Provensálský interiérový styl – dějiny umění

dějiny

 

   Otázka: Provensálský interiérový styl

   Předmět: Dějiny umění

   Přidal(a): z1z2z3z4z5

 

 

Provensálský interiérový styl

  • Vznikl z francouzského palácového stylu, je jeho venkovským podtypem.
  • Tradice francouzského venkovského stylu sahá až do období kolem roku 1800, kdy se na venkově začal prosazovat styl odlišný od tónu, který udávala Paříž jako kulturní, politické a estetické centrum země. V 19. století se začíná naplno prosazovat samostatný styl, který více vyhovoval vesničanům.
  • Provensálský styl je příjemný a nostalgický. Přenese vás do idylických dob života minulých generací.

 

Styl je spojen zejména s Provensálskem -> kouzelnou oblastí jihovýchodní Francie u Středozemního moře.

 

Typické znaky jsou:

  • Rustikální ráz interiéru,
  • Podlahy z tvrdého dřeva nebo z terakotových dlaždic,
  • Doplňky z tepaného železa,
  • Jemné tkaniny a starožitný bílý nábytek.

 

Pro provensálský styl jsou typické svěží a pestré barvy květin – můžeme se setkat s různými odstíny zelené a červené, žluté a hořčicové, levandulové a blankytně modré. Za zmínku stojí, že zářivě bíla na stěnách není nijak žádanou barvou, naopak – její použití se rovná jistému faux pas. Může se však použít slonovinová barva.

Typická je bílá nebo smetanová barva nábytku. Nábytek s jemnou patinou působí mírně opotřebovaným dojmem, může být zdobený malovanými květinovými motivy.

Typickými rysy venkovského nábytku jsou jednoduché vzory na jemně mořeném dřevě – většinou do dubu nebo jilmu, proto jednotlivé kusy nábytku působí svěže.

 

Francouzský venkovský styl často používá vlněnou přízi na krásné dečky a koberečky. Velmi rozšířeným prvkem jsou barevné tkaniny vybělené sluncem nebo látky s květinovými vzory, které se používají jako záclony do oken.

 

Jeho jedinečnost a krása je podtržena bytovými doplňky z přírodních materiálu jako kámen, lakované dřevo, tepané železo a romantické květinové vzory na textiliích.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!