Univerzita Palackého v Olomouci – vše pro nástup

Je před tebou další kapitola, vysoká škola UPOL a ty máš hlavu plnou otázek, jako jak to vlastně celé funguje, na co nezapomenout, na co se těšit, čeho se bát, co všecko udělat než vlastně půjdeš na svou první hodinu…? To je v pohodě, tak to má snad asi každý. A já se ti teď pokusím vysvětlit, jak to funguje právě u nás na UPOLu. Postupně se ti pokusím co nejlíp předat spoustu zkušeností, aby nebylo proč stresovat a abys věděl, do čeho jdeš.

 

CO VŠE PŘED SEMESTREM?

Jako první důležitý bod bych asi upozornila na dodržení termínu odeslání přihlášky. Tyhle informace už sis pravděpodobně zjistil na internetu na stránkách www.upol.cz, v sekci pro uchazeče. Po pár týdnech ti přišlo vyjádření, že tě berou bez přijímaček, případně kdy a kam se máš na přijímačky dostavit. Nic těžkého, Olomouc je jednoduché město, zvládl jsi to levou zadní. Ve vyjádření, že tě vzali, máš datum, kdy se máš dostavit na zápis a do které učebny. Na zápise se dozvíš nejvíce podstatných informací a hlavně, až po zápisu jsi studentem. Na to nezapomeň – jestli tu chceš studovat a bojovat o titul s námi, je nutné se na zápis dostavit, nebo se omluvit na studijním oddělení, kde se domluvíš na dalším postupu!! Pořádně si tak přečti, co s sebou na zápis vlastně potřebuješ. Na zápise, který bývá na přelomu srpna a září, se dozvíš spoustu užitečných informací, jako třeba kdy začíná semestr, jak zhruba funguje stag (tam si později budeš zapisovat předměty, zkoušky,.. vysvětlím níže), kde jsou koleje, jak si zapsat předměty do indexu a podobně. Nelekni se, že budeš odcházet a půlku věcí si stejně nebudeš pamatovat, je to naprosto normální J

Každá fakulta má své studijní oddělení. Kdykoliv si nebudeš vědět rady, zajdi tam a zeptej se. Paní jsou většinou milé a ochotné, alespoň na PřF a FTK. Je dobré si hned pro začátek zjistit, kde vlastně máš své studijní oddělení. Budeš tam chodit pro potvrzení o studiu, potvrzení oranžové kartičky na vlak/bus…no prostě pro všechny potvrzení a pro rady. Tato potvrzení je dobré si vyřídit co nejdříve, ideálně před začátkem semestru. Na začátku semestru se tam nahrnou všichni a bývají hrozné fronty. Úřední hodiny svého studijního oddělení najdeš na již zmiňovaných stránkách www.upol.cz, sekce fakulty, najdeš si svou fakultu a v sekci Studentům najdeš kolonku studijní oddělení.

Další významná událost, na kterou není dobré zapomenout, je Imatrikulace. Ta probíhá postupně na začátku října, postupně fakulta po fakultě. Kdy přesně bude a kde se dozvíš opět na stránkách své fakulty pod aktualitami. Imatrikulace je událost, při které se sejdete v aule s děkanem a všemi významnými lidmi z vedení univerzity a fakulty a dostanete potvrzení o přijetí do prvního ročníku. Je to takové formální uvítání prváků. Imatrikulace je start, promoce cíl tvé cesty J.

Poslední taková záludnost na začátku je ISIC. Je to pro tebe dost důležitá karta, pokud se chceš stravovat v menze a podobně. Kartičku ISIC si vyřídíš hned u zápisu, hotovou ji budeš mít zhruba v prvním týdnu semestru. Kam se pro ni dostavit se dozvíš také na zápise, ale pravidelně se pro ni chodí do Zbrojnice. Je to místo, kde máme knihovnu, bývají tam různé studentské akce a tak. Prostě jeden ze záchytných bodů, který je dobrý si pamatovat.

ISIC si pak aktivuješ a nabiješ v menze, postupně si přes něj objednáváš jídlo, můžeš s ním zaplatit i nějaké to občerstvení na kolejích.

