V září nastupuješ do prvního ročníku na VŠE? Tak to určitě potřebuješ poradit! V následujících odstavcích se dočteš, co tě čeká na zápise, jak funguje studijní informační systém, jaké předměty si zapsat, kde se ve škole dobře najíst a jak to vlastně všechno v pohodě zvládnout. Pojďme se na to podívat!
Na Vysoké škole ekonomické velice pravděpodobně studuješ jednu z následujících fakult: Fakultu financí a účetnictví, Fakultu mezinárodních vztahů, Fakultu podnikohospodářskou, Fakultu informatiky a statistiky, či Fakultu národohospodářskou. Zaměřovat se na všechny jednotlivě a dopodrobna by zabralo spoustu času, a tak se pokusíme o komplexní informace. Na všech fakultách VŠE to ale chodí dost podobně, takže žádný strach.
Zápis ke studiu
Předpokládám, že příjímací zkoušky máš úspěšně za sebou, a tak tyhle řádky čteš někdy v období zápisu ke studiu. Zápis probíhá vždy v sídle Vysoké školy ekonomické na Náměstí Winstona Churchilla v Praze na Žižkově. Ideální spojení sem je metrem „C“ na stanici Hlavní Nádraží, a pak buď pěšky, případně jednu zastávku tramvají číslo 5, 9, nebo 26 na zastávku Viktoria Žižkov.
Informace o místě a čase konání zápisu ti stoprocentně přišla poštou nebo e-mailem, a tak sám nejlépe víš, kde a kdy se bude konat, a co je potřeba mít u sebe. Tradičně to ale bývá pasová fotografie a přihláška ke studiu. Co se týče dresscodu, na zápis můžeš dorazit v běžném oblečení.
ISIC
Důrazně doporučujeme dojít si vyřídit studentskou kartu ISIC v den zápisu, fronty nejsou tak dlouhé, jako potom v září a říjnu. Na ISIC se vyfotíš ve Staré budově (SB). Vchod do ní je hned naproti památníku Winstona Churchilla. Focení probíhá v místnosti SB 19, hned po vchodu do Staré budovy se dej doleva a nemůžeš minout.
Karta ISIC nabízí samozřejmě mnoho výhod počínaje slevami až po vlastní fotku v InSISu (studijním systému, viz níže). Tady přidáme jedno osobní doporučení: Pán, který mačká spoušť, NIKDY nepočítá do tří, jak vždy slibuje. A tak zhruba 90% studentů má na fotkách v InSISu zavřené oči a vůbec dosti podivné výrazy.
Imatrikulace
Slavnostní uvedení do studia probíhá povětšinou v úvodním týdnu prvního semestru. Přesné datum ti jistojistě sdělí při zápise. Na imatrikulaci se již hodí přijít slavnostně oblečen – muž v obleku, žena v šatech. Imatrikulace probíhá v dopoledních hodinách, potkáš se tam s děkanem, který ti potřese rukou a přivítá tě na své fakultě.
Kreditový systém
VŠE disponuje poměrně složitým kreditovým systémem a vnitřními pravidly, která se ti teď pokusíme co možná nejjednodušeji vysvětlit.
Každý předmět představuje určitý počet kreditů, který závisí na obtížnosti daného předmětu. Těžší předměty bývají například za 6 kreditů a ty lehčí například za 3 kredity. Jsou i předměty za více kreditů, ale například i tělocvik, který je pouze za zápočet (musíš ho splnit, ale nedostaneš za něj žádné kredity). Za většinu zápočtů, ale kredity dostaneš a to ve většině případů 3. Tady se jedná například o kurzy jazyků, které končí pouze testem bez ústní zkoušky.
Za každý úspěšně splněný předmět získáš zmíněný určitý počet kreditů, většinou od tří do šesti, v některých případech dokonce i osm kreditů. Přitom nezáleží, jakou známku z dané zkoušky obdržíš. Takže za jedničku, dvojku, nebo i trojku z Matematiky dostaneš vždy přesně šest kreditů.
Když už jsem zmínil známky, pojďme se na ně podívat. Každý předmět je během semestru rozložen jinak. Někde se sbírají body na každém cvičení v průběhu semestru, jinde je zase pouze závěrečná zkouška.
Tak či tak, v každém předmětu máš možnost nasbírat celkem 100 bodů. Získáš-li alespoň 90 bodů, můžeš se těšit na jedničku. V rozmezí 75 – 89 bodů na tebe čeká dvojka, od 60 až do 75 bodů to bude trojka.
Na VŠE máš ve většině případů pouze jeden pokus na složení dané zkoušky, na rozdíl od jiných univerzit, kde bývají pokusy tři. Nicméně pokud se ti podaří získat 50-59 bodů, získáš takzvanou známku 4+, která znamená, že dostaneš ještě jednu šanci na splnění předmětu, tedy že ještě v tomtéž zkouškovém období můžeš absolvovat test nebo závěrečnou ústní zkoušku znovu. Musíš ale už získat minimálně 60 bodů.
Ať už půjdeš přes opravný pokus, nebo ne, k úspěšnému absolvování předmětu je tedy potřeba pokořit hranici 60 bodů.
U ústních zkoušek je to pochopitelně na subjektivním pohledu zkoušejícího, který však rovněž může udělit známku 4+, a ty tak budeš mít ještě šanci na opravu.
Pojďme ale zpět ke kreditovému systému. V rámci bakalářského studia tě celkem čekají předměty za 180 kreditů, které musíš absolvovat. Každý předmět má tedy určitou kreditovou hodnotu a ty se každým splněným předmětem postupně blížíš k dosažení zmíněných 180. Semestrů v bakalářském studiu je celkem šest, a tak je v celku logické, že se doporučuje splnit každý semestr předměty minimálně za 30 kreditů. 30 kreditů x 6 semestrů = 180.
Každý semestr je důležité splnit průměrně minimálně 20 kreditů. Čistě teoreticky si první semestr můžeš dát 30 kreditů, další 10 kreditů, další třeba 31, další 9 atd.. V případě, že bys některý semestr nesplnil požadovaný průměr, tak se ti počet kreditů, který ti do průměru chybí, odečte z rezervních kreditů (viz níže).
V posledním semestru tě ale bude čekat psaní bakalářské práce a příprava na státnice, a tak pokud můžeš a cítíš se na to, v průběhu studia si můžeš naložit klidně více kreditů za semestr, než jen oněch zmíněných třicet.
Těm nejchytřejším z nás se dokonce povedlo už po čtyřech semestrech mít odstudované všechny předměty, a v pátém si tak střihli bakalářku a měli hotovo. Pokud nejsi tento případ, drž se na svých třiceti a budeš v pohodě.
V případě, že budeš postupovat pomalejším tempem a během studia se ti pár zkoušek nepovede, je zde samozřejmě možnost si studium prodloužit, a ukončit jej tak třeba až v sedmém, či dokonce osmém semestru. Nevýhodou případného prodloužení nad 8 semestrů je, že na bakalářském studiu máš pouze 8 semestrů hrazených státem a za každý další semestr se platí vždy v řádu několika desítek tisíc.
Co se stane, když neuděláš předmět?
Protože úspěšně složit zkoušku na první a jediný pokus nemusí být vždy úplně jednoduché, vymyslely chytré hlavy akademické speciální metodu, díky které nevyhází všechny prváky hned po prvním semestru. Ta metoda nese název „Kreditové poukázky“. Na některých fakultách se jim rovněž říká „Rezervní kredity“. Je jich 36 a jsou právě k tomu, když neuděláš nějakou zkoušku.
Zůstaňme u předmětu Matematiky, na které si celý systém vysvětlíme. Ta je za šest kreditů. Pokud pokazíš příklady a v závěrečném testu proletíš, musíš si Matematiku zapsat v některém z následujících semestrů, protože se jedná o povinný předmět. Není nutnost si ji zapisovat hned v dalším semestru.
