Usáma bin Ládin – seminární práce

dějiny

 

   Otázka: Usáma bin Ládin – seminární práce

   Předmět: Dějepis

   Přidal(a): migun

 

 

Usáma bin Muhammad

  bin Ládin

I. Obsah

II.      PŘEDMLUVA.. 1

Bin Ládin byl nejhledanější člověk planety, moc o něm a o al-Kidě a dalších věcech týkajících se bin Ládina nevím, proto jsem si vybral právě toto téma. 1

III.         Usáma bin Ládin na úvod. 2

IV.         Usáma bin Ládin život. 2

V.     Usáma bin Ládin smrt. 3

VI.         Al-Káida. 4

VII.        Teroristické útoky. 4

VIII.      11. září 2001. 5

IX.         Použité prameny literatury a internet. 6

 

II.                PŘEDMLUVA

Bin Ládin byl nejhledanější člověk planety, moc o něm a o al-Kidě a dalších věcech týkajících se bin Ládina nevím,  proto jsem si vybral právě toto téma.

 

III.             Usáma bin Ládin na úvod

Celým jménem: Usáma bin Muhammad bin Ládin

Datum narození: 10. 03. 1957 (datum bin Ládinova narození není jisté, nicméně sám uvedl 10. března 1957)

Datum úmrtí: 02. 05. 2011

Místo narození: Džidda, Saudská Arábie

 

Usáma pochází z 57 dětí z bohaté rodiny ze Saudské Arábie. Jeho otec byl původem z Jemenu, vlastnil stavební koncern a po jeho smrti zdědil Usáma většinu peněz na pozdější financování teroristických útoků. Matka byla Syřanka, s tou se však jeho otec rozvedl, ale i přes to se Usámovi dostávalo jen toho nejlepšího, včetně vzdělání. Studoval na prestižní škole v Džiddě,

a tam se také poprvé setkal s militantním islámem. Nicméně není jisté zda školu dokončil či nikoliv.

Dne 2. 5. 2011 byl bin Ládin zabit týmem zvláštních amerických sil při cílené operaci ve svém velkém luxusním domě. Smrt bin Ládina byla po čase ověřena i potvrzena al-Káidou.

Usáma bin Ládin byl jednou z nejhledanějších osob na světě a byla na něj vypsána odměna okolo 50 milionů dolarů.

 

IV.             Usáma bin Ládin život

Na začátku osmdesátých let 20. století finančně podporuje afghánské mudžáhidy, kteří pojují proti invazím sovětské armády v Afghanistánu. V roce 1986 bin Ládin zakládá na území Afghanistánu výcvikový tábor nazvaný Masadda (tj. Lví hrad), nedaleko pákistánských hranic. Do tohoto tábora jsou soustředěny a cvičeni lidé z mnoha arabských zemí, především z Jemenu, Egypta, Alžíru a Saudské Arábie.

 

V roce 1988 založil svojí vlastní centrálu džihádu (=je termín označující náboženskou povinnost muslimů usilovat o obranu a rozšiřování islámu ve vlastním srdci i ve světě). Název této centrály je Al- Káida, v překladu „ Základna“, která je centrem bin Ládina a jeho všech teroristických aktivit. Do rodné Saudské Arábie se vrací roku 1989 a snaží se znovu pracovat v otcově podniku.

V roce 1990 chtěl založit i dobrovolnickou armádu na obranu Saudské Arábie ale ta to odmítla. Po souhlasu o rozmístění amerických vojsk v Rijádu začal bin Ládin zpochybňovat saúdskoarabskou královskou rodinu. Natolik kritizoval saudskou královskou rodinu za umožnění Američanům vstupu do země, že mu bylo sebráno občanství (rok 1994). Následně se ho zřekla i jeho rodina. V roce 1991 se přesunul do Súdánu. V této době začal bin Ládin údajně nenávidět a považovat USA a saudský režim za své hlavní nepřátele.

 

V roce 1998 vyhlásil džihád, podle kterého je náboženskou povinností každého muslima zabíjet Američany a jejich spojence, včetně vojáků i civilistů. Hlavním důvodem bylo osvobození svatých míst islámu. V tomto roce založil také teroristickou skupinu „Světová islámská fronta džihádu proti Židům a křižákům“.

 

Od prosince 2001 se v amerických a britských médiích objevovali zprávy o zhoršení bin Ládinova zdravotním stavu v souvislosti s komplikacemi močových cest a selhání ledvin, na které v minulosti trpěl. Ve stejné době arabský list zveřejňuje jeho údajnou závěť.

 

V.                Usáma bin Ládin smrt

O smrti bin Ládina proběhlo několik spekulací, nejprve právě v roce 2001 když se mu zhoršil zdravotní stav. Poté se později v roce 2006 objevily materiály, které popisují smrt Ládina, který měl pravděpodobně zamřít na tyfus. To se ale nepotvrdilo. Další spekulace se objevila v roce 2009, kdy pákistánský prezident konstatoval Usámovu smrt. Pak se zase dostali informace a nahrávky že žije.

Dne 2. května 2011 americký prezident Barack Obama v přímém přenosu prohlásil, že americké speciální jednotky v cílené operaci připravované několik měsíců, byl Usáma bin Ládin zabit v jeho luxusní vile. Americké jednotky plánovali, že ho zajmou, ale to se zdálo být nemožné. Když se dostali do nitra pevnosti došlo k přestřelce mezi americkými speciálními jednotkami a ochrankou bin Ládina, ve které byl Usáma zabit střelou do hlavy. Komplex ve kterém byl zabit je dvoupatrová luxusní vila, která byla vyčíslena na hodnotu 20 milionů dolarů a nacházela se asi 100 kilometrů severovýchodně od Islamabádu.

 

VI.             Al-Káida

Je bojovná islámská organizace, která má na svědomí spoustu atentátů a únosů po celém světě.        Al-Káidá podle spekulací prý byla založena na konci 80. let 20. století (často uváděný rok 1988). Tuto teroristickou organizaci založil a jejím vůdcem je již zmiňovaný Usáma bin Ládin. Al-Kaidá je v současnosti nejnebezpečnější teroristickou organizací.

Za svého nepřítele označuje USA, kvůli drancování arabského ropného bohatství. Také Velkou Británii označují za nepřítele z důvodu, že podporují americkou armádu. Díky tomu ak-Káida nebude váhat zaútočit na evropu.

(Citováno z http://cs.wikipedia.org/wiki/Us%C3%A1ma_bin_L%C3%A1din): Organizační schéma Al-Káidy je vytvořeno velmi propracovaně. Celá struktura se skládá z tříčlenných skupinek (buněk), jejichž členové se znají navzájem. Velitelé nad nimi jsou opět v kontaktu s pouze třemi buňkami a tak až prakticky k vrcholnému velení.

Výhoda této struktury je především v jejím utajení a jen velmi obtížné infiltraci zvenčí. Pokud dojde k prozrazení jedné tříčlenné skupiny a její členové jsou pozatýkáni, nemohou prakticky prozradit žádného dalšího člena, kromě svého přímého velitele. A pokud se jemu podaří uniknout, stopa zde definitivně končí. Účinnost systému dokazuje i současná praxe, kdy přes intenzivní pátrání americké armády a tajných služeb dochází k zatčení špičkově postavených mužů al-Káidy jen velmi sporadicky.

Je běžné, že členové uvedených buněk pracují po dlouhou dobu jako tzv. „spící agenti“, což znamená, že nevyvíjejí žádnou vlastní teroristickou činnost a žijí ve společnosti naprosto skrytě. Teprve v případě potřeby, např. po několika letech je terorista aktivován a provede předem dohodnutou práci. K vzájemné komunikaci používají členové al-Káidy i velmi moderní metody včetně internetu a šifrováných zpráv, které jdou jen velmi stěží rozluštit.

 

VII.          Teroristické útoky

Al-Káida používá jako standardní způsob útoku sebevražedný atentát. Útočník  je ideologicky zpracován, takže mu nedělá problém se obětovat v zájmu šíření islámu do ostatních zemí, po vykonání tohoto útoku má zaručen vstup do ráje.

Al-Káidě je připisována spousta teroristických útoků po celém světě. Jeden z prvních útoků, které jsou připisovány na účet al-Káidy, jsou bombové útoky v Saudské Arábii na objekty americké armády, které proběhly v letech 1995 a 1996. Zemřelo kolem desítky lidí.

V roce 1998 se organizace dobrovolně přihlásila k útokům na dvě americké ambasády. A to v Keni (Nairobi) a v Tanzanii (Dar es-Salaam), při nich zemřelo na dvě stovky lidí a dalších pět tisíc bylo zraněno.

Další útok podnikli členové al-Káidy na americký torpédoborec USS Cole v jemenském přístavu Aden v roce 2000. Atentátníci najeli na loď ve člunu plném výbušnin, kromě nich zahynulo 17 amerických námořníků.

Nejzásadnější teroristický útok al-Káidy měl ale teprve přijít. A také přišel. Bezpochyby  největším teroristickým aktem novodobých dějin se stalo 11. září 2001.

 

VIII.       11. září 2001

(Cituji z http://tema.novinky.cz/al-kaida?ref=zpravy-dne:) Bezpochyby největším teroristickým aktem novodobých dějin byl útok unesenými dopravními letadly na USA 11. září 2001. Devatenácti útočníkům, kteří byli napojeni na al-Káidu, se podařilo nad Spojenými státy unést čtyři velká dopravní letadla společností American Airlines a United Airlines.

Se dvěma Boeingy 767 únosci narazili do mrakodrapů Světového obchodního centra v New Yorku. Obě „dvojčata“ se krátce na to zřítila.

Další unesený letoun, Boeing 757,  teroristé navedli na budovu Pentagonu u Washingtonu. Útok posledním letounem, rovněž Boeingem 757, se únoscům nezdařil, cestující se teroristům postavili a pokusili se je připravit o kontrolu nad strojem. Letadlo nakonec spadlo do polí v Pensylvánii jižně od Pittsburghu. Nikdo nepřežil.

Útoky z 11. září 2001 si vyžádaly celkem 3000 životů lidí z 90 zemí světa a pro USA, které nejsou zvyklé být vojensky napadány na svém vlastním území, jsou dodnes traumatickou zkušeností.

 

IX.                  Použité prameny literatury a internet

  • http://blisty.cz/art/20440.html
  • http://ekonomika.idnes.cz/smrt-bin-ladina-hybe-s-trhy-burzy-rostou-stribro-ale-zlevnilo-p6i-/eko-zahranicni.aspx?c=A110502_091306_eko-zahranicni_fih
  • http://www.ct24.cz/svet/122726-jak-zemrel-bin-ladin/
  • http://cs.wikipedia.org/wiki/Al-K%C3%A1ida
  • http://absolventi.gymcheb.cz/2010/klning/binladin.html
  • http://absolventi.gymcheb.cz/2010/klning/alkajda.html
  • http://www.financnici.cz/usama-bin-ladin
  • http://zivotopisyonline.cz/usama-bin-ladin-narozen-195557-nejhledanejsi-terorista-sveta/
  • http://cs.wikipedia.org/wiki/Us%C3%A1ma_bin_L%C3%A1di
  • http://terorismusii.blog.cz/0903
  • http://www.bbc.co.uk/czech/specials/812_nightmares/page11.shtml
  • http://tema.novinky.cz/al-kaida?ref=zpravy-dne
  • http://al-qaeda.navajo.cz/
  • http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/119366
💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!