Jak na ideální studentské spolubydlení?

Spolubydlení je oblíbeným konceptem, který studentům umožňuje bydlet ve velkoměstě, ale zároveň se vyhnout vysokoškolským kolejím. Přečtěte si, jak společné bydlení vybavit, aby vyhovovalo všem zúčastněným.

Jak připravit byt na spolubydlení?

Plánujete bydlet v bytě s ostatními studenty nebo vlastníte byt, který chcete studentům pronajímat? Možná vás zajímá, jak takové spolubydlení chodí a co by byty měly každému z nájemníků nabídnou. Ke spolubydlení jsou obvykle určeny spíše větší byty, přičemž každý pokoj v bytové jednotce náleží jinému nájemníkovi. Pro pohodlné spolubydlení je určitě třeba, aby byt disponoval dostatečným prostorem v kuchyni, ve které si obvykle připravuje pokrm více než jen jeden člověk ve stejný moment. Nedílnou součástí prakticky vybavené kuchyně je i prostorná lednice, ve které si studenti snadno oddělí prostory vyhraněné pro jejich potraviny. Praktickou součástí kuchyně bude i mikrovlnka a rychlovarná konvice. Byt by měl být vybaven základními kuchyňskými potřebami a nádobím.

 

Jelikož je obvyklé, že se studenti dělí o jednu koupelnu, je na místě, aby byla toaleta oddělena od koupelny. Samozřejmostí by měla být i dostupnost pračky. Jednotlivým pokojům by pak nemělo chybět základní vybavení, kterým je bezesporu skříň, psací stůl, židle, postel či koš na odpadky. Veškeré vybavení by mělo být funkční a co nejméně poruchové. Často se stává, že se v bytech setkají lidé, jež se nikdy předtím neviděli – pro jejich komfort a bezpečí je vhodné vybavit dveře zámky, který jim dodá mimo jiné i možnost většího soukromí. Nezbytným je pro většinu i mladých lidí i rychlý internet. Ten by měl svižně fungovat po celé bytové jednotce.

 

Jak bydlet v pohodě?

Pokud patříte do skupiny budoucích nájemníků ve sdíleném bytě, možná se vám budou hodit i následující tipy. Aby bydlení s lidmi různých povah, koníčků a s odlišnými denními režimy proběhlo hladce, je třeba si předem stanovat pár pravidel. Nejvýraznějším je přitom úklid společných prostor. Udělejte rozpis nebo sáhněte po některé z aplikací do mobilu, které si s upozorněním na službu v uklízení ví rady. Společná koupelna, toaleta, kuchyně nebo chodba se totiž sama neuklidí a leckdy to bez dávky přímé komunikace ani nelze zas tak snadno vyjednat. Ušetřete si proto nepříjemné chvíle plné výčitek a domluvte se na podobných věcech předem. Základním pravidlem by ale mělo být to, že si každý vždy uklidí především sám po sobě. Ve spolubydlení je často vhodné i vést fond, do kterého bude každý přispívat na některé potřeby, které používají všichni nájemníci. Jsou to třeba tablety do myčky nebo houbičky na nádobí. Pořádek ve financích můžete spravovat pomocí tabulek nebo aplikací v mobilech. Ať už se na spolubydlení teprve chystáte, nebo jste ostříleným spolubydlícím, věřte, že komunikace je základ úspěchu. Valná většina problémů se totiž dá řešit v klidu. Nebojte se tak vnést do bydlení pravidla, která určitě každý rozumný spolubydlící přivítá. I jako pronajímatel seznamte nové nájemníky se základními věcmi, které je třeba dodržovat. Nezapomeňte jim také předat kontakt, na kterém vás zastihnou v případě jakýchkoliv problémů.

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.