S prvním autem na silnice? Tyto věci musíte dodržet

Přebíráte si svůj první nový vůz a chystáte se na jeho převzetí od dealera? Měli byste pamatovat na několik povinností a doporučení, které není radno ignorovat. Podrobněji se na ně podíváme uvnitř tohoto článku.

 

Než vůbec vyjedete, musíte být pojištěni

Ještě před tím, než se svým novým vozem vyjedete na silnici, musíte si k němu zřídit povinné ručení. Váš prodejce by vám měl poskytnout všechny potřebné informace k tomu, abyste si jej mohli sjednat.

Do několika dnů pak musíte zavítat na registr vozidel, kde obdržíte registrační značky. Kromě jiného by zde pracovnice měla kontrolovat právě i tzv. zelenou kartu, tedy sjednání povinného ručení. Tuto povinnost tak opravdu není radno porušovat.

 

Zkontrolujte si povinnou výbavu

Někdy se může stát, že automobil objednaný na jaře či v létě vám dorazí těsně před zimní sezónou na letním obutí. Nebo naopak v létě dostanete vůz na zimních pneumatikách. V takovém případě bude vhodné objednat druhou sadu pneumatik, případně i disků, a automobil přezout. Rozhodně se nevyplácí riskovat a zhoršovat jízdní vlastnosti nového vozu špatným obutím.

Často vám službu přezutí na novou sadu nabídne přímo dealer, ale pozor na cenu, kterou vám bude chtít naúčtovat.

Kromě toho zkontrolujte, zda v autě máte reflexní vesty, plnohodnotnou lékárničku, výstražný trojúhelník, rezervu či lepicí sadu apod. Cokoliv, co chybí, můžete buď reklamovat u prodejce (pokud věc měla být součástí automobilu), nebo součást povinné výbavy co nejrychleji dokupte.

Dobré je pamatovat na každý detail a auto ihned dovybavit pracovními rukavicemi, smetáčkem a škrabkou, malým hasicím přístrojem a dalším užitečným příslušenstvím. Správnou výbavou můžete zachránit život sobě i ostatním účastníkům silničního provozu.

 

Auto zejména zpočátku nepřepínejte

Přibližně prvních 5000 km většina výrobců doporučuje s vozem jezdit šetrně. Nevytáčejte vůz do maximálních otáček, ani jej nepodtáčejte do otáček příliš nízkých. Jezděte plynule, avšak měňte tempo a rychlostní stupně, aby si auto zvyklo na všechny jízdní polohy.

Zpočátku zapomeňte na těžký náklad, či dokonce přívěs a vyvarovat se snažte i prudkému brždění.

 

Garážování, dlouhodobá údržba a servis

Pro maximální prodloužení životnosti na závěr tři důležité rady:

  • Vůz parkujte nejlépe v garáži.
  • Pravidelně automobil umývejte, nejlépe ručně, používejte kvalitní autokosmetiku.
  • Dodržujte doporučené servisní termíny.
💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!