Univerzita Pardubice – vše pro nástup

Máš za sebou nejspíše přijímací zkoušky, vzali tě a nyní tě čeká další velký krok a to vstup na VŠ. Ač se to nezdá, je to opět velký krok a už tu jedeš sám na sebe. Už neplatí, že máš jednu třídu, se kterou jsi, tady už jsi na každém předmětu s různými lidmi, každý předmět v jiné učebně, či budově, dělení na přednášky, cvičení. Aby ses trochu vyznal/a ve fungování tohoto systému byl vytvořen takový stručný návod z pohledu jedné studentky.

 

Obsah

 

Před nástupem do školy

Ještě než začne den D a to první den v novém semestru, je zapotřebí projít zápisem a sestavit si rozvrh.

 

Zápis

Do schránky ti dorazí dopis o zápisu ke studiu. Bude tam datum zápisu, zpravidla je to přibližně první týden v červenci (či pokud jsi na druhé a další kolo, tak v září). S sebou musíš na zápis donést dvě průkazové fotografie (na počkání ti je blejskne i fotolabJ). Na zápis se dostavíš, počkáš, až to začne. Celý zápis se skládá, dalo by se říct z několika kol, ale neboj se, nic těžkého.

  • U jedné studijní referentky nahlásíš jméno, dáš kopii maturitního vysvědčení – ona si tě odškrtne, že tam jsi.
  • Jdeš k další, tam nahlásíš znovu jméno, ona ti dohledá druhý dopis o Rozhodnutí o přijetí, dostaneš nějaké informativní materiály a index (něco jako žákovská).
  • S obdrženými dokumenty si pak jdeš sednout do velké posluchárny, kde se čeká na zahájení dalšího programu.
  • Samotný zápis – vystřídá se tam zpravidla vícero osob a ti vypráví, jak to na škole chodí, co je potřeba, jak je to s jazyky, volitelnými předměty, jak se zapíšeš do informačního systému, emailu apod.
  • Po této přednášce se začne vyplňovat index (základní údaje) a předvyplní se již předměty na 1. ročník. Studijní referentky to vysvětlí a jsou tam k dispozici, chodí a radí.
  • Index se odevzdá (musí ho ještě podepsat děkanka) a jdeš domů.

Na zápisu v dopisu budou rovněž přístupové údaje do informačního systému. Jako student ti škola zařídí i studentský email.

Sice dostaneš přihlašovací údaje, ale heslo si musíš nastavit své. Veškeré informace a návod najdeš v dokumentu, ale zde je ukázka, jak vypadá nastavení hesla. Samozřejmě dostaneš i svůj nick, resp. St číslo, ve formátu stXXXXX (kde X budou čísla). Tímto nickem se budeš přihlašovat do informačních systémů a bude uvedeno na kartičce Průkazu studenta.

Obrázek 1: Nastavení hesla

Jak vidíš, není to nic těžké. Pouze vyplní rodné číslo, kód (ten bude v dopisu) a pak již jen tvoje heslo, které chceš mít J

Po tomto kroku máš již přístup ke všem účtům:

  • STAG portál
  • Studentský intranet
  • Školní email

Bližší informace k jednotlivým modulům najdeš v další kapitole, ale nyní některé poklady, které potřebuješ v průběhu J)

Průkaz (karta) studenta – plastová kartička, velikosti kreditky. Nos ji u sebe, slouží totiž k:

  • Placení jídla v menze
  • Vstupu do učeben – před každou učebnou je vedle dveří čtečka na kartu
  • Vstupu do knihovny a půjčení skript a knížek
  • Prokázání se studentem – je to tvůj identifikátor
  • Placení v CopyCentru

Na kartičce máš mimo jiné napsané i tvoje st číslo.