A nelekni se. První den na vysoké škole není jako na střední, že tě uvítají a podobně. Na Prvních hodinách se vždy dozvíš podstatné informace – jak bude zhruba probíhat výuka, co budeš potřebovat ke zkoušce, jak bude vypadat ukončení daného předmětu a jdeš domů. Žádné milé uvítání nečekej, už nejsi malé dítko J

 

Stag a vše okolo

Takže, teď se dostáváš do fáze, kdy už je zápis za tebou, ISIC máš vyřízený, takž hlady bys umřít neměl.

Další krok je přihlášení do stagu, zapsaní předmětů a podobně. Heslo od stagu je tvé rodné číslo (pro první přihlášení, pak by sis ho měl velmi rychle změnit). Přihlašovací jméno dostaneš buď na zápise, nebo ti přijde na tvůj soukromý email.

Do Stagu se přihlásíš na stránkách www.upol.cz, kde v pravém horním rohu najdeš tlačítko portál a stag.

Když klikneš na portál, odkáže tě to na stránku, na které rovnou zadáš své přihlašovací údaje. Když klikneš na stag, v pravém horním rohu budeš mít tlačítko přihlásit se.

Ve chvíli, kdy se přihlásíš do stagu, vypadá to nějak takhle:

Když to vezmeš postupně. První tlačítko v pravém seznamu, máš tam email. Doporučuji se na něj průběžně dívat, nebo si ho přesměrovat na svůj soukromý, který používáš, protože ti na něj budou chodit podstatné informace nejen o dění ve škole, různých akcích, ale také informace o zrušení výuky a prostě všechny informace od vyučujících. Takové malé doporučení – nezapomeň kantory oslovovat jejich NEJVYŠŠÍM titulem. Dobrý den nebo dokonce Zdravím není vhodné a řada kantorů jsou na to alergičtí. Vždycky je dobré, aby ten e-mail měl trošku nějakou formu, přece jenom jsme už na vysoké škole, takže poděkovat a popřát hezký den by měla být tak trochu samozřejmost. Další podstatný bod ze seznamu je menza.

Když si toto tlačítko rozklikneš, dostaneš se k online objednávkám jídel v menze, můžeš se podívat na aktuální nabídku jídel, minutek a podobně. Je to velmi jednoduchý a intuitivní systém, proto přejdeme k dalšímu bodu, podle mě mnohem podstatnějšímu a složitějšímu, moje studium.

Toto je pro tebe velmi podstatný bod. Tady najdeš jak svůj rozvrh, zkoušky, no prostě vše podstatné.

V záložce průběh studia najdeš známky ze zkoušek, kdy jsi zkoušky splnil, počet kreditů splněných a zapsaných, ale hlavně najdeš dole na stránce svůj aktuální rozvrh. Na další záložce moje údaje není nic moc zajímavého. Jsou tam jen tvoje údaje jako jméno, příjmení, no prostě v celku nezajímavá záložka.

Ta další už je ale zase podstatná. Jsou to zkoušky. Místo, kde se zapisuješ na zkoušky, kde se můžeš podívat na vypsané termíny…no prostě záložka, kterou budeš používat častěji, než si myslíš.

předzápisu si budeš zapisovat předměty do rozvrhu. Předměty máš rozdělené do 3 kategorií. První jsou A-předměty (neboli povinné předměty). To jsou předměty, které musíš všechny splnit v průběhu tří let na titul bc. Pak jsou B-předměty (povinně volitelné), ze kterých si prostě něco vybrat musíš a C-předměty, které když nechceš, vůbec plnit nemusíš. Ale o tomhle systému si více povíme až dále.

Kroužkový předzápis jsem nikdy nepoužila. V kvalifikačních pracích máš prostor pro bakalářskou práci. Najdeš tam podklady k ní (jako třeba zadání) a takovéhle věci. Ale o tom se dozvíš v pravý čas, tedy až to budeš potřebovat. Odevzdávání prací je záložka pro odevzdání seminárek a všech těchhle věcí, u kterých ti vyučující řekne, abys je odevzdal na stagu. V 99% to ale nepoužiješ, protože seminárku buď posíláš přímo vyučujícímu na email, nebo jim to neseš osobně.

