Prezentace a jejich prezentování
O lekci

10 CHYB PŘI PREZENTOVÁNÍ ANEB ČEMU SE VYVAROVAT
Kdo z vás už si vyzkoušel roli řečníka, dá nám za pravdu, že se mnohdy nejedná o nic snadného. Každý projev vyžaduje dávku odhodlání a úsilí. Pokud jste zavítali na tyto stránky, předpokládáme, že vás nějaká prezentace zřejmě čeká. Pro dokonalý výsledek se zkuste zaměřit ne jen na to, co musíte udělat dobře, ale také na negativní věci. Jestliže si je zavčasu uvědomíte a budete je znát, můžete zapracovat na tom, aby se ve vaší prezentaci vůbec neobjevily, a tím ji pozvednete na vyšší úroveň. Přinášíme přehled nejčastějších chyb, co lidé nevědomky dělají.

1) MLUVA A HOVOROVÁ ČEŠTINA
Ať už se jedná o jakoukoli formu prezentace, na veřejnosti byste se vždy měli vyvarovat hovorovému jazyku. Mluvte klidně, hlasitě, jasně a srozumitelně, soustřeďte se ale na korektní užívání spisovného jazyka. Celou prezentaci si doma v klidu projděte a zaměřte se na výrazy, kterými si nejste jisti. Nemusíme mluvit o tom, že zvýšení hlasu či jakékoli náznaky vulgarismů do vašeho projevu vůbec nepatří.

2) PŘEHNANÁ GESTIKULACE
Tento problém se týká nejednoho řečníka. Pohyby vašich rukou by rozhodně neměli připomínat nebezpečný šerm, také ale není dobré, pokud je složíte na prsou, do kapes nebo dáte v bok a necháte je v této poloze po celou dobu prezentace. Jejich pohyb by měl přirozeně doplňovat váš proslov. Pokud víte, že s přehnanými gesty máte potíže, přeříkejte si váš projev několikrát doma před zrcadlem a zaměřte se na to. Na veřejnost si pak můžete vzít do rukou vhodný předmět, například propisku, který budete svírat a tím mírně zamezíte velkému pohybu.

3) ČTENÍ TEXTU Z PREZENTACE
Rozhodnete-li se pro grafickou podporu vašeho projevu, je to jistě skvělý krok. Nesmí se ovšem jednat o to, že si napíšete veškerý text a ten budete divákům předčítat. Každý umí číst, takže tuhle fázi by mohlo vaše publikum zvládnout samo v klidu doma. Přínosnější bude vypsat si pouze hlavní body, všechny ostatní informace se naučit nazpaměť a umět o nich dle záchytných bodů hovořit vlastními slovy.

4) ZAHLCENÍ INFORMACEMI
Tady platí zlaté pravidlo ,,Méně je někdy více.“ Zamyslete se, zda je lepší přednést tři stránky textu, z nich si posluchači zapamatují vše, nebo dovykládat čtyřicet stran s předpokladem, že již po páté vás nebude nikdo poslouchat. Cílem prezentace samozřejmě je, aby se divák dozvěděl nové informace a znalosti, mnohem důležitější ovšem je, aby téma pochopil a nezačalo ho po pár minutách nudit.

5) NEPŘEHLEDNOST
Nabídnete-li posluchačům změť neuspořádaných informací, pravděpodobně se to nesetká s očekávaným uznáním. V první řadě si sami dobře promyslete, co a v jakém sledu chcete sdělit, následně vypracujte osnovu, a té se držte. Můžete ji také vytisknout divákům či promítnout na zeď, tak budou mít všichni přehled, o čem se právě hovoří. Vše berte postupně a neskákejte z jednoho slidu na druhý.

6) NEPŘIPRAVENOST
Pokud si nezajistíte dostatečné znalosti daného tématu, věřte, že to publikum pozná. Podaří-li se vám nějakým záhadným způsobem přežit hlavní číst prezentace, můžete jen doufat, že v závěrečné diskuzi nepadne příliš mnoho dotazů, na které nebudete znát odpověď. Právě pečlivá příprava zajišťuje kvalitu vaší prezentace.

7) ZDLOUHAVÝ ČAS
Nesnažte se uměle natáhnout váš projev do co nejdelšího časového úseku. Nezapomeňte, že většina lidí je schopna udržet pozornost maximálně třičtvrtě hodiny, pak se dostaví únava. Pokud si všimnete, že vaše publikum ztrácí koncentraci, nehroťte situaci
a dopřejte lidem oddych. Není na škodu prokládat prezentaci přestávkami na kávu či na chvíli zastavit a odlehčit téma krátkým interaktivním proslovem s diváky.

8) NEUPRAVENÝ VZHLED
Je to sice trochu povrchní, nicméně vzhled je to první, co divák na řečníkovi spatří. Nevyžaduje se po vás, abyste přišli oblečeni jako na večerní koncert nebo do divadla, dodržení základních zásad slušného oblékání je však více než vhodné. Dbejte na to, aby váš oděv byl čistý, vyžehlený a působil upraveně. Stejně tak jako váš celkový vzhled, který podtrhuje vaši osobnost a dodá projevu na důvěryhodnosti.

9) ODHALENÍ TRÉMY A NERVOZITY
Na světě je jen málo lidí, kteří se veřejného vystupování nebojí a ani v nejmenším nepociťují stres. Věřte tomu, že pocity nervozity, strachu, třesoucích se rukou či suchého hrdla před prezentováním s vámi sdílí naprostá většina populace. Nedávejte ovšem na sobě nic znát. Publikum vás jistě dovede pochopit, nechce ale poslouchat to, že máte s něčím problém. Zkuste na své trémě pracovat a naučit se s ní zacházet. Bere ji do jisté míry jako dobrou vlastnost, protože poukazuje na to, že vám na vašem výstupu opravdu záleží, nutí vás vystoupit z komfortní zóny a pozvednout váš výkon na vyšší úroveň. Před začátkem prezentace si uvědomte, že jsme jen lidi, nikdo není dokonalý a chybovat je lidské. A hlavně, když nejde o život, tak nejde o nic. Pravidelným prezentováním můžete nervozitu výrazně zmírnit, a uvidíte, že to nakonec nebude tak hrozné a pocit po odprezentování si užijete, protože jste to zvládli!

10) SEBESTŘEDNOST A SEBEVĚDOMÍ
Nemáme zde najevo přirozené sebevědomí, to je naopak více než vhodné. Pokud se ale bude jednat o přehnané sebevědomí a povyšování se nad diváky, je to velice špatně. Takovému člověku publikum nedá dobrou zpětnou vazbu, a to se projeví na atmosféře celé prezentace. Nemluvte také příliš mnoho o sobě. Je v pořádku se představit a seznámit diváky s věcmi týkajících se vašeho příběhu, ovšem pouze do té míry, do jaké si souvislosti s prezentací žádají. Zmiňte své přednosti, kvality a úspěchy, rozhodně ale ne v samolibé vychloubačné formě. Když naopak projevíte nenucený zájem o své posluchače, setkáte se s daleko větším úspěchem.
Pokud vás prezentování čeká, vezměte si příklad z výše zmíněných bodů a snažte se jim vyvarovat. Vše si důkladně promyslete a připravte, neztrácejte ale na přirozenosti. Pokud se prezentace na poprvé nevyvede, nevěšte hlavu a nebuďte z toho smutní. Žádný učený z nebe nespadl, a také jak víte, trénink dělá mistra!