Tím, že ji neuděláš, se ti na konci prvního semestru odečte ze 36 rezervních poukázek přesně 6 (a to proto, že Matematika je za 6 kreditů). Když to zobecníme, tak za nesplněný předmět se ti odečte přesně tolik rezervních poukázek, za kolik je daný předmět kreditů. S druhým kontem (na který sbíráš zmíněných 180 kreditů) se v tomto případě nic neděje.
Nedal jsi matiku, nic se neděje. Od toho tady ty poukázky jsou, že jo. Nicméně pokud postupem času přijdeš o více než všech 36 rezervních poukázek, nastává opravdový problém, hrozí ti předčasný konec studia.
V tomto případě, pokud ti chybí jen malý počet poukázek a jsi dejme tomu v posledním semestru, kde ti bude zbývat jediný předmět, je možné požádat o laskavost děkana tvé fakulty, který by ti ony dvě-tři poukázky mohl z dobrého srdce přidat.
Pokud ale po druhém semestru budeš děkana prosit o deset poukázek navíc, pravděpodobně tě prohodí oknem…
Na jediné Národohospodářské fakultě funguje poněkud odlišný systém, kde se dá poukázky dokupovat. Trh funguje mezi studenty. Čerstvý bakalář na konci svého bakalářského studia, kterému přebývá několik poukázek, je může prodat někomu, komu zrovna došly.
Obchod ale probíhá v koeficientu 1 : 0,1, tedy na příkladu: Koupíš si od někoho 10 poukázek, jemu se odečte 10, ale tobě se přičte pouze jedna. Abys tedy nahradil například čtyři poukázky, které ti chybí, musíš jich nakoupit 40.
Cena jedné poukázky se na trhu Národohospodářské fakulty pohybuje mezi 100 – 400 korunami za poukázku. Když bys jich sháněl 40, můžeš si spočítat, že to není úplně levná záležitost, a tak není radno s poukázkami hazardovat.
Rezervních poukázek je 36, a to proto, že se počítá s tím, že student průměrně pokazí jeden předmět za 6 kreditů za každý semestr. Pokud se této strategie budeš držet a každý semestr pokazíš maximálně jeden předmět za šest (případně dva předměty za tři), nemusel by nastat žádný problém. Neudělaný předmět si ovšem často musíš zopakovat znovu, pokud se jedná o povinný předmět.
Věřím, že v tom teď máš malinko zmatek. Proto si to teď všechno shrneme do jediné věty: Minimálně musíš získat 20 kreditů za semestr, optimálně 30 kreditů za semestr, ale čím více, tím lépe.
InSIS VŠE
Informační systém nesl ještě v roce 2015 jméno ISIS, když jej ale jednoho dne zablokovala skupina Anonymous, stejně jako všechny weby, které používaly zkratku Islámského státu, muselo jednoznačně dojít ke změně. ISIS se přejmenoval na InSIS, tedy Integrovaný Studijní Informační Systém. Webová adresa zůstala stejná, tedy www.isis.vse.cz.
Přihlašovací okno se otevře po kliknutí na Přihlášení do osobní administrativy InSIS. Přihlašovací jméno a heslo do InSISu bys měl dostat při zápise. Některé fakulty heslo posílají poštou, jiné zase e-mailem, který jsi uvedl při zápisu. Nejlepší bude, když se při zápisu zeptáš, jakou formou heslo obdržíš.
Původní heslo se dá samozřejmě změnit, a to když hned po přihlášení klikneš na hlavní stránce v záložce Nastavení informačního systému na Změna hesla.
Po přihlášení se dostaneš na hlavní obrazovku. Úplně nahoře najdeš poštu, která ti chodí na adresu Tvojepřihlašovácíjméno@vse.cz. Maily můžeš samozřejmě i psát. Poštu můžeš využívat buď přímo z InSISu, případně z Office 365, který, v případě, že ho využíváš, najdeš na stejném místě. Adresy na ostatní spolužáky, nebo vyučující najdeš hned v první buňce na stránce – Lidé na VŠE. Jak splňuješ studijní plán, se můžeš podívat o čtyři řádky níže. Studijní plán je pouze doporučujícího charakteru, pokud se jej ale budeš držet, měl bys studium zvládnout v pohodě a v šesti semestrech.
Vedle poštovní schránky úplně nahoře najdeš také dokumentový server, kam vyučující pravidelně nahrávají prezentace z hodin, zadání úkolů, nebo cokoliv dalšího, co chtějí, abys uměl.
Sekci e-learning budeš povětšinou využívat na školních počítačích, a to při závěrečných zkouškách. Některé testy totiž probíhají v počítačové učebně online, a právě po kliknutí na Testy a zkoušení se ti otevře nabídka právě dostupných testů. U některých předmětů budeš vypracovávat průběžné testy online z domova. Ty tedy také najdeš v sekci e-learning.
Všechna zásadní kouzla se dějí v sekci Moje studium, konkrétně v Portálu studenta. V záložkách najdeš svůj index se zapsanými známkami, své spolužáky, kteří s tebou navštěvují dané předměty a další informace o tvém studiu.
V sekci List záznamníku učitele najdeš během semestru získané body z jednotlivých cvičení a body z průběžných testů. Informace o udělení nových bodů ti většinou přijde také mailem. Do Odevzdávárny zase ukládáš případné semestrální práce nebo písemné úkoly. Svůj plán si můžeš zkontrolovat v sekci Kontrola plánu, kde máš podrobně ukázáno, kolik kreditů ti ještě chybí získat v jaké kategorii předmětů.
Důležitý je odkaz Přihlašování na zkoušky, kde jsou vždy s dostatečným předstihem vypsány termíny jednotlivých zkoušek, na které se můžeš přihlásit. U každého termínu je napsáno, od kdy se můžeš přihlašovat, do kterého data se můžeš odhlásit, a jaká je kapacita tohoto termínu.
Ve spodní části pak najdeš svůj sestavený Osobní rozvrh, nebo si můžeš vytisknout potvrzení o studiu, se kterým pak musíš pro razítko na své studijní oddělení. Informace o termínu zkouškového období a dalších důležitých dat v semestru najdeš vedle Osobního rozvrvhu po kliknutí na ikonky Harmonogram výuky a Harmonogram akademického roku. Kdy má otevřeno tvé studijní oddělení, zjistíš hned o ikonu vedle. Pokud bys chtěl například přerušit či ukončit studium, či měl jakoukoliv jinou žádost na studijní oddělení, klikni na Podání elektronické žádosti na studijní oddělení.
Zapisování předmětů
Krok 1: V Portálu studenta klikni na Reg./Zápisy (tři černé tlapičky) a sjeď úplně dolů.
Krok 2: Nyní si můžeš vybrat, z jaké kategorie chceš zapsat předmět. Nejdůležitější kategorií jsou Oborově povinné předměty, které musíš v rámci bakalářského studia splnit. Dále si můžeš vybrat z Celoškolsky volitelných předmětů (předměty ze všech fakult), nebo Oborově volitelných (předměty jen z tvé fakulty). Potom také jazykové předměty, nebo tělocvik.
Abys věděl, kolik volitelných předmětů musíš splnit, najdi si na stránkách své fakulty strukturální tabulku pro tvůj rok studia a příslušný obor, který studuješ. Podobný výčet informací najdeš také v Portálu studenta – nahoře po kliknutí na Kontrola plánu.
(Čísla tříd u těchto kategorií znamenají, ve kterém kole zápisu jsou vyhodnocovány. O tom si řekneme níž.)
Zápis předmětu probíhá ve všech kategoriích úplně stejně, a tak si jej demonstrujeme na skupině Oborově povinných.
Krok 3: rozklikneme Oborově povinné předměty.
Krok 4: Zaškrtni předmět (Označit), který chceš zapsat a klikni na Přidat označené předměty.
Krok 5: Zapsali jsme si Bankovní produkty a operace, ještě ale není hotovo. Nyní musíš kliknout na Vyberte v kolonce Rozvrh a vybrat si přílušnou rozvrhovou akci.
