Rozhledna Štěpánka – zeměpis

 

   Otázka: Rozhledna Štěpánka

   Předmět: Zeměpis

   Přidal(a): Trish

 

 

Štěpánka je nejstarší  rozhlednou jizerských hor, nachází se na vrcholu hvězda nad obcí příchovice. Patří k nejkrásnějším rozhlednám v jizerských horách ne li v celých čechách.

O její stavbu se zasloužil kníže Kamil Rohan, který vlastnil i jiné pozemky na Tanvaldsku. stavbu však nedovedl do konce. Osudy kamenné rozhledyn jsou velmi zajímavé.

Základy byly položeny 27.7. 1847 a věž byla postavena do výšky 6  metrů, ale potom zůstala na dlouhý čas nedokončena.

 

K rozhledně se váže také pověst, kdy kníže Rohan navštívil cikánků, která mu v kartách vyložila, že jakmile rozhlednu dokončí, tentýž rok zemře. Kníže rohan tak zastavil stavbu na 40 let. Shodou okolností  zemřel jeden měsíc po jejím dokončení. Na jejím stavů se postupně podepisovaly povětrnostní vlilvy, vandalství a výstup na ni se stal velmi nebezpečný.

 

Stavbu dokončil německý horský spolek, který si nechal vypracovat plán nové věže od profesora Brausenwettera z Liberce a dostavba byla zahájena 1. 5. 1892 pod vedením pana mistra Hájka  z Rokytnice.  Bylo využito stavebního materiálu z původní stavby, jejíž tvar byl s malými úpravami zachován. Na tuto dolní část byla přistavěná štíhlá osmiboká věž z cihel a pískovcových kvádrů.  Slavnostní otevření věže, která měřila 24 metrů se konalo  14.8.1892. Kníže Rohan se otevření nezúčastnil.

 

Rozhledna se vždy těšila velkému zájmu turistů, na Štěpánku se chodí celoročně. V zimě ale jenom na běžkách. Když vyšlapete jejích 81 schodů, dostanete se do výšky 21 metrů . Odkud spatříte Jizerské hory, Krkonoše a Ještěd, ale i Český ráj s troskami a Máchovo jezero.  Štěpánce patří ještě jedno nej, od položení základního kamene uplynulo 45 let, je tedy nejdéle budovanou rozhlednou na našem území.

 

Štěpánka se v uplynulých letech stala oblíbenou obřadní síní. Snoubence tam několikrát do roka oddává starosta Desné Marek Pieter. Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. Světové války.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy