Alexander Dubček – životopis/referát

dějiny

 

   Otázka: Alexander Dubček

   Předmět: Dějepis

   Přidal(a): Petr Fikoczek

 

Narodil se v roce 1921 v Uhrovci. Vyučil se strojním zámečníkem a následně vstoupil do tehdy ilegální Komunistické strany Slovenska. V roce 1944 se zúčastnil Slovenského národního povstání, ve kterém byl zraněn. Po válce vystudoval Vysokou školu politickou ústředního výboru KSČ a získal titul doktora sociálně- politických věd. Po roce 1989 mu byly uděleny čestné doktoráty ze světových univerzit.

Dubček byl propagátorem liberalizace režimu, jeho působení bylo však slabé, a tak se spoléhal na veřejné mínění. Vnesl tak do tehdejšího Československa zcela odlišnou politickou kulturu. Tím umožnil významný společenský a politický proces, který dostal název Pražské jaro 1968. Jedna z jeho reforem přinesla úplnou svobodu tisku.

V Červenci 1968 vtrhla vojska Varšavské smlouvy do ČSSR a obsadila území. Sověti odvlekli Dubčeka spolu s dalšími představiteli KSČ do Moskvy. Prezident Ludvík Svoboda v Moskvě žádal propuštění Dubčeka s ostatními. Propuštěn byl jen Dubček, Smrkovský a Špaček. Po jejich propuštění byli osvobozeni i další delegáti. Všichni museli podepsat Moskevský protokol. Znamenalo to ideové popření Pražského jara. Jediný kdo protokol nepodepsal, byl František Kriegel. Byl také propuštěn, ale později ho zbavili všech funkcí.

V roce 1969 podepsal takzvaný „pendrekový zákon“, který umožnil brutální perzekuci demonstrantů. Dubček později tvrdil, že předmětný zákon podepsat musel, ale nehlasoval pro něj. Dubčekova popularita následně rapidně klesla. Začalo se o něm mluvit jako o Husákově loutce a byl z politické scény nenásilně odstraněn. Tím opustil reformní směr. Následně pracoval v Turecku a v roce 1970 byl vyloučen z KSČ.

V roce 1989 se vrátil do vysokých politických kruhů. Poprvé veřejně předstoupil na balkóně na Václavském náměstí vedle Václava Havla a byl uvítán jako utvrzení česko- slovenské vzájemnosti.

V roce 1992 utrpěl Dubček vážnou dopravní nehodu na 88,9 km dálnice D1. Automobil řídil bývalý kaskadér. Okolo dopravní nehody je několik otazníků. Nic nenasvědčovalo tomu, že by auto mělo havarovat. Cesta byla suchá, žádná překážka, rychlost auta byla v normě. Dodnes spousta lidí zastává názor, že šlo o chystanou akci. Po nehodě zmizela Dubčekova taška, následně se našla. Nestandardním způsobem byl před cestou změněn Dubčekův řidič. Šlo o dobře připravenou akci? Dubček vadil složkám KGB a o tři dny později měl svědčit v Moskvě o kriminální činnosti KGB. V této době měli nehodu i další, kteří měli vypovídat proti KGB. Na následky svých zranění později v nemocnici umírá.

Za svůj život nasbíral celou řadu ocenění a v roce 2003 byl vyznamenán Řádem Bílého lva in memoriam. Jeho jméno nese náměstí před parlamentem v Bratislavě. Až do své smrti byl velmi oblíbeným státníkem a těšil se i zájmu ze strany zahraničí. Málem byl zvolen prezidentem republiky.

 

Zdroje:

-Osobnosti- Česko : Ottův slovník naučný. Praha : Ottovo nakladatelství, 2008. 823 s. ISBN 978-80-7360-796-8.

-KOSATÍK, Pavel. Čeští demokraté : 50 nejvýznamnějších osobností veřejného života. Praha : Mladá fronta, 2010. 280 s.

ISBN 978-80-204-2307-8.

-http://aktualne.atlas.sk/dubcekova-smrt-zostava-dodnes-zahadou/slovensko/politika/

 

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!