Krok 6: Bankovní produkty a operace mají pouze jedinou přednášku v týdnu, a tak si ani nic jiného vybrat nemůžeš. Například Účetnictví má ale několik desítek termínu cvičení a k tomu i povinné přednášky. Vždy si musíš vybrat jednu přednášku a jedno cvičení. Pokud jsi s výběrem spokojený, klikni na Uložit.
Po návratu zpět na hlavní stránku Registrací uvidíš u tohoto předmětu místo červeného kolečka vlevo, kolečko zelené. Všechno je tedy v pořádku.
Ještě však stále není jisté, že daný předmět budeš tento semestr moci studovat. Registrovaný rozvrh prochází třemi koly zápisů. Ty, jako prvák, dostaneš od školy předem nastavený rozvrh přibližně na 25 kreditů. S tím doporučujeme nehýbat, jinými slovy nepřenastavovat rozvrhové akce u předmětů, které ti automaticky pro první semestr nastavil systém. Máš totiž rezervované místo, a tak tě nikdo nemůže „vyšoupnout“.
Jak jsme si řekli na začátku, 25 kreditů na semestr je ale málo, a tak je potřeba si k těmto nastaveným předmětům přidat ještě nějaké. V prvním semestru se doporučuje přidat si dva až tři volitelné předměty, a to buď ze skupiny Celoškolsky volitelných, nebo Oborově volitelných. Doporučujeme ale zkontrolovat se studijním plánem tvého ročníku, popřípadě skupiny, kde máš přímo vypsané, co by sis měl ještě dovolit. Při volení jednotlivých cvičení a přednášek je vždy třeba brát zřetel na časy předmětů a tím pádem stíhat všechny předměty tak, jak potřebuješ.
Na stránce www.vseborec.cz si můžeš vyhledat informace o každém předmětu, i vyučujícím, a tak skvěle zjistit, který volitelný předmět je opravdu jednoduchý na absolvování, nebo u kterého vyučujícího je jednoduché složit zkoušku. Podobné informace poskytuje také portál www.vsestudent.cz. Mimo jiné existuje také aplikace VŠE-tester, kterou si můžeš stáhnout do mobilu nebo počítače a zkoušet si tak zkušební testy, které můžeš najít na www.vseborci.cz nebo třeba na facebooku.
Abys zvládnul počáteční nápor vysokoškolského studia, je tedy lepší zapsat si dva až tři volitelné předměty (podle vlastního uvážení), které tě dostanou na optimální počet kreditů za semestr, a navíc se ani tolik nenadřeš.
Při volbě rozvrhové akce zvoleného předmětu vždy vidíš, jaká je kapacita daného cvičení či přednášky, a kolik lidí se už přihlásilo. Pokud si zapisuješ volitelný předmět a uvidíš například číslo 45/25, je o hodně menší šance, že bys tento termín předmětu nakonec dostal.
Proč? Zaprvé, na tento termín je značný přetlak. Zadruhé, InSIS při volbě těch, který tento termín nakonec dostanou, upřednostňuje ty studenty, kteří zatím získali nejvíce kreditů.
Ty, jako prvák, jsi zatím žádné kredity nezískal, a tak je nepravděpodobné, že by ti InSIS termín přidělil. Je ale možnost hledat jiné termíny, či úplně jiný předmět, který se ti také hodí.
Většina předmětů má své uzavřené skupiny na Facebooku, kde se sdružuje většina studentů tohoto předmětu, a to jak současných, tak i bývalých, kteří rádi poskytnou informace o studiu či zkoušce. Skupinu ideálně najdeš podle identifikačního kódu předmětu. Tento šestimístný kód má každý předmět na VŠE a najdeš jej vždy po rozkliknutí jeho sylabu. Na sylaby se můžeš dostat skrze osobní rozvrh, nebo vždy, když uvidíš, že je daný předmět v InSISu jako aktivní odkaz. Většinou se ale identifikační kódy nachází vždy před názvem předmětu. Například 1BP212 Bankovní produkty a operace. Do vyhledávání na FB tak napiš přesně tento kód a skupinu, pokud existuje, bys měl snadno najít.