 

Rozvrh

Vůbec nic si nedělej z toho, že vůbec netušíš, co a jak si zapsat, kde co najdeš a podobně. Jakmile to pochopíš, je to velmi jednoduché. První zápis probíhá stejně jako všechny ostatní, vše si zapisuješ sám. Jako první věc si zjisti, od kdy (datum a čas) si můžeš předměty zapisovat. Tuhle informaci najdeš na stránkách své fakulty (www.upol.cz, záložka fakulty, tam si najdeš úřední desku a tam máš informace pro studenty, kde najdeš tahle podstatná data).

Přihlásíš se do stagu, najdeš si zápis předmětu (v semestru se to jmenuje předzápis, jakmile se zápis spustí, přejmenuje se to na zápis předmětů). Teď tam máš předměty rozdělené do těch tří skupin.

A-předměty- to jsou povinné předměty, které musíš všechny splnit do státnic.

B-povinně volitelné předměty. Tam si můžeš vybrat, které předměty z nich si zapíšeš, ale musíš splnit počet kreditů.

C-volitelné předměty- těch si nemusíš vůbec všímat, když nechceš. Ale bývají tam v nabídce velmi zajímavé předměty a hlavně je to dobrá možnost nahnat kredity.

Když na ně klikneš, ukáže se ti na pravé straně seznam předmětů, které v dané skupině jsou. Ukáže se ti také, pro který ročník a který semestr je předmět doporučený a taky za kolik je kreditů.

Postup, jak si zapsat předmět je velmi jednoduchý. Rozklikneš si napřed A předměty. Ty jsou nejpodstatnější. Ukáže se ti tabulka. Najdeš si v kolonce R-ročník, pro který si to budeš zapisovat (tedy když jdeš do prváku, najdeš si tam 1. Když jdeš do druháku, najdeš si tam 2.). V kolonce S si najdeš semestr, pro který si to chceš zapsat, zimní semestr ZS/letní semestr-LS. (Příklad: Nastupuji do prvního ročníku, je září, předměty si tedy potřebuji zapsat pro zimní semestr, v kolonce R bude 1, v kolonce S bude ZS). Dál si klikneš na zkratku předmětu. Otevře se ti další okno, ve kterém se ti objeví čas, místo a jméno vyučujícího, ty zaklikneš čas, který se ti líbí, a dole v rámečku dáš uložit změny. V tuhle chvíli bys měl mít zapsaný první předmět. U předmětu, který máš zapsaný, se ti objeví zelená fajfka a předmět se ti ukáže v rozvrhu. Takhle si zapíšeš všechny předměty, které chceš a které musíš mít.

 

Některé předměty mají jen přednášku, některé jen cvičení/seminář, některé předměty bohužel obojí. Je to krásně vidět v rozvrhu, je to barevně odlišené. Na přednášky chodit nemusíš, nejsou povinné. Na cvičení a semináře chodit musíš, pokud učitel neřekne jinak. Proto si pohlídej, aby se ti předměty nepřekrývali. Je dobré si před spuštěním zápisu sednout, kouknout se, kdy bude který předmět, nakreslit si to na papír a nějak si to rozmyslet, kdy si který předmět zapsat. Mohlo by se potom totiž stát, že když si to nerozmyslíš předem, budou se ti hodiny s povinnou účastí překrývat, případně jak s tím budeš v průběhu zápisu „čachrovat“, zbudou na tebe pak už jen ty nejhorší časy.

 

Kredity

Tohle slovo je největší strašák pro každého vysokoškoláka. Za první ročník musíš mít splněných 40 kreditů, abys mohl projít do druhého ročníku. Každý předmět je za jiný počet kreditů, každý předmět je taky zakončen jiným způsobem. Buď je zakončený zápočtem, zkouškou (ústní nebo písemná), kolokviem (více méně ústní zkouška, jen ke zkoušejícímu nejdete po jednom, ale jde vás tam více lidí zaráz), zápočtem a zkouškou. Jak je zakončený který předmět, za kolik je kreditů, jestli je to jen přednáška, nebo i cvičení, to najdeš při zapisování předmětů.

