Mimikry (30 případů majora Zemana) – rozbor – Film

dějiny

 

   Otázka: Klasické otrokářské státy

   Předmět: Film a propaganda

   Přidal(a): Charadrius

 

Název klipu: Mimikry

Zdroj: 30 případů majora Zemana (1972, r. Jiří Sequens)

Ukázka např. na: Uloz.to

 

Anotace

  1. Co se odehrává v ukázce

Ukázka zobrazuje koncert undergroundové kapely Mimikry – máničky v „zápaďáckém“ oblečení hrají na baskytaru, bicí a klávesy, zpívají, vykřikují „bič Boží!“ a pravidelně vyluzují neartikulované skřeky. V zakouřeném sále sedí mladí lidé včetně majorovy dcery Lídy a jejího přítele Ivana, pohupují se, trsají, užívají si hudbu a možná i působí trochu zmámeně. Vzadu se objeví jakýsi silnější vousatý a vlasatý muž (Vondřich), chvíli stojí, usmívá se a potom odejde do malé zadní místnosti se spoustou lahví a píchne si drogu.

 

  1. Děj dílu

Celkově jde v dílu Mimikry o vyšetřování případu smrti mladé studentky Olgy Halámkové, která byla způsobena intoxikací nekvalitním heroinem. Drogu Halámková dostala od trojice vlasatých mladých lidí – členů kapely Mimikry. Josef Borůvka, Soňa Hýblová i Kamil Moudrý se dívku sice snažili vzkřísit, ale neúspěšně.

Karel Vondřich spolu s členy kapely plánuje ozbrojený únos letadla. Vondřich je zároveň i tím, kdo kapele přinesl drogy a poskytl zbraně.

Ivan s Lídou se snaží pomoci majoru Zemanovi ve vyšetřování. Účastní se koncertu kapely (tato část dílu tvoří video ukázky) a potom kapelu sledují. Vyšetřovatelé zjistí, že Borůvka rezervoval pět letenek z Mariánských Lázní do Prahy. Na letišti kapelu zadrží a vyslýchají ji kvůli smrti Halámkové. Vondřich zatím s přítelkyní Taťánou a jejich miminkem odlétají. V letadle na toaletě si Vondřich píchne drogu, potom s Taťánou míří na piloty a na cestující. Požadují, aby je odvezli do Mnichova. Piloti odmítají, proto Vondřich jednoho z nich zastřelí. Letadlo nakonec přistane v Mnichově. Zeman s poručíkem Žitným doufají, že svědomí donutí Němce vydat jim vraha. (1)

 

  1. Historické reálie

Předloha zobrazené události – únos letadla L 410, 8. června 1972

Tento díl seriálu je normalizační reinterpretací skutečného případu únosu letadla skupinou mladých lidí. Případ vzrušil celý svět – šlo totiž o první případ únosu letadla, při kterém jeden z pilotů zahynul. Skupina deseti lidí, z nichž dva už v emigraci byli předtím, se snažila dostat z tehdejšího Československa. Nejprve se snažili emigrovat legálně, když to však nebylo možné, rozhodli se pro únos letadla (ten se předtím povedl Doležalovi a Lérovi, 10). Na únos se dlouho připravovali. V den odletu bylo mariánskolázeňské letiště upozorněno, že na zastávce městské hromadné dopravy, odkud cestující odjíždí na letiště, je skupina podivných mladých lidí s malým dítětem, kteří hrají na bubínky. K zásahu vůči těmto lidem však před odletem L 410 nedošlo.

Zbraně byly na palubu propašovány v kočárku dítěte a ve spodním prádle jedné z dívek. Během potyčky Lubomíra Adamice a pilota Jána Mičice došlo k Mičicově zastřelení. Druhý pilot s letadlem bezpečně doletěl až na letiště ve Weidenu. Německá policie, která už o únosu věděla, únosce okamžitě zatkla, cestující dopravila zpět do Československa. Rakev se zastřeleným pilotem byla spolu s věncem západoněmecké policie obřadně naložena do L 410 a poslána do ČSSR.

Adamec, který byl označen za pilotova vraha, krátce po zatčení spáchal sebevraždu. Ostatní únosci nebyli zpět do ČSSR vydáni a zůstali v Německu s tresty od tří do sedmi let. Roku 1990 byli Václavem Havlem omilostněni. Státní bezpečnost se snažila i u nás najít alespoň nějaké viníky, které by mohla exemplárně potrestat. Na následující propagandistickou akci tak doplatilo mnoho přátel únosců. Ve vyšetřování se objevila varianta, že únosci byli pod vlivem drog.

Proces s únosci v demokratickém Německu byl zmanipulovaný, figurovalo v něm několik křivých svědectví. Pitva potvrdila, že Mičica nebyl zavražděn, ale zabit ve chvíli, kdy se snažil vykroutit pistoli únosci z ruky.

Rekonstrukci příběhu bez ideologického zabarvení se věnovala například výstava Úlet 72, pravdivý příběh Mimikry, která proběhla roku 2012 v pražském DOXu (3, 4).

Celý případ byl později zneužit proti příznivcům nezávislé kultury. S těmi však únosci kromě dlouhých vlasů a záliby v muzice neměli nic společného. Represe se dotkly také undergroundových skupin The Plastic People of the Universe a DG 307 (na které skupina Mimikry ukazovala) a byly namířeny i proti „vlasáčům“ obecně (2).