Jak se oblékat na zkoušky?
Zkoušky jsou buď ústní, či písemné. Na ústní zkoušky se chodí slušně oblečený (čili oblek nebo něco na způsob obleku, slečny pak například kostýmek, zkrátka něco slušného). Na písemné zkoušky se pak ve většině případů nemusíš nějak zvlášť vyfiknout.
Jak to všechno v pohodě zvládnout?
Naše rada na úspěšné zvládnutí studia? Po pravdě, jediný pokus na zkoušku je občas celkem nepříjemný. Je tedy potřeba být připravený na každou zkoušku a zbytečně neplýtvat rezervními poukázkami.
Často jde také o štěstí a občas se také stává, že ti zkouška uteče o jediný bod. S některými vyučujícími se dá o známce diskutovat, a když je navštívíš v kabinetu s potřebnou dávkou pokory, ten bod ti přidají.
Ostatní jsou však neoblomní a smlouvat s nimi nelze. Díky bohu starší studenti vyvinuli před mnoha lety již zmíněný server www.vseborec.cz, kde najdeš všechny důležité informace k úspěšnému zvládnutí téhle školy. Nachází se zde recenze na přednášející i cvičící, díky kterým poznáš, do čeho jdeš, ještě než dotyčného vůbec uvidíš. Na všeborci najdeš info k příslušnému předmětu i učiteli podle identifikačního kódu předmětu, který jsme zmínili výše. Tento šestimístný kód předmětu se týká také učitelů, kteří ho vyučují. Učitele se dá najít také podle jména.
Stejně tak tu najdeš recenze k předmětům (pod kódem předmětu), což se hodí například při volbě lehkých volitelných předmětů, tzv. „dávaček“, které ti pomohou získat potřebný počet kreditů za minimální námahu. V sekci „freematroš“ si pak můžeš stáhnout prezentace, taháky, zadání testů z minulých semestrů a další skvělé vychytávky, které ti usnadní celé studium.
Školní knihovna se nachází na Jižním Městě v suterénu vedle menzy, stejně tak v prvním patře Staré budovy na Žižkově. Některé cvičebnice pak můžete zakoupit i v atriu Rajské budovy.
Většina vyučujících na začátku semestru uvede seznam doporučené literatury. Kdybys však měl přečíst na každý předmět všechny doporučené knihy, nedělal bys nic jiného. Právě v tomto případě se perfektně hodí stránka www.vseborec.cz, kde jsou všechny potřebné materiály ke studiu ve značně zkrácené formě, a tak se díky nim můžeš oprostit od čtení hromady informací, které vlastně ani nebudou v závěrečném testu. V tomto často pomáhají také facebookové skupiny.
Další doporučení se týká seznamovacích kurzů. Škola pořádá svůj oficiální seznamovací kurz. Občas se na něj slýchá kritika, což je škoda, protože je fajn.
Pak jsou tu ale dva studentské seznamováky, z nichž první, Fakultní seznamovák, se zaměřuje čistě na jednotlivé fakulty. Probíhá na Nové Živohošti na Slapské přehradě vždy koncem léta.
Na pětidenních turnusech se vystřídají studenti všech fakult, a tak pokud se zúčastníš, máš jistotu, že poznáš přibližně stovku spolužáků, které budeš potkávat na drtivé většině přednášek a cvičení po celých šest semestrů.
Organizátoři jsou navíc vždy z dané fakulty, a tak ti poskytnou podobně kompletní informace jako my, se zaměřením na tvou fakultu. Doporučí oblíbené předměty a ukážou, jak zvládnout ty těžké.
Druhá studentská akce nese název Seznamovák VŠE, probíhá na Macháči a je pro studenty VŠE, ČZU, ČVUT a dalších pražských vysokých škol. Školy jsou ale oddělené. Seznamovák tedy není napříč školami, jak se může zdát, ale zase zde poznáváš lidi ze své školy. Zde ale i napříč fakultami.