(Například předmět anorganická chemie 1 je jen přednáška (2*45 minut), zakončená kolokviem (zkratka Ko) a je za 3 kredity. Předmět laboratorní technika je jen cvičení na 5 hodin (5*45 minut), zakončení je zápočet a je za 4 kredity.)

Jak už jsem psala, musíš splnit za první ročník 40 kreditů, za 3 roky studia na titul Bc. ale musíš splnit 180 kreditů, což znamená, že bys měl splnit ideálně 60 kreditů za rok (30 za semestr). Do toho ale musíš za 3 roky splnit minimální počet kreditů ze skupiny A předmětů, ze skupiny B předmětů a doplníš to předměty C. Kolik a kterých kreditů potřebuješ, kolik jich máš splněných, to najdeš hned když rozklikneš zápis předmětů.

V řádku u „aček“ máš ve sloupečku „min“ minimální počet kreditů, který musíš splnit za ty 3 roky. Ve vedlejší kolonce máš počet kreditů, které už máš splněné (získané) a v poslední kolonce je počet kreditů, které ještě musíš splnit. To samé máš u dalších řádků – předmětů.

 

Na každý předmět ze skupiny A máš tři pokusy na zkoušku/zápočet/kolokvium. Když by se ti nepodařilo předmět splnit, máš možnost si ho ještě podruhé zapsat další rok (nebo prostě kdykoliv, kdy ti to bude sedět do rozvrhu a bude vypsaný). Pak máš opět 3 pokusy na zakončení. U B předmětů to funguje podobně. Když ale nesplníš předmět na první zapsání, není dobré si ho zapisovat znovu. Když si ho zapíšeš podruhé a nesplníš ho, bude ti ukončeno studium. Když si ho znovu nezapíšeš, musíš si jen zapsat nějaký jiný B předmět za stejný nebo vyšší počet kreditů a nic se neděje. U C předmětů je to úplně nejjednodušší. Když předmět nesplníš, prostě si ho znovu nezapíšeš. Kdyby sis ho zaspal po druhé, nesplnil ani na třetí termín zkoušky, bude ti ukončeno studium. Když si ho znovu nezapíšeš, nemusíš řešit ani předmět za stejný počet kreditů jako u B předmětu. Prostě si ho nesplnil, nemáš za něj kredity a dál to neřešíš.

 

Děkanská výjimka

Kdyby ti chyběli kredity, pokusy na zkoušku, nebo si budeš předmět chtít zapsat po třetí, můžeš zkusit zažádat o děkanskou výjimku. To znamená, že zajdeš na studijní, řekneš, co máš za problém, oni ti řeknou, které papíry máš vyplnit, kam je zanést a veškeré podrobnosti.

 

Nová přihláška

Pokud se ti stane znovu, že nesplníš nějaký předmět, který už máš 2x zapsaný nebo dokonce díky výjimce 3x zapsaný, je tu ještě jedna možnost, jak se vyhnout nechtěnému ukončení studia, a to podat si znovu přihlášku na bakalářské studium. Ovšem patři k tomu všechny náležitosti jako zaplacení poplatku za přihlášku, doručení ověřených kopií vysvědčení apod. Pokud jsi byl přijat bez přijímacích zkoušek, fakulta tě opět přijme bez přijímacích zkoušek a ty pokračuješ s tím, že ti všechny vykonané zkoušky uzná. Pokud jsi dělal přijímačky, budeš je muset bohužel znovu dělat. Každopádně ti nová přihláška umožní další 2 zápisy nevykonaných předmětů.

 

WIFI

Je to samozřejmost. Více méně ve všech budovách, místnostech, zákoutích školy máš možnost se připojit k wifi. Je to sice trošku složitější, ale na stránkách školy najdeš skvělý postup.