Index (to je ta žákovská, co se vyplňovala na zápise) – nemusíš ji nosit furt s sebou, musíš ji mít hlavně na zkoušce (nemysli si, bez ní nemáš právo vykonat zkoušku a pokud ho zapomeneš, půjdeš u většiny vyučujících hezky domů). Index je také důležitý pokaždé když jdeš na studijní, třeba pro potvrzení o studiu, tak určitě vzít s sebou J. I když je v dnešní době vše elektronické a studenti berou index jako přežitek a zbytečnost, věř, že u vyučujících tomu zatím tak není, čili na zkoušku bez něj ani nechoď.

 

Co se týče ohozu na zápis, je to volné. Můžeš přijít, dá se říct, v lecčem, ale opět platí, je to škola, tudíž trochu slušnosti. Stačí ale něco, co je ti pohodlné, džíny, tričko. Nemusíš mít žádné elegantní či společenské oblečení. Naopak myslím, že například v kvádru bys asi vyčníval J.

  • Tvorba rozvrhu

Zápis předmětů na zimní semestr probíhá začátkem září. Vždy je to pondělí a startuje to v 8.00. To znamená, že v 8.00 ti systém povolí si předměty zapsat. Připrav se, je to občas (spíš skoro vždycky) boj. Systém často padá, takže se toho nelekni, je to normální J.

Rozvrh si sestavíš v portálu IS STAG. Rozvrhové akce budou zveřejněny pár dní před samotným spuštěním rozvrhu, tudíž si můžeš rozvrh sestavit a v den zápisu ho poté jen nacvakat. Určitě to doporučuji a také opravdu si rozvrh vytvořit hned v 8:00, kapacity na jednotlivá cvičení jsou omezená a tak se ti může stát, že to tvoje preferované se naplní tak rychle, že si ho nestihneš zapsat a budeš si muset zapsat jiné (jiný čas či den) a to ti může krásně rozbagrovat celý rozvrh.

Podrobný návod najdeš na adrese – http://is-stag.zcu.cz/napoveda/stag-v-portalu/studium_predzapis.html, kde je vše krásně vysvětlené a popsané. Není to ale nic těžkého, v IS STAG klikneš na Předzápis.

Obrázek 2: Předzápis

Zvolíš si ročník, který si chceš zapsat, u tebe bude v nabídce tedy 1. – 3. ročník. Vybereš si první a již jen klikáš na všechny předměty a vybíráš rozvrhové akce.

Obrázek 3: Zápis předmětu

Všimni si, že první rozvrhová akce je přednáška (označení „Př“, ostatní jsou „Cv“). Když si budeš zapisovat některé cvičení, vždy se musí zvolit i přednáška (i když na ni nechceš chodit, v systému na ni musíš být J). Poté si jen vybereš rozvrhovou akci, kterou chceš, zaklikneš ji (samozřejmě zakliknout i přednášku) a dáš Uložit změny J.

Potom může tvůj rozvrh vypadat třeba takto.

Obrázek 4: Rozvrh

Šedě podbarvené předměty jsou přednášky, zeleně poté cvičení. Jedna vyučovací hodina trvá 50 min., tudíž i pokud jdeš na jinou budovu, stíháš přesun v pohodě. Pokud jsou dvouhodinová cvičení, jede se většinou bez přestávky a končí se poté dřív, klasicky cca po těch 90 minutách (takže ty dvouhodinové jsou lepší, většinou totiž vyučující končí po těch 90, takže jedna hodinka pak trvá spíš 45 min) – ale je to opravdu v závislosti na vyučujícím, někdo opravdu dodržuje 2x50min. Ale tak jako tak, stihneš přesuny, tudíž si můžeš všechna cvičení či přednášky dát hned za sebe.

  • Úplně první rozvrh

Zde se to trochu liší v závislosti na fakultě a oboru. Některé fakulty ti sestaví tvůj první rozvrh (čili zimní semestr v prvák) samy. To ti ale vše řeknou na tom prvním zápise.

