Proč nastává cukání nebo škubání těla při usínání?

Krásně upadáte do spánku, téměř bdíte, když v tom se Vaše tělo rozhodne pro pohyb a cukne se sebou. Je Vám to povědomé? Tento pocit zažívá přes 3/4 populace, určitě se mezi čtenáři tedy najde někdo, komu se toto již stalo. Pojďme se detailněji podívat na to, co se s naším tělem vlastně děje.

 

Mozek jako kapitán lodi – odchází poslední

I když už se zdá, že Vaše tělo se nachází v počátcích spánku, tedy konkrétně ve stavu dřímání, mozku se do tohoto stavu trvá dostat déle. Zatímto naše tělo už většinu procesů hodilo na autopilota, dech se stabilizoval a tlak zpomalil, mozek nezahálí. Než se totiž uloží ke spánku on, ještě to chvilku potrvá. Obvykle mu bráníme my samotní, a to tím, že se podvědomě spánku bráníme. Zní to paradoxně, že? Ale když si vezmeme ku příkladu vysoce postaveného člověka, ten stěží vypne svůj mozek během pár minut, neboť neustále nad něčím přemýšlí. A to i při fázi, kdy jeho tělo už upadá do spánku, jeho mozek mu podvědomě připomíná, že usnout ještě nesmí, protože toho chtěl ještě nemálo stihnout. Mozek pak tělu pomocí svalových záškubů (říká se tomu myoklonie) připomíná, že se má uvolnit.

 

Proč se podvědomky bráníme spánku?

Většinou je tělo natolik vyčerpané a mozek zaměstnaný, že se nedokáže plně zrelaxovat a zabrat. Právě kvůli tomu má člověk při usínání tzv. svalové záškuby. Nejhojněji se objevují po náročných sportovních výkonech, nebo když je člověk ve stresu a nedokáže od něj vypnout.

 

Jak nad škubáním vyzrát?

Důležitý je hlavně klid před bezprostředním ulehnutím do postele. Doporučuje se půl hodiny před ulehnutím věnovat relaxaci, nekoukat do žádných zařízení a nepracovat. Napomoci může například med v mléku nebo čaji či lehká procházka. Myslete na své tělo, pokud budete nevyspalí, nebude dobře fungovat ani další den. Pokud problémy přetrvávají, i přes to, že jste zvolnili, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Může se jednat o nějaká závažnější onemocnění od syndromu neklidných nohou, kdy vás bolest neopouští po celou noc, po obstruktivní apnoe, kdy jedinci při chrápání zapadává jazyk a mozek tělu pomocí záškubů dává najevo, že se sebou má trhnout.

1 komentář u „Proč nastává cukání nebo škubání těla při usínání?“

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy