Technická univerzita v Liberci – vše pro nástup

S informačním systémem Technické univerzity v Liberci – tedy STAGem se poprvé setkáš už při podávání přihlášky. Zde najdeš také výsledky z přijímacích testů a pohovorů po zadání univerzitního čísla, které ti přijde v pozvánce. Potom ti přijde domů rozhodnutí o přijetí, či nepřijetí. V rozhodnutí také obdržíš aktivační kódy pro první přihlášení do STAGu.

Většinou na začátku září bývá zápis do prvního ročníku. Každá fakulta ho má jindy, ekonomka už v červnu, ale všechno dostaneš včas písemně. V den zápisu se dozvíš informace o tvém oboru a také, jak bude vše probíhat. Vyplňuješ osobní údaje a vypisuješ předměty do indexu, což je žákovská knížka pro vysokoškoláky. Se vším ti pomáhají paní ze studijního oddělení, takže neměj obavy, že si s něčím nebudeš vědět rady.  Po vyplnění indexu následuje focení na ISICa. – Máš možnost si vybrat z několika studentských karet (průkazů). Seznam průkazek ti přijde v rozhodnutí o přijetí. U ISICa budeš mít napsáno, že ho doporučují. Na TUL ovšem na ISICa funguje většina věcí, a proto by to nemělo být jen doporučení, ale celkem nutnost. Objednáváš si přes něj obědy v menze, můžeš nakupovat ve školní kantýně, otevíráš některé dveře a můžeš si na něj nahrát MHD Liberce a platit přes něj i tam. Na zápis nemusíš mít žádné formální oblečení jako oblek atp., džíny nikomu vadit nebudou.

Kromě zápisu tě před začátkem studia čeká ještě imatrikulace. Imatrikulace je opravdu slavnostní událost, kdy jsi ty i tvoji nynější spolužáci oficiálně přivítáni rektorem (ředitel celé univerzity) děkanem (každá fakulta má ještě svého ředitele) a ještě třemi vysoce postavenými lidmi podle oboru studia (např. při studiu zdravotnických oborů ředitel nemocnice Liberec). Při imatrikulaci jsou čtena jména, dotyčný vždy projde po červeném koberci až k vedení univerzity, je mu dáno razítko do indexu a je tak oficiálně členem Technické univerzity v Liberci. Nemusíš se bát, že by si nevěděl, co dělat, kam jít a co říkat. Vše budeš včas vědět ze studijního oddělení, kde také určí jednoho, který přečte slavnostní slib. Jak již bylo řečeno je to slavnostní událost (mohou přijít i příslušníci rodiny, ale zpravidla tam nebývají, některé obory mají hodně studentu a počet míst k sezení je omezený), proto je vhodným oblečením pro pány oblek a pro dámy kostýmek nebo šaty.

Ať už při zapisování a tvoření rozvrhu, tak při zkouškovém období, vždy je třeba dávat si pozor na kredity. TULka má kreditní systém, který spočívá v tom, že každý předmět má podle náročnosti určitý počet kreditů.  Ty obdržíš po řádném splnění předmětu např. test, esej, ústní zkouška. Podmínkou řádného zakončení studia je mít dostatečný počet kreditů.  Při např. bakalářském studiu je tedy průměr na rok 60 kreditů, ovšem minimum je 30 kreditů, bez kterých nepostoupíš do dalšího ročníku. Studijní oddělení si indexy se zapsanými kredity kontrolují vždy po konci zkouškového období. Je proto zapotřebí zohledňovat kreditní systém při tvorbě rozvrhu a v případě, že máš málo kreditů zapsat si do rozvrhu volitelný předmět, který ti počet kreditů navýší. Už podle názvu jistě chápeš, že povinné předměty si prostě zapsat musíš, povinně volitelné – tady se volí předměty podle bloku, který má předepsaný každý obor a je zde vždy napsán minimální počet kreditů. Volitelnými předměty si pouze doplňuješ chybějící kredity nebo si můžeš jednoduše zapsat předmět, který tě baví.

Typ studia Počet kreditů
Bakalářské 180
Magisterské (1.st.ZŠ) 300
Magisterské (navazující) 120

Jak již bylo zmíněno na TUL je studijní informační systém STAG. Na úvodní stránce (https://stag.tul.cz/portal/ ) je návod, jak se přihlásit a poslouží i v případě, že zapomeneš údaje v průběhu roku.  Úvodní stránku najdeš zpětně, pokud klikneš na „ Vítejte“ na hodní fialové liště. Po kliknutí na „Moje studium“ – viz obrázek níže, se zobrazí levý sloupec s tím nejpodstatnějším ohledně studia (je podrobněji popsán hned pod obrázkem). V „Prohlížení“ jsou všechny obory školy, studenti i kantoři. „Kvalita výuky“ obsahuje výsledky anket hodnocené žáky a učiteli, co se předmětů a kvality výuky týče. Kolonku „Uchazeč“ zná jistě každý, kdo se na TUL hlásí, neboť je zde elektronická přihláška a předběžné výsledky přijímacího řízení. A poslední „Absolvent“ slouží k vyhledávání a shromažďování všech absolventů TUL“.

Nyní si ukážeme a vysvětlíme pojmy v levém sloupci, které nejvíce využiješ.

Na většině oborů si rozvrh sestavují sami studenti (výjimka jsou zdravotnické a pedagogické obory, kdy je rozvrh na první semestr prvního ročníku již sestaven). Je to naprosto jednoduché – v levém sloupci klikneš na před zápis a zobrazí se ti předměty povinné i volitelné.

Když klikneš například na povinné, vpravo se ti rozbalí nabídka všech předmětů.

Já jsem si klikla na předmět ITS2 v tabulce. Ten se ti rozbalí a vybereš si, u jakého učitele chceš přednášku či cvičení absolvovat a třeba sudý nebo lichý týden, kdy budeš předmět plnit. Po vybrání dáš uložit změny a předměty se ti automaticky zapíší do rozvrhu. Tímto způsobem můžeš předměty přidávat a mazat, dokud si nevytvoříš co nejvíc vyhovující rozvrh. Ten může ve výsledku vypadat třeba takto:

Tímto způsobem si rozvrh sestavuješ od prvního do posledního ročníku.

V případě, že na oboru, který studuješ je předmět, ze kterého už máš zkoušku nebo zápočet z předchozího studia, zajdi si na studijní oddělení a předmět ti bude uznán. Pozor ovšem, tento předmět se ti nezapočítává do minimálního počtu kreditů.

Takto vypadá zápis na jednotlivé zápočty a zkoušky, na které se přihlašuješ ve STAGu.

Jeden učitel může vypsat i deset termínů a ty si zvolíš nejvíce vyhovující. Zejména pokud je zkouška ústní, je vhodné být slušně oblečen. Pokud je to „jen“ psaný zápočet, který společně s tebou píše dalších 40 lidí, tak se oblečení nijak neřeší, takže klidně džíny nebo slušnější kalhoty. Ovšem na zkoušky a obzvláště ty ústní je vhodné sako nebo šaty.  Na obrázku vidíš kromě zápočtu i klasifikovaný zápočet, ty se liší pouze v tom, že u klasického zápočtu je výsledkem buď započteno, nebo nic. U klasifikovaného zápočtu obdržíš známku. Na VŠ jsou známky od 1 po 4, což znamená, že se 4 jsi neuspěl a jdeš ke zkoušce/zápočtu znovu. Na zkoušku máš dle řádu školy nárok na 3 pokusy a na zápočet 2. Vždy je ale vše o dohodě, a proto nevěš hlavu, když nedáš zápočet na druhý pokus a pokus se domluvit se zkoušejícím. Když neuspěješ ani na poslední pokusy, máš šanci si předmět zapsat ještě jednou další rok – ale pozor, pokud je to předmět z letního semestru, musíš si ho zapsat až na další rok do letního semestru. Jen si dej pozor, aby ti při nesplnění předmětu nechyběli kredity (pokud předmět nesplníš, žádné kredity za něj neobdržíš) do minimálního počtu kreditů, pokud by se tak stalo, budeš vyloučen ze školy.

