Prezentace a jejich prezentování
O lekci

Pojďme se podívat do situace, kdy už máte vaši prezentaci (jistě úspěšně) za sebou. Zřejmě z vás opadl všechen strach a oddechli jste si, že to vyšlo. Teď by ovšem měla místo zaslouženého odpočinku nastat ještě část, která je velice důležitá, ale řečníky dost často opomíjená. Hovoříme o evaluaci, hodnocení nebo také zpětné vazbě. Ta už sice proběhlou prezentaci nijak neovlivní, má však velký vliv na vaše zlepšování, odborný růst a budoucí projevy. Zkuste se proto nad tím zamyslet, a až příště odprezentujete, seberte veškeré síly, co vám zbyly, a věnujte je do kvalitního zakončení vaší práce. V budoucnu to jistě oceníte.

Bezprostřední zpětná vazba od diváků
Jste-li vnímavý člověk, již v průběhu prezentace tak nějak tušíte, co si o vás a vašem projevu publikum myslí. Názor diváků je pro vás velmi důležitý, jsou to právě oni, pro koho je prezentace chystána a bez koho by neměla žádný smysl. Nebojte se dát na závěr prostor, ať má publikum šanci vyjádřit svůj názor. Počítejte ale také s tím, že do přímého veřejného hodnocení se nikomu nebude příliš chtít. Můžete to obejít rozdáním krátkých evaluačních dotazníků, které posluchači vyplní hned na místě a odevzdají přímo vám. Ubezpečte je, že vše probíhá zcela anonymně a rozhodně nechtějte napsat jejich jména.

Pozdější zpětná vazba od diváků
Pokud jste dotazníky hned po ukončení prezentace nestihli nebo z nějakého důvodu nechtěli, není nic proti ničemu poslat účastníkům e-mail, máte-li jejich adresy k dispozici. Ty můžete získat lehce, necháte-li například kolovat prezenční listinu před začátkem projevu.
Ve zprávě je slušně poproste o vyplnění krátkého dotazníku týkajícího se vaší prezentace. Připravte se ale na to, že návratnost šetření již pravděpodobně nebude tak vysoká, jako by byla v případě bezprostřední zpětné vazby.

Hodnocení od zadavatele
Pokud plníte prezentaci jako povinné zadání od další osoby, je zcela pravděpodobné, že se po její zpětné vazbě nebudete muset nijak pídit a dostane se k vám velice brzy v plném potřebném rozsahu. To hlavně v situaci, pokud se jedná o školní prezentaci, za kterou jste hodnoceni. Do této zpětné vazby nijak významně nezasahujte, ale neberte ji na lehkou váhu a vezměte si z ní ponaučení do budoucna, protože ji s největší pravděpodobností dostáváte od osoby, která dané problematice dobře rozumí a ví, co a jak.

Hodnocení od známého
Pokud máte tu možnost, není špatné si k vašemu projevu přizvat dobrého přítele, příslušníka rodiny nebo zkrátka někoho, komu věříte a kdo je schopen upřímného hodnocení. Od něj pak můžete získat cenný názor, zvláště pokud zvládá udělovat konstruktivní kritiku.

Sebeevaluace
Výraz v překladu znamená sebehodnocení. Zamyslete se, rozdělte si papír na dva sloupce, do jednoho napište klady a do druhého zápory vaší prezentace. Buďte konkrétní
a poznamenejte si, co se vám povedlo, co byste příště určitě zopakovali, a především na co si budete muset dát větší pozor a co bude potřeba úplně změnit. I tady platí – buďte k sobě upřímní, je to jen a jen pro vaše dobro.

Archivace
Teď se vám to možná zdá jako zbytečnost, ale pokud si dnes založíte všechny důležité dokumenty, za rok jako když je najdete. Nespoléhejte na to, že si všechno budete do příště pamatovat. Přijdou jiné aktivity a velkou část informací pravděpodobně pozapomínáte.
A když už jste si dali s přípravou takovou práci, byla by škoda ji jen tak zahodit. Vytvořte si složku, a to buď online na počítači, anebo šanon, pojmenujte ji názvem prezentace
a roztřiďte a uložte do ní kompletně veškerý materiál, který byste mohli ještě někdy využít.
Sem zařaďte všechny přípravné texty, obrázky, hotovou prezentaci, dotazník, zpracovanou zpětnou vazbu a hodnocení od všech. Přestože teď si možná myslíte, že už dané věci nikdy nevyužijete, garantujeme vám, že nikdy nevíte, co přijde a kdy se vám to bude hodit. Jednou třeba využijete vypracované dotazníky, které mohou být obdobné, a kdo ví, kdy vám bude zadána prezentace na podobné či dokonce stejné téma. Pak už bude stačit pouze otevřít složku, oprášit již hotové materiály a budete mít kus práce hotové. Věnovat čas archivování vašeho projevu se určitě vyplatí.