Prezentace a jejich prezentování
O lekci

JAK SE OBLÉCI NA PREZENTACI ANEB VZHLED JE DŮLEŽITÝ
,,Na vzhledu nezáleží“ nebo ,,Není důležité, jak vypadáš, ale jaký jsi uvnitř“ slýcháte jistě často. A nezbývá nic jiného, než se s těmito výroky ztotožnit, nicméně ne v našem případě, který se týká veřejného prezentování. Ať chcete nebo ne, publikum řečníka většinou nezná do hloubky, a tak prvním měřítkem zaujmutí je právě jeho vzhled a to, jak vypadá. Zevnějšek proto nepodceňte, ať vašemu projevu zbytečně neuberete na důvěryhodnosti.

Oblečení
Při výběru oblečení znovu platí stále dokola omílané pravidlo – musíte vědět, v jaké situaci budete prezentovat a pro koho budete prezentovat. Je zcela zřejmé, že jiný oděv zvolíte pro důležitou bussiness prezentaci ve velkém společenském sále, než pro krátké představení vašeho projektu či díla spolužákům. Vždy ale funguje jednoduchá zásada – buďte oblečení o stupeň lépe než vaši posluchači.
V dnešní demokratické společnosti si na sebe můžete vzít prakticky cokoli. Pokud se jedná o společenské prostředí, ženy nic nezkazí kalhotovým kostýmkem či sukní a halenkou doplněnou sáčkem. Pokud se rozhodnete pro šaty, také neuděláte chybu, nevybírejte ovšem příliš mini délku. Barevné odstíny by měly do sebe hezky zapadat. Čistá pohodlná obuv vhodně doplní celý outfit. Muži by měli vsadit na tmavé kalhoty a jednobarevnou košili zastrčenou dovnitř, dle důležitosti situace pak může být přidán motýlek, kravata či sako. Tmavé polobotky dodají šmrnc.
Ale čemu se vyvarovat? Určitě výrazným křiklavým barvám a vzorům, které by zbytečně rušily a odváděly pozornost publika od vašeho projevu. Dále si dejte pozor na to, aby veškeré vaše oblečení bylo pohodlné, a vy jste se v něm cítili dobře. Není nic horšího, než když si žena vezme své nádherné lodičky na vysokém podpatku, a po dvaceti minutách stání ji začnou nohy bolet takovým způsobem, že přemýšlí, zda prezentaci vůbec dokončí. Váš oděv by vás neměl nikterak rušit. Pánové zase zkontrolují, zda jim z bot nevylézají vysoké, křiklavě barevné ponožky. Ani žádné vyzývavé modely nejsou na místě. V neposlední řadě se přesvědčte, že jsou všechny součásti vašeho oděvu čisté a vyžehlené.

Doplňky
Doplňky zde mohou být vnímány jako dvě různé kategorie, a to jako módní doplňky, které oživí váš outfit, a ty, jež můžete využít přímo ve prospěch prezentace. Co se týče prvních zmíněných, platí zde stejná pravidla jako u volby oblečení. Volte decentní šperky, které podtrhnou vaši přirozenost. Opět nic velkého, výrazného a rušivého. Ani doplňky vám nesmí nijak zavazet a omezovat vás ve vašem projevu.
U druhé kategorie máte možná zatím jeden velký otazník. Patří sem maličkosti, které mnozí považujeme za samozřejmost, jejich důležitost si ale uvědomíme, až když je potřebujeme a zrovna nejsou po ruce. Zařadíme sem propisovací tužku, která plní hned dvojí funkci. Za prvé si můžete něco rychle poznamenat (kontakt na posluchače nebo na vás), za druhé její svírání v prstech působí jako antistresový prostředek. Další nezbytností jsou hodinky. Nespoléhejte na to, že v místnosti, kde bude prezentace probíhat, hodiny budou. Není nic horšího než řečník, který ztratil pojem o čase, a buď přetahuje půl hodiny přes limit, nebo se nervózně snaží hlídat čas pomocí mobilního telefonu. Kapesníček je také věc, kterou je dobré mít vždy po ruce pro všechny případy.
Jako doplněk určitě nevyužívejte mobil, ten by měl být vypnutý, ideálně ho během svého projevu nechte hluboko ve vaší tašce. Ujistěte se, že máte minimálně ztišené vyzvánění, ať se nestane, že by vás během prezentace někdo vyrušil. Na publikum by to rozhodně nepůsobilo příjemně.

Doladění detailů
Tady už se jedná o úplné detaily, když se jich ale sejde více negativních, nedá to o vás publikum pěkný obrázek a ztratíte na důvěryhodnosti. Začneme od hlavy. Jak dámy, tak pánové, by měli použít před výstupem na veřejnosti hřeben, aby jejich vlasy vypadaly upraveně. Dámy mohou použít make-up dle vlastního uvážení a potřeb, zbytečně to ale nepřehánějte, pouze podtrhněte svou přirozenou krásu. Také upravené ruce jsou vizitkou člověka. I zde platí, že nemusíte mít nutně nalakované nehty všemi možnými i nemožnými odstíny barev, stačí pěstěné nehty a žádné záděry. V posledním bodě zapřemýšlejte o vašem parfému. Méně je někdy více, nezapomeňte, že co sedí vám, nemusí sedět druhým,
a přehnané množství použité vůně by nemuselo všem dělat dobře.