Školou se ale nese spíše přátelská atmosféra. Samozřejmě, přednášky s ekonomickými legendami, které vedou povinné předměty, jsou náročné a je potřeba k nim přistupovat s respektem.
Na druhou stranu během studia rozhodně narazíte na mladé cvičící, kteří ti hned první hodinu nabídnou tykání, rádi pomůžou s každým problémem a ve třináctém závěrečném týdnu semestru vezmou celou třídu místo do školy, do hospody.
Rozhodně se nezalekni, když po prvním semestru uvidíš, že se váš prvácký gang ztenčil o polovinu svých členů. Škola záměrně přijímá poměrně velké množství nových studentů, z nichž dobrá polovina se nechá během prvního roku semlít počátečním náporem a školu následně opustí.
Věříme, že ty budeš vytrvalý, ničeho se nezalekneš, a za tři roky si před jméno napíšeš ony dvě písmenka Bc. Držíme ti palce!
Důležité webové stránky:
- www.dpp.cz – vyhledání jízdních řádů MHD po Praze
- www.vseborec.cz – VŠEborec, stránka s recenzemi na předměty, vyučující a se spoustou studijního materiálu
- www.vsestudent.cz – Další stránka s informacemi o studiu
- www.nf.vse.cz – Oficiální stránka Národohospodářské fakulty
- www.fph.vse.cz – Oficiální stránka Podnikohospodářské fakulty
- www.fmv.vse.cz – Oficiální stránka Fakulty mezinárodních vztahů
- www.ffu.vse.cz – Oficiální stránka Fakulty financí a účetnictví
- www.vse.cz/menza – Jídelní lístky stravovacích zařízení na VŠE
- www.isis.vse.cz – Studijní informační systém
- www.vsetester.wz.cz – Užitečná pomůcka při učení na testy
Wi-Fi
Internetové připojení je k dispozici všem studentům. K internetu se přihlašuješ přes wi-fi Eduroam pomocí svých přihlašovacích údajů k InSISu. Stačí se přihlásit jednou, pak připojení pojede automaticky pokaždé, když se jen přiblížíš ke škole. Vše funguje i na Jižním Městě.
Jídelny
V Rajské budově (RB) na Žižkově se nachází hlavní studentská menza, kde se s kartou ISIC naobědváš cca za 50 korun. Vaří poměrně tradiční jídla, pokud přijdeš včas, je velká pravděpodobnost, že si dokonce pochutnáš.
Menza funguje až do večera, zhruba od páté hodiny zde ale zbývají jen ta méně oblíbená jídla, a tak na řízky s bramborovým salátem musíš přijít dříve.
Mimo menzu funguje o vchod vedle také italská menza (Pizza VŠEm) a Zdravá výživa. Jsi-li tedy fanouškem zdravého životního stylu, nebo italské kuchyně, navštiv Pizzu VŠEm.
Naproti vchodu do italské menzy v hlavní chodbě Rajské budovy je umístěn výtah. Ve třetím patře sídlí Akademický klub, kde se dá také skvěle najíst. Kromě tradičního obědového menu včetně polévky a dezertu nabízí také klasický jídelní lístek plný masových i bezmasých specialit.
Konečně u východu z Nové Budovy (NB) vedle Informací sídlí Kantýna a Bar Deštník, kde si kromě vychlazeného piva můžeš pochutnat na skvělém burgeru s domácími hranolkami a řadě dalších pochoutek.
V Rajské Budově najdeš naproti hlavní studentské menzy také skvělou kavárnu.
Na Jižním Městě je situace s obědy poněkud slabší. Nachází se zde pouze jediná menza spojená s bufetem. Na chodbách je pak plno automatů na pití a malé občerstvení. Najíst se můžeš také v areálu kolejí. Po odchodu ze školy zaboč doleva a pokračuj k panelovému domu s názvem Vltava, který uvidíš úplně nahoře. Stejně pojmenovaná restaurace a bar, které najdeš z druhé strany budovy, nabízí také obědové menu. Za vchodem do kolejí (tedy ne do menzi) je také bankomat.