Otázka: Svahové jevy
Předmět: Zeměpis
Přidal(a): Verunka1995
Svahové pohyby vznikají při porušení stability svahu působením gravitace. Jejich vznik a vývoj je podmíněn místními přírodními poměry (sklon svahu, geologické poměry, klimatické podmínky atd.) a případně lidskou činností (změny reliéfu krajiny, změny vodního hospodářství atd.).
Dělení svahových pochodů
- PLOUŽENÍ = pomalý a dlouhodobý pohyb; v ČR je nejrozšířenější
- SESOUVÁNÍ = krátkodobě klouzavý pohyb (cm – m/den), vzniká SESUV; v Beskydech, v Poohří a v Českém Středohoří
- STÉKÁNÍ = rychlý pohyb (km/h), vázán na extrémní srážky, geologické a geomorfologické podmínky
- ŘÍCENÍ = krátkodobý rychlý pohyb, často volný pád; Český ráj
Riziko svahových pochodů na území ČR
Největší riziko pohybu horninových hmot je na JV – Moravskoslezské Beskydy a na SZ – v okolí Ústí nad Labem. O něco menší riziko pohybu je mezi Jičínem a Mladou Boleslaví, dále pak na Broumovsku.
Míra rizika pohybu horninových hmot na Vsetínsku
Často se zde nachází aktivní sesuvy a to poměrně rozsáhlé. Což je nejspíš způsobeno geologickým podložím a jeho vlhkostí. Dále jde o svahové nestability, které jsou dočasně uklidněné, těch je však minimum.
Zlínsko je oblast, která je tvořená usazenými horninami – zejména pískovce, jílovce, břidlice, opuky, flyše =střídání pískovců a jílovců. Nebezpečí způsobuje zejména jílovec, který je za dostatečné vlhkosti kluzký. Nános horninové hmoty po něm „klouže“. Vsetínsko je součástí Západních Karpat, které vznikali v třetihorách (později než Český masiv). Dřív tam bylo sladkovodní moře – usazení pískovců.