 

Zajímavá je píseň Bič Boží, kterou Mimikry v ukázce hrají. Text je improvizací na biblické motivy (kniha Job) a píseň se téměř okamžitě stala velmi oblíbenou, přestože o přesném textu písně se fanoušci do teď jen dohadují (5, 11). Z původního materiálu k dílu byla vystřižena druhá píseň, Smells Like Teen Spirit, která o mnoho let později proslavila kapelu Nirvana. Prý právě tato píseň (a ne Bič Boží) se líbila Lídě a Ivanovi (6). Obecně byl původní scénář Františka Sípala „recyklován“ (=předělán) z velké míry a původní autor tím byl velice zklamaný (7).

 

30 případu majora Zemana

Televizní seriál natočený v letech 1974-79 Ústřední redakcí armády, bezpečnosti a brannosti Československé televize. Děj se odehrává mezi léty 1945 a 1973. Hlavní postavou je příslušník SNB Jan Zeman (Vladimír Brabec), neohrožený ochránce zákona a společnosti. Postupně se vypracuje z civilisty až na náčelníka pražské kriminálky.

Cíle seriálu byla propagace a obhajoba činnosti bezpečnostního aparátu ČSSR a také propaganda vůči odpůrcům režimu. Na natáčení se podílelo i Federální ministerstvo vnitra. V některých dílech byla skutečná fakta přímo překrucována a měněna, jiné díly jsou natočeny podle skutečných událostí, ale se silným prorežimním ideovým vyzněním (9).

 

Analyzujeme ukázku:

a) O čem se nás snaží autoři přesvědčit, co je hlavní sdělení?

Undergroundové kapely (Plastic People of the Universe a jim podobní) jsou blázniví lidé produkující pro normální lidi nepochopitelnou hudbu (mladí ji však mohli vnímat velmi pozitivně, tady se asi vnímání mezi generacemi dost lišilo). Na jejich koncertech se kromě omámené mládeže scházejí i vyloženě nebezpeční lidé – opilci a feťáci.

Undergroundová kultura je falešná, o žádnou pořádnou kulturu ani nejde. Je to jen skupina lidí s dlouhými vlasy a směšným zápaďáckým oblečením, mezi které patří i vyloženě nebezpeční lidé.

 

b) Můžeme objevit v ukázce pokus o ideologickou manipulaci?

Ukázka jednoznačně směřuje k negativnímu vykreslení undergroundu (konkrétně Plastiků) a všech „vlasáčů“. Upozorňuje přímo na jejich nebezpečnost, čímž může apelovat jak přímo na mládež, tak i na její rodiče. Záměrně propojuje undergroundovou kulturu s případem únosu letadla a s drogami, aniž by se potvrdilo, že drogy a underground měly s reálným únosem letadla něco společného.

 

Literatura

  • RŮŽIČKA, Daniel. Televizní seriál 30 případů majora Zemana Mimikry (1972). cz [online]. 1999-2014 [cit. 2014-04-11]. Dostupné z: http://totalita.cz/ip/tp_zeman_29.php
  • RŮŽIČKA, Daniel. Televizní seriál 30 případů majora Zemana Mimikry (1972) – jak to bylo ve skutečnosti. cz [online]. 1999-2014 [cit. 2014-04-11]. Dostupné z: http://www.totalita.cz/ip/tp_zeman_29_re.php
  • Bič Boží šlehne v DOXu. Výstava hledá pravdu o Mimikrách. Česká televize: ČT24 [online]. 17.5.2012 [cit. 2014-04-11]. Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/177144-bic-bozi-slehne-v-doxu-vystava-hleda-pravdu-o-mimikrach/
  • Úlet 72, pravdivý příběh Mimikry: 18. 5. – 8. 6. 2012. DOX: Centrum současného umění [online]. 2008-2014 [cit. 2014-04-11]. Dostupné z: http://www.dox.cz/cs/vystavy/ulet-72-pravdivy-pribeh-mimikry
  • DAVID, Václav Štěpán Hà. Bič Boží, aneb největší hit normalizační hudby. iDNES.cz [online]. 23. leden 2011 [cit. 2014-04-11]. Dostupné z: http://david.blog.idnes.cz/c/174027/Bic-Bozi-aneb-nejvetsi-hit-normalizacni-hudby.html
  • BARTOŠEK, Matěj. Jak Nirvana vykradla Majora Zemana. Reflex [online]. 2010 [cit. 2014-04-11]. Dostupné z: http://www.reflex.cz/clanek/kultura-archiv/39348/jak-nirvana-vykradla-majora-zemana.html
  • GÖTH, Jindřich. Konečně pravda o majoru Zemanovi. Instinkt [online]. 2011, 3/11 [cit. 2014-04-11]. Dostupné z: http://instinkt.tyden.cz/rubriky/ostatni/jine/konecne-pravda-o-majoru-zemanovi_25840.html
  • PEKÁREK, Martin. Mimikry! 40 let od únosu letadla českými hippíky, řešil to i major Zeman!. Aha! [online]. 2012 [cit. 2014-04-11]. Dostupné z: http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/73288/mimikry-40-let-od-unosu-letadla-ceskymi-hippiky-resil-to-i-major-zeman.html
  • 30 případů majora Zemana. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-2014 [cit. 2014-04-11]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/30_p%C5%99%C3%ADpad%C5%AF_majora_Zemana
  • Pravda o Mimikrách z Majora Zemana: Jak to bylo doopravdy. Blesk [online]. 2012 [cit. 2014-04-11]. Dostupné z: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/174625/pravda-o-mimikrach-z-majora-zemana-jak-to-bylo-doopravdy.html
  • http://blog.maly.cz/index.php?cmt=291; http://www.zvukarina.cz/forum/viewtopic.php?f=24&t=5505
💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.