Předpoklady rozvoje cestovního ruchu západní Evropy

 

   Otázka: Západní Evropa

   Předmět: Zeměpis

   Přidal(a): Charger69

 

 

Patří sem Anglie Francie Irsko a země Beneluxu

Anglie je kolébka cestovního ruchu(Thomas Cook uspořádal první zájezd a to pro Angličany do Francie)

 

Francie

Patří k nejnavštěvovanějším zemím v Evropě i na světě(aktivní saldo) To díky několika faktorům ( Francouzská riviéra s mnoha plážemi nejznámější je město Cannes zde se každoročně pořádá jeden z největších filmových festivalů, Francozské alpy s několika lyžařskými středisky nejvýznamnější z nich je Chamonix na úpatí nejvyšší hory Evropy Mount Blanc. Významné vinařské oblasti nejznámější je Champange a Bordeaux. Hlavním městem Francie je Paříž. Největší ikonou Paříže je bezpochyby Eiffelova vež. Jejím architektem je Gustav Eiffel a je postavená v konstruktivismu. Věž byla postavena v roce 1889 díky světové výstavě, která se v Paříži konala. Původně měla stát pouze dvacet let a po této době měla být rozebrána. Pařížané ji původně nenáviděla ale později sepsali petici pro její zachování. V Paříží se také nachází Vítězný oblouk, který nechal postavit Napoleon Bonaparte na počest svého vítězství v bitvě u Slavkova. Muzeum Luevre je nejznámější Pařížské muzeum(je zde Mona Lisa) jeho objekt je postaven v renesanci a původně to byl palác francouzských králů. Versailles je barokní královský zámek, který nechal postavit Ludvík XIV. Nachází se zde slavný zrcadlový sál. Francie je také kolébkou gotiky. Mezi neznámější gotické stavby patří Katedrála Notre-Dame. Mezi hlavní znaky gotické architektury patří vertikalismus, vnější opěrný systém, rozety(kruhová zdobená okna), chrliče. Další významnou gotickou stavbou je Sainte Capelle v Paříži. Zajímavostí je že se zde ženil Karel IV. Ve Francii vznikl i umělecký směr Impresionismus. Vznikl jako reakce na ateliérovou malbu. Zakladatelem impresionismu se Claude Monet a jeho obraz Imprese. Hlavním znakem impresionismu je zachycení určitého pocitu na obraz.

 

Anglie

Anglie je ostrovní stát v západní Evropě. Hlavou státu je král nebo královna, nyní to je královna Alžvěta II. Kulturní památky Anglie sahají až do pravěku. Důkazem toho je megalitická stavba Stonegenge. Hlavním městem Anglie je Londýn. V této metropoli se nachází Buckinghamský palác, který je sídlem anglické královny a je postaven v klasicismu. V londýně se též nachází Westminsterský palác a Westminsterské opatství. Obě tyto budovy jsou postaveny v Anglické gotice. Hlavním znakem anglické gotiky je deštníková nebo nůžková klenba. Nejhezčí příklady těchto kleneb najdeme v katedrále ve Walesu nebo v Kings College. Největší ikony Londýna jsou Big Ben a Londýnské oko. Název Big Ben je pouze název hlavního zvonu této hodinové věže. Londýnské oko je největším vyhlídkovým kolem v Evropě. Další významnou památkou v Londýně je Tower Bridge.

Edinburgh je hlavní město Skotska. Největším lákadlem je Edinburský hrad. Tento majestátní hrad stojí na vrcholku čedičové skály nazvané Castle Rock.

Mezi přírodní atraktivity spojeného královský patří Ben Nevis. S výškou 1344 metrů je nejvyšší horou spojeného království. Další známou přírodní atraktivitou je jezero Loch Ness.

 

Irsko

Hlavním městem Irska je Dublin. Katedrála Christ Church (Katedrála Chrámu Ježíšova) – nejstarší dublinská budova, původně z 11. století, dnešní novogotická podoba pochází z roku 1871. Chrám se pyšní prvky románské, anglické a novogotické architektury.

 

Země Beneluxu

Jsou to Belgie, Nizozemsko a Lucembrusko

Hlavním turistickým cílem Belgie je Brusel. Brusel je hlavní město Belgie a zároveň celé Evropské Unie Belgie je taky proslulá výrobou čokoládových pralinek. Městečko Spa je známé svými léčivými termálními prameny a k lázeňským účelům slouží již od 14. století. V roce 1918 posloužilo jako velitelství německé armády.

Hlavním městem Nizozemska je Amsterdam, který je také nejvýznamnějším turistickým cílem. Hlavní atraktivitou Nizozemska jsou tulipánová pole s větrnými mlýny

Obraz Noční hlídka od Rembrandta je nádhernou ukázkou šerosvitu. Obraz se nachází v Amsterdamském muzeu. Obraz Hodina anatomie doktora Tulpa byl namalován rovněž Rembrandtem. Anatomie doktora Tulpa je první velkou kompozicí, kterou Rembrandt vytvořil po svém přestěhování do Amsterdamu

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!