U některých si ho musíš sestavit sám/sama, tak jak jsem psala výše. Určitě se toho neboj, není to nic těžkého, jen pokud si ho musíš sestavit, sestav si ho dopředu, ať to pak jen naklikáš J.

  • Práce s informačním systémem

Jsou tu dva informační systémy – Studentský intranet a portál IS STAG. Krátce ti je představím, ale rovněž si Univerzita dala práci s podrobnými návody, vše najdeš právě přes Studentský intranet, v následující podkapitolce ti přesně ukážu kde J.

  • Studentský intranet

Intranet je takový rozcestník, určitě ze začátku doporučuji využívat ho i k přesměrování do ostatních modulů. Nejenže se tam dozvíš informace, které se dějí (to jsou ty odkazy uprostřed – ty co jsou s černým puntíkem jsou k celé Univerzitě a dle barvy pak ke konkrétní fakultě J), ale dostaneš se přes na STAG portál, studentský email, jídelnu apod. V levé stránce je menu, odkud se dostaneš na email, STAG portál či do menzy (jídelna).

 

Obrázek 5: Studentský intranet

Přes intranet se dostaneš dále na:

  • Portál STAG
  • Univerzitní mail
  • ISKAM

V horním menu jsou pak různé dokumenty, návody, studijní řády apod. Pokud se podíváš do kategorie „Studium“, najdeš tam veškeré informace ke studiu, jakožto řády, stipendia, elektronické formuláře a mnoho dalšího.

Obrázek 6: Studentský intranet – Studium

Pokud konkrétně klikneš na – „Výuka, organizace studia“, dostaneš se na stránku s jednotlivými návody, o kterých jsem ti psala v samotném úvodu celé kapitoly.

Obrázek 7: Jednotlivé návody

  • Portál STAG

Portál STAG využívá několik Univerzit v České Republice, tudíž je k němu zpracovaná i kompletní podrobná nápověda. Nebudu ti tedy zde popisovat každé kliknutí, nejenže by to vydalo snad na 50 stran, ale zbytečně bych tě zahltila „zbytečnostmi“. Spolu se podíváme na ten základ, na ty vychytávky a sem ti hodím odkaz na tu podrobnější nápovědu – http://is-stag.zcu.cz/napoveda/stag-v-portalu/studium_prubeh-studia.html. Myslím si, že to tak bude nejlepší J.

Obrázek 8: Portál STAG – úvodní obrazovka

Obrázek 9: Portál STAG – základ

STAG ti slouží hlavně ke známkám, přehledu kreditů a studijním materiálům, které ti sem nahrávají vyučující. Zde se také zapisuješ na zkoušky. Přirovnala bych to k takové elektronické žákovské s dokumenty J.

  • Menza – ISKAM

Menza (jídelna) se skládá ze dvou jídelen – hlavní a vedlejší. Hlavní je klasická velká, ta vedlejší je menší a tam jsou jen jídla, které si objednáš přes internet. Obě jídelny jsou ale v jedné budově.  Co se týče jídla, máme tu Menzu. Někdo si na ni stěžuje, u mě to bylo bez problému a já jsem spokojená. Je tam vždy na výběr cca ze 4 druhů jídla, pokud si nevybereš, je tam možnost hotovek (většinou řízek, kaše, hranolky, krokety, smažený sýr apod.) Cena se pohybuje od 28 do 50 Kč v závislosti, jestli hotovka či výběr z meníčka apod.

Obrázek 10: Budova menzy

Zdroj: www.upce.cz

Dále se tam dá koupit pití, jak točené tak ve flašce, různé saláty zeleninové, sušenky či zákusky. Co je ale určitě super, Menza nabízí i večeře!! Ocení to hlavně lidé na kolejích, ale můžeš tam přijít i normálně. Já si například často brala jídlo domů, dali mi ho tam do krabičky a já si to v klidu snědla doma, či si to dala k obědu a pak zbytek k večeři J.

