímo na LF
- Další spolky, časopisy a informace najdeš zde: http://www.osu.cz/index.php?kategorie=54
- TEP – program pohybových aktivit OSU = jakožto student Ostravské univerzity můžeš chodit cvičit se slevou.
A JAK TO DOTÁHNOUT AŽ K TITULTU?
Výška není střední škola, takže příprava bude mnohem náročnější. Důležité je nic nepodcenit a nenechávat seminární práce na večer před termínem. Velmi důležité je umět citovat, ale to Ti bude vysvětleno na fakultě, případně si můžeš už dopředu nastudovat citační normu ISO 690 tady: https://sites.google.com/site/novaiso690/ . Je nezbytné se učit, učit, učit a zase jen učit, dva dny Ti na zkoušku nebo zápočet fakt stačit nebudou. A samozřejmě Ti taky musí přát štěstí.