Prezentace a jejich prezentování
O lekci

TECHNICKÉ ZAJIŠTĚNÍ VAŠÍ PREZENTACE
V tomto článku nahlédneme do tajů techniky, která sice není vašim přímým produktem jako samotná prezentace, nicméně je důležité ji vzít v potaz, a to především ještě před tím, než vaše celá prezentace začne. Věřte tomu, že vás málo co dokáže rozhodit více než stávkující mikrofon, náhlý výpadek wifi sítě nebo nemožnost otevřít vaši prezentaci na cizím počítači z důvodu nekompaktního formátu. Na všechny tyto věci je třeba myslet dopředu, abyste jim v klidu předešli a váš projev tak nemohly negativně ovlivnit.
Na co vše si tedy musíte dát pozor? V následujících bodech se dočtete, jaké věci stojí minimálně za zamyšlení a krátkou kontrolu.

Na čem otevřete grafickou prezentaci
Pokud si jako součást vašeho projevu připravíte grafickou prezentaci, jistě nad její tvorbou strávíte spoustu času. Měli byste si proto být naprosto jisti, že se vám ji na místě podaří spustit. Nejprve se rozhodněte, zda si s sebou budete brát vlastní notebook, prezentaci stáhnete na flash disk či uložíte na internetu. Především v druhém a třetím případu se zajímejte, bude-li na místě přístroj, skrze který půjde spustit. Hned dalším, čím byste se měli zajímat, je to, v jakém formátu prezentaci uložíte, a jestli bude vhodný i pro otevření na cizím počítači.

Je potřeba internet?
Tohle se vás týká především, pokud grafickou prezentaci vytvoříte skrze software fungující na internetu, který bude nutný i k samotnému spuštění prezentace. Zde si musíte být naprosto jisti, že v místu prezentace bude přístupný internet. Počítejte také s variantou, že může wifi zrovna jako naschvál vypadnout a vy budete mít po legraci. Pro všechny případy si s sebou vezměte i vlastní připojení, případně nachystejte zálohovou offline variantu.

Ozvučení
Zde se může jednat o případ, že budete potřebovat během vašeho projevu pustit zvukový záznam. Druhou situací je příklad ozvučení vaší mluvy mikrofonem. Oba případy jsou v tomto ohledu spíše záležitostí zvukového technika, vy se ale můžete dostavit dopředu, požádat o zvukovou zkoušku a tím se ujistit, že vše funguje tak, jak má.

Zdroj napájení, prodlužovací kabely
Ať už budete pracovat na svém nebo cizím počítači, vždy myslete na to, že baterka se vám vybije v tu nejméně vhodnou chvíli. Nabíječku byste měli mít stále po ruce, ale co když nedosáhne do zásuvky? Někdy je práce s prostorem složitá, proto si dopředu zjistěte, jestli v nouzovém případě bude možnost využít prodlužovací kabel. Stejně tak nespoléhejte na to, že vám vydrží nabitý mobil. Ten byste sice přímo při prezentování potřebovat neměli, může se ale stát, že si něco zapomenete doma a budete někoho potřebovat poprosit o pomoc či urgentně něco vyřešit, proto je lepší mít i plně nabitý mobil stále k dispozici.

Tipy na závěr

  • o místu, kde budete prezentovat, si zjistěte potřebné informace
  • dostavte se na místo prezentace minimálně 20 minut předem, vše si v klidu vyzkoušejte a připravte
  • kontaktujte dopředu osobu ručící za technické zázemí akce, domluvte s ní detaily
  • vždy volte raději snazší jistou cestu, než komplikované řešení, které by nemuselo dopadnout
  • přítomnost nabíječky, ať už na mobil či na notebook, je základ
  • prezentaci si vždy přineste na více nosičích – flash, e-mail, internet

Nyní již znáte situace, na které byste měli brát zřetel, a při vašem prezentování na ně budete dobře připraveni. Přípravu v tomto případě opravdu nepodceňujte, vyplatí se jí věnovat skoro stejná pozornost jako tvorbě samotného projevu.
Ve chvíli, kdy se vám stane nějaká technická nesrovnalost, a vy jste zrovna ve stresu, vás to může rozhodit daleko více, než za běžných okolností. Proto se pokuste udělat všechno pro to, aby vaším hlavním a jediným zájmem v den projevu byla právě vaše prezentace, a ne abyste museli ještě navrch řešit starosti technického typu. Většinou na místě budou osoby, které vám v případě krajní nouze pomohou, stejně se ale snažte těmto případům předcházet, byla by škoda, kdyby vaši důvěryhodnost snížily problémy podobného typu.