Do menzy se chodí přes studentskou kartičku, na které máš dobité peníze, a z toho se to odečítá. Peníze si můžeš dobít přímo v menze, anebo je poslat přes bankovní účet.

Objednat jídlo si můžeš zase přes rozcestník intranetu. Klikneš v levém menu na ISKAM (informační systém jídelny), po přesměrování uvidíš následující stránku.

Obrázek 11: Iskam

Tak můžeš vidět, že tam jsou základní údaje, mimojiné tento systém slouží i k informacím o kolejích. Takže jídlo a koleje najdeš tu J. Pokud klikneš na Objednávky jídel, můžeš si v klidu jídlo objednat. Samozřejmě, nemusíš, můžeš přijít jen tak na blind, ale když ho to  rezervuješ, máš jistotu, že tam bude a v případě že máš radši více soukromí, můžeš s objednaným jídlem do té vedlejší jídelny J.

Obrázek 12: Iskam

  • Univerzitní mail

Škola ti zřídí univerzitní email, je to klasický gmail od Google, nick je daný tvým st číslem. Do emailu se dostaneš buď přes intranet anebo přímo přes odkaz – http://posta.student.upce.cz/

Obrázek 13: Univerzitní email

  • Jak to tady funguje

Kredity, kredity, kredity.. Přijde ti to jako cizí slovo? Buď v klidu, já když nastupovala, tak jsem si připadala jako Alenka v říši divů.

  • Kreditový systém

Kredity jsou jakési ohodnocení předmětů. Za každý předmět, který máš zapsaný a následně ho absolvuješ, získáš kredity, ty se liší v závislosti na obtížnosti daného předmětu. Takže za tělesnou výchovu dostaneš třeba 1 kredit, ale za nějaký obtížnější odborný předmět 7.. Třeba za diplomku, tam jich je už 15 J.

A teď, kolik kreditů je vlastně potřeba?

  • 15 kreditů za zimní semestr 1. ročníku
  • Za první semestr musíš získat 15 kreditů, abys postoupil/a do dalšího semestru.
  • 40 kreditů za akademický rok
  • Za celý rok poté musíš získat 40 kreditů (je v tom započítaných i těch 15 ze zimního J).
  • 180 kreditů za celé bakalářské studium
  • (vychází to v průměru na těch 60 kreditů za rok, ale můžeš mít jeden rok třeba 50 a další 70, záleží, jak si to rozvrhneš, ale musí se to vejít do těch dvou podmínek předchozích – tj. 40 kreditů celkem za rok na postup do dalšího ročníku J)
    • Stipendia

Samozřejmě můžeš ze svého studia i finančně profitovat v podobě stipendií. Stipendií je vícerodruhů, konkrétně se jedná o:

  • Ubytovací stipendium – dostávají ho lidé, kteří bydlí dále, resp. Se špatnou dostupností spojení.
  • Prospěchové stipendium – samozřejmě za výsledky, je odstupňované dle průměru až do 2,0. Vždy ho dostane ale jen určité % lidí, tudíž i pokud se vejdeš do průměru, neznamená to automaticky, že máš stipendium.
  • Sociální stipendium – v případě nějakých zvlášť vážných rodinných, finančních či jiných sociálních důvodů.
  • Stipendium na podporu studia v zahraničí – například při výjezdech na Erasmus
  • Mimořádné stipendium – za účast na soutěžích či jiných aktivitách Univerzity.
    • Zápisy, zkoušky

Co se týče pokusů. Zpravidla platí, že na zápočet máš tři pokusy (jeden řádný a jeden opravný), zřídka se stane, že pokusů je méně (rozhodnutí garanta předmětu) – já osobně jsem se s tím ale setkala jen jednou. Pokud by se tak stalo, jsou tyto podmínky řečeny hned na začátku. Tudíž rada – určitě zavítej na první přednášky (i pokud na ně nechceš chodit, ty první jsou důležité, dozvíš se z každého předmětu požadavky a podmínky pro získání zápočtu a zkoušky). U zkoušky je to s pokusy stejné.

