Anthropoid (film) – referát do dějin filmu

dějiny

 

   Otázka: Anthropoid

   Předmět: Filmové umění, Dějiny filmu

   Přidal(a): Vojtěch Merta

 

 

Anthropoid je nově zpracovaný film o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Vše začíná vysazením parašutistů kousek od Prahy s rozkazem zabít Heydricha a končí jejich smrtí v kostele sv. Mikuláše.

Film je výborně zpracován až na pár historických odchylek. Je upraven tak aby vše bylo více akční, tak některé části připomínají filmy s agentem 007. Autenticky je zachycena doba protektorátu, strach obyvatel z gestapa a Heydricha a také to, že domácí odboj byl skoro celý zničen. Detailně je zachyceno mapování terénu, kde měl atentát proběhnout. Také jsou ukázány drsné techniky a vyslýchání gestapa.

Přestřelka Heydricha a jeho řidiče s parašutisty byla prvkem, který měl vše udělat dramatičtější. Ve skutečnosti Gabčíkovi selhal samopal tak Kubiš hodil na jedoucí auto granát. Heydrich chtěl střílet, ale jeho zbraň se zasekla a byl zraněn střepinami z granátu.

Parašutisté se po atentátu skryli do kostela sv. Mikuláše. Zradou Čurdy, byli však odhaleni dříve, než stihli uprchnout. Přestřelka v kostele byla také upravena. Parašutisté měli pouze ruční zbraně a ne samopaly tak jak tomu bylo ve filmu. Také scéna s Čurdou, který je ve filmu přesvědčuje, aby se vzdali, nebyla podle skutečnosti. Ve skutečnosti byl jako živý štít použit farář Petřek, který jim poskytl úkryt v kryptě kostela. Největším problémem parašutistů nebylo to, že by je Němci vytopili ale to, že jim došly náboje. Ve filmu je ukázána statečnost a oddanost parašutistů Československu až do jejich smrti.

Důsledkem operace Anthropoid bylo vypálení Lidic a Ležáků. Československo tím také dalo najevo, že má sílu na to se postavit okupantům a že se jen tak nevzdá. Po úspěšném atentátu Winston Churchill prohlásil Mnichovskou dohodu za neplatnou a Československo za své spojence. Atentát na Reinharda Heydricha byl jediný úspěšný atentát na takto vysoce postaveného německého úředníka.

Tento film bych doporučil každému, kdo se zajímá o moderní dějiny, a nebo by chtěl shlédnout nové zpracování filmu Atentát.

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!