Pokud prodlužuješ studium o rok či více je jasné, že jsi nesplnil minimální počet kreditů. Cílem je si dodělat předměty, které ti chybí a řádně ukončit studium.

Nejvíce využiješ v průběhu roku Vizualizaci studia, kde najdeš vypsané předměty, které máš v rozvrhu a svůj vytvořený rozvrh.

Pro mnohé nejdůležitější informací je určitě připojení k wifi síti na škole.  Na TUL se připojíš na wifi pouze prostřednictvím sítě LIANE.  Účet se tvoří automaticky všem studentům, kteří nastupují do prvního ročníku pomocí portálu STAG. V síti LIANE má každý většinou dvě hesla, jedno je centrální a druhé pro dálkový přístup. Centrální heslo ti bude automaticky přiděleno a je na tobě, jestli si ho ponecháš či později změníš. Tímto heslem se přihlásíš zde https://webmail.tul.cz/ na školní email, který je také automaticky založen (jmeno.prijmeni@tul.cz) a na objednávkový systém do menzy; Heslo pro dálkový přístup si vytvoříš ty sám. Právě toto heslo ti slouží k připojení na wifi sít na všech budovách školy.

Když to tedy shrneme síť LIANE je pouze jedna, ale má dvě hesla jedno pro centrální přístup (email, menza) a pro vzdálený přístup (wifi).

Jak již bylo zmíněno centrálním heslem do LIANE se přihlásíš do menzy.

Po přihlášení vždy vidíš, kolik ti na účtu zbývá peněz (peníze dobíjíš na pokladně menzy), pokud jídlo svítí šedě, je již vyprodané a musíš vybírat z jídel, která svítí červeně a je před nimi napsáno číslo. K obědu je na výběr většinou ze šesti jídel, z nichž aspoň jedno je bezlepkové + polévka. Pokud si nevybereš ani z jednoho jídla, jsou zde minutky, které stojí o něco více – většinou nabídka drůbeží steak, vepřové medailonky, obalovaný květák, smažák, losos, drůbeží nudličky na ananasu a přílohy – rýže, brambor, hranolky, krokety a ke všemu zeleninová obloha. Z večeří už moc na výběr nebývá, protože je využívá jen málo studentů.

Jíst se dá samozřejmě v nákupních centrech poblíž – Forum nebo Plaza. Kousíček od školy je výtečná kavárna Bez konceptu nebo Burger King. Jinak svačinu nebo rychlý oběd, pokud nestíháš, koupíš v bufetu hned vedle menzy. Je tu na výběr nespočet druhů baget jak již hotových, tak připravovaných přímo v menze, zeleninové saláty, nějaké to ovoce, spousta sladkostí, sušenek, pití, mléčných výrobků i šátečků a koblih k snídani, vaří také kafe nebo čaj.

Často se stane, že jsi ve škole a potřebuješ honem přepracovat část souboru nebo něco rychle vytisknout. Od toho je na TUL studentský klub. Je to prosklená místnost s počítači hned vedle bufetu, takže ji nepřehlédneš. Můžeš tam během dne zajít cokoliv vypracovat nebo jen tak surfovat po netu a případně vytisknout co potřebuješ, vždy je tam nějaká paní, co ti pomůže.

Na závěr bych doporučovala nepodceňovat, byť sebelehčí předmět. Určitě je fajn dopředu si zjistit, jak jednotlivé zkoušky, u kterého profesora probíhají. První zkouškové období určitě nepodceň a řádně se připravuj dostatečně dopředu. Vždycky si ale udělej čas i sám na sebe, zajdi si na hambáč, nebo jdi na kupovat, ať případně nepřijde moc velké zklamání, když se ve škole nezadaří. Nejsi ale na medicíně nebo právech, všechny obory jsou tu v rámci možností zvladatelné a na Harcovských kolejích si můžeš užít celkem slušný studentský život.

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.