Pokud by se ti nepovedl zápočet či zkouška ani na třetí pokus, je možné si daný neúspěšný předmět zapsat znovu o rok později. Získáš tím další tři pokusy, ale musíš ten předmět absolvovat jakoby znovu, tudíž znovu chodit na cvičení a přednášky. Opakovaný zápis jde jen jednou, můžeš tedy jeden předmět studovat maximálně dvakrát.

Možná, nevím, zdali víš, asi ano, ale přesto raději písnu. Oproti střední škole je malinká změna v systému hodnocení, na vysoké škole se hodnotí totiž jen čtyřmi stupni. Tudíž pokud dostaneš za 4, je to jako kdybys dostal/a 5 na střední, takže nesplnil.

Obrázek 14: Hodnocení

Na to, aby se dala zkouška považovat za splněnou je tedy potřeba získat nejhorší známku – „Dobře“.

  • Povinnost splnění předmětů

Každý předmět je ohodnocený takovým statutem (A,B,C)

  • A – to jsou předměty povinné pro tvůj obor. Ty si musíš zapsat a ty musíš splnit. Pokud ho nesplníš, můžeš si ho za rok zapsat ještě jednou, ale je potřeba ho za dobu studia určitě udělat.
  • B – povinně volitelné. Zde je to již konkrétně na nastavení k oboru. Zpravidla je tam na výběr z několika předmětů, z nichž si musíš vybrat a ten splnit. Pokud ho nesplníš, musíš si ho za rok zapsat znovu, jako tomu bylo u povinného předmětu.
  • C – volitelné. Tyto předměty si nemusíš zapsat, jsou dobrovolné a je to na tobě. Pokud si ho zapíšeš, nesplníš ho, nic se neděje a nemusíš ho plnit znovu. Jen pozor, pokud si ho zapíšeš, nesplníš, sice ho nemusíš absolvovat znovu, ale přijdeš tím, když tak o možnost získání prospěchového stipendia.
    • Knihovna

Co se týče knihovny, do ní vstoupíš přes kartičku studenta. V knihovně můžeš jak studovat, tak si vypůjčovat knihy. Jsou tam dostupné i počítače, stoly, křesla – dost studentů se tam chodí jen učit. Knih si můžeš půjčit maximálně 15, s tím, že klasická výpůjční lhůta je 1 měsíc. Pokud kniha nebude zarezervovaná jiným studentem, můžeš si výpůjčku 2x prodloužit. Celkem můžeš mít tedy danou knihu půjčenou 3 měsíce.

Knihy můžeš vrátit buď osobně do knihovny nebo do biblioboxu. Je to taková červená schránka před knihovnou, do které můžeš vložit knihy a paní z knihovny si je poté ráno z toho vybírají (zatím se mi nestalo, že by se kniha „ztratila), po výběru ji knihovnice naskenují do PC a tobě se automaticky hodí do statutu, že jsi ji vrátil/a).

  • Wifi, jídlo, zábava

Wi-fi

Tak a teď nějaké ty důležité informace.. Určitě.. Připojení k Wi-fi. Na celé Univerzitě je k připojení bezdrátová síť Eduroam. K jejímu připojení je potřeba do počítače nainstalovat certifikáty a pro připojení přes mobil ho trochu nastavit. Jelikož je to  každého telefonu jiné, tak doporučuji mrknout na návod.

Certifikáty ke stažení + návod: https://dokumenty.upce.cz/Univerzita/cits/navody/datova-sit.html

     Jídlo

Kromě menzy, je univerzitně oblíbený krámek – „U dědka“. Je hned blízko menzy, je to takový obchůdek schovaný u kolejí. Obsluhuje ji takový super děda, dalo by se říct taková legenda mezi studenty, proto ten název. Pohodový člověk, dost vtipný, ptá se, i jak se máš, je pro každou legraci, nikdy si snad nevzal dýško, holkám často dává jen tak pro radost lízátko. Dělá tam oblíbené zapečené rohlíky s čímkoliv. Samozřejmě i další občerstvení jako panini, krájené šunky, sýry, nějaké saláty, pití, sušenky. Seženeš tam ale i vajíčka, základní drogérii a takové ty základní věci. Nečekej luxus, je to taková obyčejná, starší, malá sámoška, ale oblíbená J. V blízkosti školy je poté Lidl či Albert.

Zábava

Oblíbený studentský klub je „Dýdý“, je hned v prostorách kolejí, blízko Fakulty ekonomicko-správní. Nedaleko odsud je i hospoda „U Jindřicha“ či kavárna „Bum Bum“. Pokud bys chtěl/a nějakou diskotéku, potom ve městě Hobé, kde se většinou ve středu pořádají i UPCE party.

Například v Dýdý se dá nejen dobře najíst (pizzy, saláty), ale probíhají zde právě i tématicky zaměřené večery.

Obrázek 15: Dýdý

Zdroj: www.menicka.cz

  • Pohyb

Univerzita disponuje vcelku širokým sportovním využitím.

  • Povinná tělesná výchova – z hlediska tělesné výchovy můžeš mít povinnou tělesnou východu (v závislosti na fakultě a oborech – někde je, někde ne).
  • Volitelná tělesná výchova – zde se již jedná o konkrétní zaměření např. – Aerobik, Kondiční cvičení, Badminton, Volejbal, Házená, Aquaerobic a mnoho dalších. Na volitelné TV musíš splnit docházku, tj. 80 % účast. Pokud to splníš, získáš 1 kredit k dobru J.
  • Permanentky – Další možností je si zakoupit permanentku na nějaké cvičení. Ta se mění každý rok i semestr, vždy se zveřejní pár týdnů před začátkem semestru. Za 200 Kč si poté můžeš koupit permanentku na jedno vybrané cvičení, které probíhá 1x týdně podobu jednoho semestru. Permanentek můžeš mít samozřejmě více.

Obrázek 16: Je to prostě zábava 🙂

Zdroj: www.upce.cz

Z osobní zkušenosti můžu tvrdit, že tělák je na VŠ úplně, ale úplně o něčem jiném. Do té doby jsem TV nesnášela, bála jsem se, že se ztrapním a vymýšlela důvody proč na něj nechodit. Ale zde jsem si ho zamilovala, měla jsem jak povinný tělocvik, tak volitelný (např. powerjogu) a i pohyb přes permanentky (např. pilates, bodywork, ..). Je tu prostě skvělí přístup, energetičtí, pohodoví lidé.

Obrázek 17: Upáček

Zdroj: Video – FB – UPCE

Jak můžeš vidět na obrázku je to zde super. Na fotce ti mává Upáček, to je maskot Univerzity, zrovna se snaží pádlovat. No nechci vědět jak chudák dopadl, jestli se překulil do vody :D.

  • Uznávání předmětů

Pokud nastupuješ po střední škole, tak se tě tato pasáž týkat nebude, ale přeci jen může se stát, že přestupuješ z jiné vysoké školy či z jiného oboru anebo v průběhu semestru zjistíš, že to není ono a budeš chtít obor změnit.

Univerzita umožňuje uznávání částí studia či jednotlivých předmětů. Rozuměj tomu tak, že předměty, které jsi splnil na jiném oboru či škole, ti můžou být uznané a nemusíš je znovu plnit J. Vždy ale záleží na tom, zda ti to schválí děkanka fakulty. Musíš podat písemnou žádost, která je k dostání na studijním oddělení. Při posuzování se hodnotí jak prospěch z daného předmětu, tak kreditová náročnost a hlavně obsahová náplň toho předmětu.

