Spalovač mrtvol – rozbor filmu – charakteristika postav

dějiny

 

   Otázka: Spalovač mrtvol – rozbor filmu

   Předmět: Dějiny filmu

   Přidal(a): futurevampx1

 

 

Hlavní postavou filmu Spalovač mrtvol je Karel Kopfrkingl ztvárněný Rudolfem Hrušínským. První věc, které si člověk na panu Kopfrkinglovi všimne, je jeho upravený zevnějšek. Vždy nosí oblek a vlasy precizně sčesané. Jeho hlas je líbezný a melodický. To však nepůsobí vůbec uklidňujícím dojmem, ale spíše znepokojivým, protože tento jeho tón se v průběhu celého filmu skoro nemění. Také působí tak vyrovnaně, až máme pocit, že s ním není něco v pořádku, protože moc neprojevuje výraznější emoce. Když hlas párkrát ve filmu zvýší, tak vyvolává mrazení po zádech, protože zní ještě děsivěji, než obvykle. Celkově je pan Kopfrkingl velmi matoucí člověk, od kterého nevíme nikdy, co čekat. Místo svého vlastního křestního jména si nechává říkat Roman, protože o sobě tvrdí, že je romantik. Na první pohled může působit jako milý pán od rodiny, ale věci, o kterých většinou mluví, jsou až zvrácené už jen proto, že pracuje v krematoriu. Svou práci miluje, zmiňuje se o ní často a velmi se projevuje v jeho životě i mimo práce. Možná fakt, že už v tomto krematoriu pracuje přes 15 let mělo vliv na to, jak se jeho povaha vyvíjela. Tím si nemůžeme být jisti, protože ho poznáváme, až když zde pracuje, ale rozhodně se projeví razantní změna v jeho povaze v průběhu několika měsíců. Má se svou ženou dvě děti v pubertálním věku a díky otci své ženy si žijí na poměrně vysoké noze. Ze začátku se cítí, že toho pro svou rodinu nedělá dostatek, ale jeho žena ho uklidňuje, že si jen křivdí. Jeho rodina je spořádaná, a nekonfliktní. Všichni se řídí hlavně podle toho, co řekne otec.

 

Na začátku filmu je pan Kopfrkingl zásadový muž, který je dlouho zajetý do vlastních kolejí. Nekouří, a nebojí se ostatním sebrat cigaretu, když mu přijde nevhodná. Také klade důraz na to, aby každý věděl, že je abstinent, a alkohol pije jen na přípitek. Myslí si, že nejdůležitější v životě je mír a štěstí. Vždy mluví o krematoriu o výborné a potřebné službě, ale že začátku z jeho projevů nemáme pocit, že nám hrozí nějaké nebezpečí, ale jen že je to přirozená věc, dobrá pro lidstvo. Je přesvědčen, že duše se z těla uvolní, když dojde k úplnému rozkladu těla a kremace tento proces urychlí oproti pohřbení do země v rakvi.

 

První moment, kdy ve filmu cítíme změnu v jeho myšlení, a také pochyby o svých zásadách je, když je u něj doma na návštěvě Walter Reinke. Řekne mu svůj zcela odlišný názor, že o štěstí a spravedlnost se musí bojovat. A tak pan Kopfrkingl začne pochybovat o svém přesvědčení, které je jasně pro české na rozdíl od pana Reinkeho, který si myslí, že nejlepší jsou Němci. Postupem času se stane členem NSDAP a chce posílat své děti do německé školy. Začne si uvědomovat rozdíly mezi národnostmi a hlavním problémem je fakt, že jeho žena je poloviční židovka. Jeho přesvědčení, že musí těla vysvobodit od nečisté židovské krve, ho dovede k vraždě jeho ženy a syna. Zajímavá část jeho osobnosti je jeho zaujatí v buddhismu, které si odporuje se zbytkem jeho povahy. On si ale i buddhismus dokáže v hlavě přizpůsobit tak, aby mu do jeho zásadového života zapadal.

 

Vedlejší postavy jsou jeho žena Lakmé, syn Mili a dcera Zina. Žádný z nich se ve filmu výrazně neprojevují. Lakmé je štíhlá žena ve středním věku, s dlouhými černými vlasy. Naprosto ve všem souhlasí se svým manželem, a možná si ani pořádně neuvědomuje, jak se radikálně mění a že pro ni postupem času není bezpečný. Než si uvědomí, že je panem Kopfrkinglem naprosto ovládána, tak se nechá oběsit. Synu Milimu je 14 let. Je vysoký a vychrtlý, nosí kulaté brýle. Snaží se uspokojit svého otce, ale stojí ho to mnoho úsilí, protože je povahově velmi jiný. Většinou se sám toulá po městě. Všichni si o něm myslí, že je zženštělý, a to je pro pana Kopfrkingla hlavní problém, než ho převýší jeho čtvrtinové židovství. Tím, že svého otce bere jako vzor a na slovo ho poslechne, tak je pro něj taky velmi snadné Miliho zabít kovovou tyčí a tím jeho duši osvobodit. Dceru Zinu, které je 16 let, poznáme ve filmu nejméně. Její povaha se neprojevuje do momentu, než ji pan Kopfrkingl zavede do krematoria, a pokusí se jí zabít kovovou tyčí stejně jako svého syna. Ta si však včas uvědomí, že je v nebezpečí a povede se jí utéct.

 

V tento moment je pan Kopfrkingl až nepříčetný, a je přesvědčen, že musí zabít a osvobodit všechny židy.  Vymýšlí způsoby, jak je osvobodit co nejrychleji, a to tím, že je najednou zavře do plynových žárovišť. Dostává se do vedení a tak může dál provádět práci, o které je přesvědčen, že je jeho životním posláním.

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!