 

Jak se kam obléct

Jak se kam obléct, to bývá zásadní otázka, kterou řešíme všichni až po promoce. Pokaždé si budeš nejistý, jestli jsi vhodně oblečený, na to si zvykneš. Ale zásadní věci, které potřebuješ vědět – na imatrikulaci je vhodné si vzít společenské oblečení. Myslím tím třeba šaty, pro kluky kalhoty a košile. Prostě něco formálního, společenského. Na ústní zkoušku, případně kolokvium je to úplně to stejné. Měla by to být formální záležitost, takže je vhodné jít jako na tu imatrikulaci. Na písemnou zkoušku a zápočet si můžeš přijít, více méně v čem chceš, jen by to nemusely být zrovna otrhané montérky (stejně jako oblečení na zápis a první den ve škole).

 

Kam směřovat otázky, kde shánět materiály

Kdykoliv si nejsi jistý, co máš dělat, zajdi na studijní, nebo polož svou otázku na fb skupině prváci UPOL, UPOL… Je spousta skupin a vždycky se najde někdo ochotný, kdo ti poradí. Případně zajdi na studijní, tam ti buď řeknou, co máš dělat, nebo tě nasměrují, kam se zajít zeptat a podobně J. Co se týče termínů pro splnění kreditů, kdy je semestr a kdy začíná zkouškové, tohle všecko najdeš na www.upol.cz, pod svou fakultou, na úřední desce.

Kde shánět materiály? To se dozvíš většinou na první hodině daného předmětu. Ale když si nebudeš jistý, napiš na stránku na fb. Buď na skupinu přímo vašeho oboru, vašeho ročníku, kterou máte, nebo napiš na jakoukoliv skupinu UPOL, kterou najdeš – vždy se najde někdo, kdo ti poradí, kde materiály sehnat, případně kdo ti řekne víc.

 

Závěrečné doporučení

V ročníku se vždy najde několik lidí, kterým škola půjde jedna báseň, bez zdlouhavého učení. Pokud zrovna ty nebudeš patřit mezi ty, kteří si párkrát přečtou přednášky před zkouškou a splní ji pak na A, tak nezoufej. Hlavní je nenechat se rozhodit. Sama jsem si ve svém studiu prošla mnoha překážkami, a protože jsem se sama musela hodně učit, několik předmětů i opakovala, ale na školu nikdy nekašlala, tak mě hrozně ubíjel pocit, že někdo jiný to má „zadarmo“. Až jednou jsem si přečetla citát – „Buď lepší než včera“. A pak vždy, když byla nějaká překážka jsem si na tento citát vzpomněla, protože není důležité závodit s ostatními, ale sám se zdokonalovat, zlepšovat a nestát na jednom místě J.

Dále bych Ti určitě doporučila, aby sis každý den našel něco, na co se můžeš těšit. U mě to byl např. seriál, fitko, kafé s kamarádkou a podobně.

Třetí mojí radou je, uvědomit si proč vlastně studuješ, co je tvým cílem. Mojí největší motivací bylo to, když jsem viděla svoje rodiče, jak pracují noční náročné směny. Ty přece nechceš pracovat ve firmě, jako jeden z tisíců dalších, ve dne v noci, nebo snad jo? Nad tímto se zamysli, když by si měl náhodou nutkání školu opustit.

Mou poslední radou je takzvaný time management. Jde o rozvrhnutí tvého času, hlavně teda během zkouškového. Já to dělala tak, že jsem si vytvořila tabulky a do každého „okýnka“ vepsala, co se musím který den stihnout naučit, slíbila jsem si za to vždy nějakou odměnu. V této tabulce jsem také viděla, jak se blíží zápočty a zkoušky a tak jsem nenabývala pocitu, že je to přece ještě za dlouho J, jak to tak někdy bývá.

Dělej věci průběžně, studuj a hlavně dělej to, co Tě baví a ani nemrkneš a budeš mít Bc. Titul v kapse.

Snad jsem na nic nezapomněla, vše je srozumitelné. Tak hodně štěstí při studiu :).

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.