Zpravidla se ale uznávají předměty podobné do průměru 2,0 a nesmíš je mít splněné déle jak 3 roky.

  • Imatrikulace

Tak tasím asi další cizí slovo – Imatrikulace. Jedná se o takový slib studenta. Probíhá to v aule (budova u knihovny, v té největší učebně, ve které se odehrávají promoce, různá velká setkání apod.).

Obrázek 18: Imatrikulace

Zdroj: http://david-r92.blog.cz/1111/24-11-11-imatrikulace

Na imatrikulaci to chce opravdu slušné oblečení. Pánové kvádra, dámy kostýmky, šaty. Vyučující, kteří plní i další funkci jako například proděkan, děkan, zástupce učitelského sboru jsou oblečeni v talárech. Následuje proslov děkana i rektora, kde po vyslovení univerzitního slibu ho musíš stvrdit položením dvou prstů na žezlo. Chodí se tam poté postupně, po jednom. Můžeš tam pozvat i svoje rodiče, je to veřejnosti přístupné. Jedná se o takový hezký akademický obřad, zní tam i česká hymna, studentská hymna. Povinné to není, pokud se ale rozhodneš nejít, je potřeba to dopředu nahlásit na studijním a omluvit se. Já ale doporučuji určitě jít, je to pěkný zážitek, na který budeš rád vzpomínat.

 

  • Osobní rady, tipy, postřehy

Když píšu tento bod, mám za sebou kompletních 5 let studia. Tři roky na bakalářském programu, dva roky na navazujícím a před pár dny jsem obhájila titul Ing. Dala bych ti tedy pár rad, pokud dovolíš J. Samozřejmě záleží na fakultě, někde jsou benevolentnější, někde přísnější..

  • Chování

Hádky J

Ale vždy si pamatuj, nemá cenu se hádat s vyučujícím do krve, věř, že pak se to otočí proti tobě a může ti to dát velmi nepříjemně sežrat. Vyučující jsou na to háklivý, zde je dobré tak trochu „držet hubu a krok“ J.

Oslovení

Určitě, pokud vyučujícímu píšeš, oslov ho nejvyšším titulem, vždy si najde na internetu či na stránkách školy pokud nebudeš vědět titul a tím ho oslov. Email by měl tedy začínat např. „Vážený pane docente.“ Či tak.  Některým je to sice jedno, ale najdou se tací, které to urazí a email budou ignorovat.

Zkoušky

Nenechávej zkoušky na poslední chvíli, nemusíš pak stihnout vyčerpat termíny. Máš na každou zkoušku 3 pokusy, ale věř, že učitele nezajímá, zda se na všechny tři dostaneš. Je to kolikrát tak trochu boj, vypíše se pár termínů, a kdo dřív přijde, ten dřív mele. Tudíž snaž se, pokud je málo termínů, jít hned na ty první, zpravidla jsou za prvé lehčí a za druhé máš tak trochu jistotu, že se v případě neúspěchu dostaneš na opravy J. S tím souvisí i čas, radím ti, udělat si zkoušky co nejdřív, třeba i na předtermíny, máš pak větší prázdniny J. Já jednou měla dokonce 4 měsíce prázdnin (červen-září) a řeknu ti, byla to paráda 😀 J.

Studijní oddělení

Snaž se s ním vycházet co nejlépe. Ženské ze studijního ti můžou v lecčem pomoci, tudíž je dobré mít s nimi dobré vztahy a jednat s nimi slušně. Tato rada není určitě k zahození, věř mi. Já s nimi vycházela po celou dobu studia výborně, neměla jsem s nimi žádný problém a vždy mi vyšly vstříc. Někteří spolužáci ale bohužel velmi nadávali a bylo to také tím, jak se k nim ze začátku chovali. I když je na škole tisíce lidí, věř, že pamatováka mají dobrého.

  • Dress Code, neboli jak se obléknout?

Setkáš se určitě s více přístupy, někteří učitelé preferují hold slušně obléknuté studenty. V průběhu semestru se to neřeší, ale ke zkouškám se určitě lépe oblékni. Pokud se jedná jen o písemnou zkoušku, stačí takové normálnější, slušné, čisté oblečení. Neroztrhané kalhoty, slušnější tričko, košile, svetřík.

U ústních zkoušek si určitě vezmi již něco více elegantního. Pánové nosí obleky, či alespoň slušné kalhoty, košili a k tomu například sako od obleku. Dámy poté šaty, kostýmky, sukni a halenku, či nějaké černé kalhoty s vhodným topem. U tebe, pokud jsi holka, určitě nedoporučuji sukně či šaty kratší jak nad kolena, nějaké mini působí vulgárně. To samé i s velkými výstřihy, příliš zdobenými, krajkovanými topy apod. Prostě to chce u obou pohlaví obléct se trochu „na úrovni“. I když se ti to může zdát jako trapárna, věř, že někteří vyučující oblékání hrotí natolik, že tě ani na zkoušku kvůli nevhodnému oblečení nepustí.

Nikdy to ale slušným oblečením nezkazíš, někteří to neřeší, ale přeci jen, ač se to nezdá i vyučující si toho všímají a pokud se ke zkoušce oblečeš slušně, nebude vyučující nabývat dojmu, že se tomu celému vysmíváš.

  • Užitečné stránky
    • Oficiální FB stránky Univerzity

Určitě se přidej na tuhle ofiko stránku. Univerzita tam dává zajímavé informace o dění, fotky z různých akcí. Myslím si, že se v tomhle snaží nyní dost angažovat a více podporovat studenty a dává si záležet na kontakt s nimi.

Obrázek 19: FB – Univerzita Pardubice

  • Facebook stránky

Nyní již takové studentské FB stránky J.

Super FB stránka je přímo pod názvem – „UPCE“, zde se můžeš zeptat na cokoliv, je to velké uskupení studentů, tudíž tam snad vždy někdo odpoví. Jde jen o studenty, takže se nemusíš bát (i když zde také pozor, někteří učitelé se vydávají za studenta a tyto stránky sjíždějí).  Další stránka – „UPCE, BURZA“ – ta je dobrá zase opět k prodeji a nákupu skript, materiálů apod. Já si nekupovala skripta skoro žádná, buď jsem si je koupila přes burzu od starších ročníků, anebo jsem si je půjčovala v knihovně J.

Obrázek 20: FB stránka UPCE

  • Primát

Možná nejdůležitější stránka – www.primat.cz . Není to tak stránka škola, jakožto uskupení vícero škol, kde studenti nahrávají dokumenty, hodnotí učitelé apod. Vřele doporučuji, najdeš tam hodnocení jednotlivých učitelů, které ti určitě pomůže při výběru vyučujících na konkrétní předměty, ale i dokumenty k jednotlivým předmětům, předešlé otázky ze zkoušek. Já bych bez této stránky byla asi dost nahraná J.

Obrázek 21: Stránka Primáta

Systém této stránky spočívá v tom, že aby sis mohl/a stáhnout nějaký dokument potřebuješ banány (body, za které směňuješ ty stahované dokumenty). Banány si můžeš koupit či je můžeš získat – například vyplníš si tam rozvrh, založíš nějaké téma na diskuzi, nahraješ nějaký materiály, ohodnotíš nějakého vyučujícího apod.

 

 

 

Více mě asi snad již nenapadá, pevně věřím, že se ti na Univerzitě bude líbit, jde hodně do sebe, snaží se podporovat studenty, pořádat různé akce. Doufám, že jsem ti svým pohledem trochu přiblížila fungování z pohledu studenta a přeji ti mnoho úspěchů!

Obrázek 22: Pozdrav

Zdroj: FB – Univerzita Pardubice

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.